Academia 

Video for Media

Photos for Media

RSS  

Introduction of ASCR

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

Open Science

otevrena.jpg

Ústav přístrojové techniky se představí na MSV v Brně

Akademii věd bude na zářijovém 52. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně reprezentovat jeden z jejích ústavů – brněnský Ústav přístrojové techniky (ÚPT). A chce rovnou promluvit do boje o Zlatou medaili.

 

Do soutěže o Zlatou medaili vědci z ÚPT přihlásili interferenční komparátor koncových měrek, přístroj, který vznikl ze spolupráce s aplikační sférou, konkrétně s brněnskou firmou MESING. Technické řešení zavádí do praxe zcela nový princip bezkontaktní kalibrace délky koncové měrky pomocí kombinace bílého a laserového záření.

 

„Naše měřicí zařízení, vyvinuté ve spolupráci s firmou MESING a Českým metrologickým institutem, najde využití v mnoha průmyslových odvětvích, všude tam, kde je vyžadováno hi-tech měření přesných rozměrů, tedy například ve strojírenství či automobilovém průmyslu. Slouží ke kontrole mechanických koncových měrek, které podniky potřebují pro dosažení vysoké přesnosti své výroby. Jde o jedinečnou metodu využívající laserové a bílé světlo, která navíc umí detailně zmapovat struktury povrchu měrek. Velkou výhodou je také, že měření je bezkontaktní a je možné je plně automatizovat,“ popisuje Ondřej Číp z ÚPT využití exponátu v průmyslu.

 

Stánek ÚPT by měl demonstrovat schopnost Ústavu a potažmo Akademie věd nabídnout průmyslu spolupráci a ukázat příklady, které tato spolupráce přinesla. Kromě zmíněného komparátoru měrek se na stánku ÚPT objeví další exponáty, například:

  • Elektronová svářečka – byla vyvinuta na ÚPT, vyrábí a prodává ji německý výrobce Focus.
  • Automatický systém pro monitorování pohybu drobných obratlovců, jako jsou ptáci nebo netopýři. Systém používají přírodovědci z Karlovy a Masarykovy univerzity.
  • Robotické rameno s hlavou pro laserové svařování – ÚPT toto rameno používá k laserovému svařování, případně řezání laserem. Laserová hlava umožňuje optimalizaci svařovacího procesu.
  • Nanokomparátor pro kalibrace délkových snímačů.
  • Optická pinzeta – doplněk k mikroskopu, který pomocí laserového světla umožňuje manipulovat malými objekty v řádu nano- a mikrometrů (buňky, bakterie, viry) v prostoru.
 

Ústav přístrojové techniky (ÚPT) se představí v sekci Transfer technologií v pavilonu A na stánku číslo 23.

10 Sep 2010

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - For media

Search

All intranet Current section