CZ EN

AsÚ AVČR, v.v.i. ONDŘEJOV
Dvoumetrový dalekohled


Ondřejovská hvězdárna Ostatní dalekohledy Opravy a modernizace Optika   Zrcadlo Mechanika   Motáž a pohyb dal.   Inkrementální čidlo   Schéma hodinové osy   Schéma tlakové nádoby   Schéma spojky, brzdy   Tubus, Pointery Přístroje   Primární ohnisko   Cassegrainovo oh.   Coudé   OES   Parametry spektrografu   Kráječ obrazu   Reticon a CCD   Devarowa nádoba   HEROS Ostatní   Změna konfigurace   Montáže pro reflektory   Zrcadlové dalekohledy   Lávka Pořizování spekter Systém   Ovládání   Schéma mon. masteru   Tastr   AOSCL Manuály   Implot   CCD 700   CCD 400   Skriptování   Kamera 1000   OES   TPoint 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 V tisku Vše  Služby  Meteo  OPSO  Pracovní řád  Vypalování  Tisknutí  Hodiny

Prohlížení spekter s implotem

Příkaz implot

Pracujeme v XWindows, v domácím adresáři /home/tcsuser

Grafický terminál - xgterm
   Na příkazový řádek terminálu napíšeme příkaz xgterm. Tím otevřeme nový "bílý" grafický terminál. Dále pracujeme pouze v tomto grafickém terminálu.

cl
   Na příkazový řádek v tomto grafickém terminálu napíšeme příkaz cl (command language). To je příkaz pro spuštění IRAFu.

Kde jsou data
   Data z 700mm kamery jsou uloženy v adresáři /data/ccd, tj. příkazem cd /data/ccd skočíme do tohoto adresáře. Funguje příkaz ls pro listování v adresáři.       Poznámka: Pokud v IRAFu (tj. v prostředí cl) chceme použít příkazy shellu, pak před příkaz dáme vykřičník. Například kopírovat soubor a.dat do souboru b.dat provedeme příkazem !cp a.dat b.dat .

implot
   Napíšeme implot jméno_souboru (lze i bez extenze), například implot lb040023 . Otevře se nové okno IRAFu se zobrazeným požadovaným spektrem. Kurzor myši je nahrazen průsečíkem červených čar (viz. obrázek 1). Na svislé levé ose je hodnota signálu v ADU v aktuálním místě kurzoru, na pravé svislé ose je y-ová souřadnice kurzoru (řádek na čipu, na který ukazuje kurzor), na horizontální ose je x-ová souřadnice kurzoru (sloupec na čipu).

Zobrazení sloupce nebo řádku
   Musíme být kurzorem v okně grafu. Stisknutím klávesy c (column) vyvoláme zobrazení toho sloupce, na kterém se nachází kurzor. Podobně klávesou l (line) zobrazíme řádek v místě kurzoru. Viz. obrázek 2.

Zobrazení řádky maximálního signálu
   Tento příkaz potřebujeme k odečtení ADU. Je to snadné podle obrázku 2. V nějakém příčném profilu spektra (příkaz c) najedeme kurzorem do profilu spektra tak, aby svislá červená čára kurzoru procházela vrcholem profilu a stiskneme l (line). Zobrazí se nám ten řádek na čipu, kde je přibližně nejsilnější signál; z obrázku odhadneme ADU (levá svislá osa grafu - viz. výše).

Konec práce v grafu
   provedeme klávesou q - kurzor přitom musíme mít v grafu. Tím z grafu vyskočíme a vrátíme se na příkazový řádek IRAFu, tj. do prostředí cl . (Okno s obrázkem zůstane otevřené, ale už je neaktivní.)

Ukončení IRAFu
   Na příkazovém řádku dáme logout, tím ukončíme prostředí cl . Grafický terminál pak zavřeme klasickým příkazem exit .

Další poznámky

Zobrazení konkrétního sloupce/řádku
   Zadali jsme příkaz implot a nacházíme se kurzorem v grafu. Zde, tj. přímo v grafu, zadáme dvojtečku. Tím se na dolním kraji grafu aktivuje příkazový řádek - objevuje se žluté písmo. Následují příkazy. Dáme :c 1350 a stiskneme ENTER . Tím zobrazíme sloupec číslo 1350. Podobně příkazem :l 420 ENTER zobrazíme řádek číslo 420.

Určení přesné polohy kurzoru
   Jsme v grafu. Stiskneme mezerník. Na dolním okraji grafu se zobrazí tři údaje: x-ová a y-ová poloha kurzoru na čipu a hodnota ADU v daném místě.

Zoomování v obrazu
   Chceme zobrazit nějaký úsek spektra v detailu. Najedeme kurzorem na levý dolní okraj oblasti, kterou chceme vidět, a dáme e (bez dvojtečky). Pak kurzorem najedeme na pravý horní okraj oblasti, a dáme r . Označená oblast se zobrazí. Zpět na celé spektrum se dostaneme dvojicí kláves w r .

Průměrování přes několik řádků
   Někdy chceme hned vidět méně zašumělý obraz spektra. Máme dvě možnosti:


Počáteční obrázek spektra (po otevření okna).

   
Vlevo: příčný profil spektra; vpravo: obraz spektra podél řádku nejsilnějšího signálu (viz. text a poloha kurzoru na obr. vlevo).