Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 

Západočeská universita a science centrum Techmania zahájili koncem roku 2010 společný pilotní projekt s názvem Scicom Basic.
Jeho cílem je na Západočeské universitě nastartovat  vzdělávání  v komunikaci vědy.

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Proč muslimové zavrhují alkohol? Téma pro islamologa

Koncem listopadu vydal Orientální ústav Akademie věd ČR knihu „Víno a vinařství v dějinách islámu“. Její autor, arabista a islamolog Miloš Mendel, zve své kolegy a novináře na neformální společenské setkání, aby jim knihu představil. Tato malá oslava zrodu knihy se koná v pondělí 6. prosince od 14:00 hodin v budově Akademie věd na Národní třídě.

 

Kniha sleduje „osudy“ vína v dějinách těch oblastí světa, kde se od první poloviny 7. století postupně usazoval a rozvíjel náboženský a státoprávní systém, o němž je známo, že víno a další druhy alkoholu zakazuje. Byl by ale omyl se domnívat, že autorovi šlo o prezentaci lehkého, úsměvného nebo snad senzačního příběhu, který má ukázat archaickou povahu islámského náboženství v kontextu moderní doby. „Ne každé téma bylo v dějinách i současnosti tohoto náboženství diskutováno tak soustavně a s takovou vážností či zaujatostí jako právě požívání alkoholu v každodenním životě muslimů,“ řekl k tématu Mendel. „Dějiny vína v islámském světě každopádně nabízejí mnohem pestřejší příběh než jen prohibici, varovně vztyčený prst právních autorit, veřejné bičování hříšníků a vylévání zkonfiskovaného moku do prachu cest,“ uvedl na zdůraznění šíře studovaného fenoménu, jehož etické, právní a historické souvislosti vyložil v knize na téměř pěti stovkách stran.
 
Knihu tvoří tři základní tematické bloky. V prvním se autor vyrovnává s vínem jako problémem islámské věrouky, etiky a práva, rozebírá motivy a zdroje islámské legislativy, která alkohol muslimům v teoretické podobě zapovídá. Druhá část obsáhle mapuje osudy vína a vinařství ve středověkých dějinách Arabů. Třetí část pak čtenáře seznamuje s alkoholem v dějinách velkých islámských impérií novověku – safíjovském Íránu, mughalské Indii a osmanské říši. V závěru autor informuje o vývoji vinařství a konzumace vína či dalších lihovin ve vybraných regionech současného islámského světa.
 
Doc. PhDr. Miloš Mendel, CSc., (*1952) je vedoucím vědeckým pracovníkem Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Zabývá se především moderními a soudobými dějinami Blízkého východu a islámského světa se zvláštním zřetelem k politickým a kulturním dějinám islámského náboženství. Publikoval řadu studií v domácích i zahraničních odborných periodikách, je autorem několika monografií (např. Islámská výzva. Z dějin a současnosti politického islámu; Džihád. Islámské koncepce šíření víry; Náboženství v boji o Palestinu; Hidžra. Náboženská emigrace v dějinách islámských zemí) a šéfredaktorem odborného recenzovaného časopisu Nový Orient. Zúčastnil se řady vědeckých konferencí a sympozií, věnovaných vesměs problematice islámu v kontextu moderních dějin či světových náboženství. Od roku 1994 externě působí na Ústavu religionistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
 

1.12.2010

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast