Požadavky na vzorky

Požadavky na vzorek a zadání analýzy pro EA a OR

Vzorky vkládejte do uzavíratelného označeného boxu před vstupními dveřmi do laboratoře č. 181, 1.p. SB spolu s vyplněnou žádankou pro elementární analýzu a pro měření optické rotace. Vytištěné žádanky jsou k dispozici v boxu před vchodem do laboratoře č. 181. Každý vzorek zapište do záznamní knihy. Na žádance uvádějte vaše telefonní číslo - zejména nejste-li v telefonním seznamu UOCHB.

 

Vzorky, které nemají vztah k projektům v současnosti řešeným na UOCHB, nemohou být přijímány popsaným způsobem!

 

V případě toxických nebo jinak nebezpečných vzorků kontaktujte prosím pracovníky laboratoře.
Radioaktivní vzorky není možné přijímat.

 




Požadavky na vzorky pro EA

Analyzovat je možno látky pevné, popř. polotuhé konzistence a netěkavé kapaliny. Kapalné vzorky v libovolných vzorkovnicích je třeba je zajistit ve vertikální poloze umístěním do další stabilní nádobky (bude vám vrácena). Minimální nutné množství vzorku pro jednotlivá stanovení je uvedeno v tabulce (viz níže). Na vzorky používejte pokud možno skleněné vialky označené tak, aby se nápis nesetřel či nerozmazal. K označení vzorků používejte prosíme velká písmena (latinka) a číslice, nic jiného nelze automatu zadat. Žádáme Vás, pokud znáte předpokládané složení analyzované látky - i přibližné - uvádějte je na žádance. Je to pro nás důležitá informace, podle které můžeme optimalizovat nastavení a kalibraci analyzátoru v případě CHN a velikost navážky a pracovní postup u ostatních prvků. Shoduje-li se výsledek C, H, N analýzy s Vaší teorií v rozmezí 0.30%, považujeme teoretické složení za potvrzené a vzorkem se dále nezabýváme. Ve všech ostatních případech analýzu C, H, N opakujeme, ale až po stanovení nového slepého vzorku i přepočítávacího faktoru. Pokud požadujete pouze jednu analýzu C, H, N, uveďte na žádance C, H, N (1×).

Žádanky s vyplněnými výsledky analýz spolu se zbytky Vašich vzorků po stanovení jsou umisťovány do označeného boxu před vchodem do lab. č. 181. Výsledky analýz jsou též dostupné na Novell síti Ústavu v adresáři I:\MISC\ElemAnal.


Pro stanovení každého z následujících prvků je zapotřebí odpovídající dále uvedené minimální množství látky (pro 1 stanovení):


Prvky Požadované množství na 1 analýzu
Uhlík, vodík, dusík (CHN automatická analýza) 2.0 - 2.5 mg
Síra 5 mg
Fosfor 8 mg
Fluor 1 - 3 mg
Chlor 10 mg
Brom 12 mg
Jod 15 mg


Stručný přehled používaných analytických postupů

Stanovení C, H, N se provádí na automatickém analyzátoru PERKIN ELMER 2400 II. Vzorek navážený v Sn kelímku se spálí v atmosféře kyslíku při udržované teplotě 925°C. V okamžiku spalování je však tato teplota podstatně vyšší, protože hoření Sn na SnO2 je výrazně exotermní reakcí. Celý postup vylučuje současné stanovení popela. Plynné spalné produkty pak procházejí vrstvou spalovacího katalyzátoru a absorpčních činidel (zachytí halogeny, S, P atd.) a na závěr vrstvou mědi, kde se zachytí přebytečný kyslík a oxidy dusíku se zredukují na elementární dusík. V proudu helia tak dále postupují již jen N2, CO2 a H2O, které se po dalších úkonech rozdělí frontální chromatografií a detegují se na principu měření tepelné vodivostí. Vše je řízeno mikroprocesorem tak, že si analyzátor zprůměrovává hodnoty slepých pokusů i hodnoty přepočítávacích faktorů (získávají se spalováním testovacích látek). Po zadání identifikace vzorku a velikosti navážky pak po cca 6 min od zahájení analýzy vytiskne tiskárna procentický obsah C, H, N.

Obsah F se stanovuje následujícím postupem: po spálení dle Schönigera a absorpci spalných plynů se roztok doplní na definovaný objem a ionty F- se stanoví pomocí iontově selektivní elektrody.

Stanovení P se provádí po kjeldahlizaci vzorků, po potřebných úpravách roztoku se ionty PO43- titrují standardním roztokem La(NO3)3 na Eriochromčerň T jako indikátor konce titrace.

Při stanovení Cl, Br, resp. I se látka spálí podle Schönigera (tj. v atmosféře kyslíku v uzavřené Erlenmeyerově baňce). Vzniklé Cl- a Br- ionty se titrují standardním roztokem Hg(NO3)2 na nitroprussid sodný jako zákalový indikátor a jod se stanovuje podle Leiperta (jod se zoxiduje bromem na jodičnan, přebytek bromu se zredukuje kyselinou mravenčí a po přidání NaI se vyloučený jod titruje standardním roztokem thiosíranu sodného).

Při stanovení S se látka spálí podle Schönigera a vzniklé SO42- ionty se titrují v prostředí isopropanolu standardním roztokem Ba(ClO4)2 na indikátor thorin.

 




Požadavky na vzorky pro OR

Vzorek dodejte alespoň v množství 2 mg, tj. aby bylo možno připravit cca 2 mL roztoku o koncentraci 1 mg/mL. Dodáte-li více vzorku, bude výsledek přesnější, protože nejistota měření s rostoucí koncentrací výrazně klesá. V případě, že by se vzorek obtížně navažoval, např. při jeho "rozprostření" po celé vnitřní ploše vzorkovnice, dodejte nám i správný údaj o jeho hmotnosti a vzorek bude bez vážení dále zpracován. Látky s vysokou optickou aktivitou je možné stanovovat i při nižších koncentracích. Vzorek předaný ke změření bude přesně navážen a rozpuštěn v udaném rozpouštědle čistoty p.a., speciální požadavky na rozpouštědla či zacházení se vzorkem je nutno předem projednat s pracovníkem analytické laboratoře, případně rozpouštědlo poskytnout. Rozpustnost vyzkoušejte, případná krystalizace či srážení vzorku může poškodit kyvetu v ceně cca 20 tis. Kč. Vzorek by měl být dokonale rozpustný, částice obsažené v měřeném vzorku negativně ovlivňují měřené veličiny. Po dohodě je možno dodat i vlastní měřící celu, pracovník oddělení neručí za výsledky měření ve vlastních celách a může jejich použití odmítnout. Cely systému PE nevyhovují. Pro specifikace požadavku na měření 1x vyplňte žádanku o změření optické rotace, kterou dostanete s výsledky nazpět. Standardně se měření provádí v cele A (1.5 mL) při vlnové délce 589 nm. Označte prosíme i nádobu, ve které chcete vrátit rozpuštěný vzorek. Výsledky analýz jsou též dostupné na Novell síti Ústavu v adresáři I:\MISC\ElemAnal.

 



Stáhnutelné formuláře (pdf soubory):

pdf