[15.12.2010] Pozvánka na 7. konferenci environmentální archeologie, která se bude konat 9-10.2.2011 v budově Archeologického ústav AV ČR, Brno, v.v.i. a Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v.v.i. Pozvánka ke stažení zde.
[29.11.2010] NOVINKA v knihovně - DVD Čas lovců (150,- Kč) a DVD Velká Morava (150,- Kč)
[09.11.2010] Konference 2011-dne 25.-27.5. 2011 se bude konat v Mikulčicích Internationale Tagungen in Mikulčice 2011 (ITM 2011) na téma: Bewaffnung und Reiterausrüstung des 8. bis 10. Jahrhunderts in Mitteleuropa (Zur Form und Beigabensitte von Waffen und Reiterzubehör bei den mährischen Slawen und ihren Nachbarn)
Více informací zde.
Ústav byl založen v roce 1945 jako brněnská odnož Státního archeologického ústavu. Po začlenění do Československé akademie věd v roce 1953 se stal sekcí Archeologického ústavu Československé akademie věd v Praze a od roku 1970 samostatným ústavem v rámci Československé akademie věd; od roku 1992 je součástí Akademie věd České republiky.
Předmětem hlavní činnosti ARÚB je vědecký výzkum v oblastech pravěkých a raných dějin na území Moravy a Slezska, převážně na základě archeologických pramenů. Ústav provádí konzervaci a rekonstrukci drobných archeologických nálezů nejmodernějšími metodami i pro ostatní archeologické instituce. Přispívá ke zvyšování úrovně poznání a vzdělanosti a k využití výsledků vědeckého výzkumu v praxi. Získává, zpracovává a rozšiřuje vědecké informace, vydává vědecké publikace, časopisy, sborníky apod., poskytuje vědecké posudky, stanoviska a doporučení a provádí konzultační a poradenskou činnost. Ve spolupráci s vysokými školami uskutečňuje doktorské studium a vychovává vědecké pracovníky. V rámci předmětu své činnosti rozvíjí mezinárodní spolupráci, včetně organizování společných výzkumů se zahraničními partnery, přijímání a vysílání stážistů, výměny vědeckých poznatků a přípravy společných publikací. Ústav pořádá vědecká setkání, konference a semináře, včetně mezinárodních. Úkoly realizuje samostatně i ve spolupráci s vysokými školami a dalšími vědeckými a odbornými institucemi veřejného i soukromého sektoru.
Ústav se orientuje na základní výzkum pravěkých a raně středověkých dějin Moravy a českého Slezska i širšího středního Podunají. Zkoumá nejvýznamnější moravské lokality zvláště starší doby kamenné, doby římské a raného středověku (Dolní Věstonice, Mušov, Mikulčice). V rámci systému vědeckých informací jsou zde shromažďována data o veškerých archeologických nalezištích a akcích, jako organizace oprávněná ze zákona ústav provádí též expertní činnost v oblasti ochrany archeologického kulturního dědictví a koordinuje archeologické aktivity v daném regionu. Hlavní směry vědecko-výzkumných aktivit jsou voleny s ohledem na jejich možnost výrazně zasáhnout do řešení historických i speciálních archeologických otázek v širším evropském a globálním kontextu. Tři základní vědecko-výzkumná střediska, orientovaná na výzkum paleolitu a paleoetnologie, výzkum doby římské a stěhování národů a konečně na slovanskou a středověkou archeologii, doplňují oddělení zabývající se vybranými kapitolami moravskoslezského pravěku a archeologickou prospekcí. Studium jednotlivých problémových okruhů je realizováno za nejširší interdisciplinární a mezinárodní spolupráce, výsledky jsou publikovány v jednotlivých edičních řadách ústavu.
VDesign 2008 | Powered by PUBLIC08 EUROPEMC 2008