The Atacama Large Millimeter Array (ALMA)
ALMA je převratný vědecký přístroj budovaný na planině Chajnantor v chilských Andách v nadmořské výšce 5000 m. Bude sestávat ze 66 společně pracujících antén na sledování záření milimetrových a submilimetrových vlnových délek s nebývalou citlivostí a úhlovým rozlišením.ALMA vzniká v mezinárodní spolupráci východní Asie, Evropy a Severní Ameriky. Astronomové z účastnických zemí budou spolupracovat díky regionálním centrům ALMA (ARC). V Evropě je hlavní regionální centrum v německém Garchingu, ostatní "uzly" se nachází v dalších sedmi zemích.
Ondřejovský uzel ALMA
Ondřejovský uzel ALMA bude poskytovat regionální podporu pro vědce ze států střední a východní Evropy, např. Polska, Slovenska, Maďarska apod., které ještě nejsou členy ESO. Ondřejovský uzel budou samozřejmě využívat také čeští vědci zapojení do projektu ALMA. Půjde zejména o: (1) vědeckou a technickou podporu v oblastech, které dosud nejsou zajišťovány ostatními evropskými uzly, především: (i) sluneční a extragalaktická astrofyzika, (ii) laboratorní měření molekulových spektrálních čar,
(2) plánování pozorování, kontrola kvality dat,
(3) uložení dat a jejich zpracování a redukce programem CASA.
Ondřejovský ARC uzel vznikne jako společný projekt Astronomického ústavu AV ČR, Akademie věd ČR a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s přispěním Karlovy univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně.
Personální složení českého uzlu ALMA
ARC Staff (en)
Ostatní uzly (en)
ESO (ARC core)
Bologna
Bonn/Cologne/Bochum
IRAM
Leiden
Onsala
Manchester
ALMA (North America)
EA-ARC (East Asia)
Software
CASA
Prezentace ondřejovského uzlu (ppt).
Oficiální stránky ondřejovského ALMA centra v angličtině
Kontakt:
Marian Karlický
e-mail:
tel.: +420 323 620 356
Fričova 298, 251 65 Ondřejov