Pracovní versus soukromý život policistky

V novém Akademickém konferenčním centru v Sociologickém ústavu AV ČR se 3. června 2010 konala přednáška prof. Nancy Jurik a prof. Gray Cavender z Arizona State University Work-Life Balance and the Fictional Policewoman: Jane Tennison in the British TV Series Prime Suspect. Přednášku zaměřenou na téma kombinace pracovního a rodinného života zorganizovalo oddělení Gender & sociologie SOÚ AV ČR.


Foto: © Gabriela Adámková, Akademický bulletin
O kombinaci pracovního a rodinného života přednášeli Nancy Jurik a Gray Cavender z Arizona State Univerzity.

Nancy Jurik a Gray Cavender ve své prezentaci zkoumají život fiktivní policistky, hlavní detektivky Jane Tennison, která je titulní hrdinkou velmi slavného britského televizního seriálu Hlavní podezřelý, jenž měl celkem sedm sérií. Mnozí odborníci se domnívají, že kombinace osobní a profesní zodpovědnosti je předem prohraná bitva. Vědecké výsledky naznačují, že konflikty pracovní a rodinné sféry jsou výrazně genderované a ženy v této oblasti zažívají častěji tlak. Stalo se populárním zobrazovat v médiích profesně úspěšné ženy jako ty, které neprožívají žádný život, ale jen kariéru. Jejich úspěch jde na úkor romantického a mateřského naplnění. Tuto mediální konstrukci kritizovali feministické mediální odbornice a odborníci, protože naznačuje, že ženy nemohou úspěšně kombinovat úspěšnou kariéru s naplněním v osobním životě. N. Jurik a G. Cavender analyzovali sedm sérií seriálu Hlavní podezřelý, aby posoudili, jakým způsobem je zobrazována kombinace pracovního a rodinného života v jednotlivých sériích. Došli k závěru, že Jane Tennison má skutečně vážné problémy s kombinací pracovního a rodinného života. Její situace se dokonce v průběhu seriálu zhoršuje a s ohledem na realitu současné práce vyžadované od policejních, profesionálních, a dokonce i neprofesionálních povolání, reflektuje poselství Jane Tennison v seriálu skutečný svět více, než bychom si chtěli myslet.

Nancy Jurik je profesorkou Justice & Social Inquiry na Arizona State University, kde vyučuje kurzy na téma ženy a práce a ekonomická spravedlnost. Ve svých knihách a článcích se zaměřuje na gender, pracovní organizace, inovace a podnikání. Publikovala knihy Doing Justice, Doing Gender: Women in Legal and Criminal Justice Occupations (Sage, 2007), Bootstrap Dreams: U.S. Microenterprise Development in an Era of Welfare Reform (Cornell University Press, 2005). Gray Cavender je profesorem Justice & Social Inquiry na Arizona State University, kde vyučuje kurzy na téma média, právo, trest a společnost. Jeho hlavním výzkumným zájmem jsou média od tématu televizní reality show až k tématu, jak média zobrazují zločin. Jeho nejnovější kniha se jmenuje Corporate Crime Under Attack: The Fight to Criminalize Business Violence (LexisNexis, 2006). V současnosti společně píší o seriálu Hlavní podezřelý knihu.

ALENA KŘÍŽKOVÁ,
Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.

14.7.2010

OHLASY

O islamizaci „nehodné“ pozornosti vědce aneb na co myslím, když se hovoří o islámu
Dr. Zdeněk Müller,
filozof, historik a arabista

Neexistující al-Andalus aneb Jak (ne)hovořit o islámu – zamyšlení se nad vnímáním islámu a polemikami o něm
Dr. Bronislav Ostřanský,
Orientální ústav AV ČR, v. v. i.

Islám – reálná hrozba nebo jen "papírový tygr"?
Dr. Václav Hořejší,
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.


Reakce na článek Historik o hrozbě islamizace
Dr. Bronislav Ostřanský,
Orientální ústav AV ČR, v. v. i.

Reakce na článek V medicíně a inženýrství to musí fungovat
Dr. Karel Janák,
Norwegian Institute of Public Health

Jak hodnotí vědci diskuzi Věda – Politika – Věřejnost
Prof. Rudolf Zahradník, prof. Jana Musilová, prof. Milena Bartlová, prof. Stanislav Štech

Archiv ohlasů