home | databáze | projekty | podpora V&V | dokumenty | odkazy | o nás
Národní kontaktní centrum
odběr newsletteru: 

publikacepublikace

Publikace

NKC-ŽV se v rámci svých aktivit věnuje také tvorbě odborných a popularizačních publikací. Vedle Newsletteru, časopisu Kontext a On-line článků jsou to práce vznikající v souvislosti s projekty, na nichž NKC-ŽV pracuje nebo je jejich spoluřešitelem.

undefinedosm. 2001-2008: Národní kontaktní centrum - ženy a věda
Publikace osm mapuje aktivity Centra od jeho založení až do současnosti. Ve společné publikaci reflektujeme to, co pro nás znamená působit na poli prosazování genderové rovnosti, podpory žen a začínajících vědců a vědkyň i v oblasti vědních studií a také jak vnímáme dopady či jaké jsou výsledky této činnosti. V pěti oddílech máte možnost se seznámit s tím, jakými způsoby promýšlíme a rozvíjíme naši činnost. V úvodní části zasazujeme problematiku postavení žen ve vědě do širšího rámce současných proměn výzkumného a vysokoškolského prostředí. Vyrovnáváme se s výtkami, že feminismus nepatří do vědecké práce, a ukazujeme, že feministické přístupy mají v akademii své místo. Představujeme konkrétní projekty zaměřené na akademickou obec, rozvíjení teoretických bádání ve (feministických) vědních studiích, na širší veřejnost, vědní politiky domácí i ty, které se rozvíjí v mezinárodním kontextu.

undefinedPostavení žen v české vědě a aktivity na jejich podporu. Monitorovací zpráva za rok 2008
Počet žen, které pracují ve vědě, je nízký (25 %). ČR v tomto ohledu zaostává jak za průměrem EU, tak ve srovnání s novými členskými státy. Navíc od roku 2001 zůstává podíl vědců vůči vědkyním na stejné úrovni. V české vědě také panuje vysoká míra horizontální a vertikální segregace. Jak na tuto situaci reagují jednotlivci a instituce? Postavení žen ve vědě se pomalu stávají tématem, kterému státní, výzkumné a vědecké instituce začínají věnovat pozornost. Nejedná se ale zdaleka o pozornost zvýšenou, respektive adekvátní. Prosazení tématu v základních koncepčních programech vědních politik je ale minimální, ne-li žádné...

undefinedReclaiming a Political Voice: Women in Science in Central Europe
Publikace představuje  téma ženy a věda v případových studiích o České republice, Maďarsku, Polsku, Slovensku a Slovinsku.  Autorky navazují na předcházející zprávu Waste of talents: turning private struggles into a public issue, která sledovala postavení žen v zemích východní a střední Evropy, v té době nových členských státech EU. 
Aktivity ženských organizací, postupné pronikání žen na univerzity i do akademických pozic v první třetině 20. století narušil komunistický režim, který petrifikoval genderovou nerovnost v oblasti vědy i v celé společnosti. Ženy - i když byly nyní ve vědě početnější - zastávaly hůře odměňované pozice a měly omezený přístup k technickému vybavení. Komunismus také zcela utlumil aktivity občanského sektoru, téma ženy ve vědě si tak musí znovydobýt svoje místo mezi veřejně-politickými problémy dneška.

undefinedCesty labyrintem: o vědecké profesi, soukromém životě a jejich propojování
Jak propojovat soukromý a pracovní život? Jak soukromí od práce oddělit? Existují nějaká specifika ve vědě a výzkumu? Na tyto a jiné otázky reaguje nová publikace NKC-ŽV Cesty labyrintem: o vědecké profesi, soukromém životě a jejich propojování, která volně navazuje na stejnojmennou konferenci pořádanou v roce 2005. Popularizujícím způsobem se věnuje v poslední době hodně diskutovanému tématu skloubení práce a soukromí se specifickým zaměřením na vědu a výzkum a nabízí nejen teoretické argumentace, ale i přehledný popis stávající legislativní a grantové situace v ČR.

undefined
Trans/formace: gender, věda a společnost
Publikace vznikla v rámci mezinárodního projektu WS Debate a svým zaměřením přispívá k diskusi o postavení žen v české vědě. Problematiku rovných příležitostí pro muže a ženy nepředstavuje tradičním prizmatem nedostatku lidských zdrojů a důležitosti žen pro ekonomický rozvoj Evropy, i když tyto dva aspekty jsou samozřejmě klíčové z hlediska prosazování otázky rovnosti mužů a žen na politické úrovni. Co je důležité, problematiku zasazuje do širších rámců historického a sociálně-ekonomického rozvoje, což umožňuje uchopit problém nízkého zastoupení žen ve výzkumu a vývoji v rámci celospolečenského nastavení rolí žen a mužů a poukázat na poměrně krátké trvání tohoto uspořádání rolí, které však většina z nás vnímá jako „tradiční“ a neměnné. Publikace je k dispozici v tištěné verzi zdarma na Tiskovém a edičním oddělení Sociologického ústavu AV ČR.

undefinedDámský gambit: zahájení vědecké dráhy
Před dvěma lety, v roce 2005, zahájilo NKC-ŽV projekt Talentky. Cílem bylo představovat badatelky, které stojí na začátku své vědecké dráhy, mají za sebou první úspěchy a před sebou otevřenou budoucnost. Naším cílem proto nebylo vytvořit výběr ojedinělých profilů talentovaných odbornic, které by jako výjimky vyčnívaly nad ostatními. Dámský gambit je souborem vyprávění o tom, jak se žije mladým ženám, které se vědě s úspěchem věnují.

undefinedCesty labyrintem: propojování a oddělování pracovního a soukromého života
Publikace Cesty labyrintem nabízí souhrn dosud sebraných a vypracovaných analýz, které provedlo NKC-ŽV, na téma slaďování a propojování soukromého a pracovního života. Publikace obsahuje zprávu z mezinárodní konference, analýzu insitucionálních bariér i pohled na téma z perspektivy jednotlivého vědce nebo vědkyně. Součástí je i kapitola mapující stav po konferenci Cesty labyrintem: proč je stále tak málo žen ve vědě, která se konala na podzim 2005. Publikace je pracovní verzí textu, který chystáme vydat v tištěné podobě v polovině roku 2007.

undefinedMnohohlasem. Vyjednávání ženských prostorů po roce 1989
Publikace se zabývá tématem, jehož systematické pokrytí je nutné nejen pro budování odborného diskursu genderových studií u nás, ale také pro úplnější poznání transformačních procesů v České republice po roce 1989. Svým rozsahem a tématem je tato publikace důležitým zdrojem především pro vysokoškolské studující a vyučující v kursech genderových studií, médií, sociálních hnutí a politicko-ekonomické transformace. Při vzrůstajícím zájmu médií o otázky rovných příležitostí v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie bude zajímat i mediální pracovníky a pracovnice a vzdělanou veřejnost. Distribuci knihy zajišťuje tiskové a ediční oddělení Sociologického ústavu AV ČR.

undefinedExpertní analýza dopadu rodičovství na vědeckou kariéru
Téma harmonizace nároků na vědeckou kariéru a rodinných povinností je velice palčivým problémem nejen ve vědecké komunitě zejména vzhledem k silně polarizovanému genderovému kontraktu většiny českých rodin. V situaci, kdy ženy stále ještě nesou téměř veškerou primární odpovědnost za chod rodiny, emocionální zázemí členů rodiny a za výchovu dětí, je velice obtížné na individuální úrovni dostát tvrdým nárokům na vědeckou kariéru. Z tohoto důvodu se tým NKC-ŽV rozhodl realizovat analýzu dopadu mateřství na vědeckou kariéru vědkyň. Vypracování analýzy bylo motivováno i tím, že četné univerzity a výzkumné ústavy přistoupily k přijímání tzv. work-life balance opatření s cílem zajistit kariérní rozvoj obou partnerů i přesto, že mají děti.

undefinedMyšlení hranic: genderové pohledy na racionalitu, objektivitu a vědoucí subjekt
Tato publikace je inspirovaná příspěvky, které zazněly na mezinárodní historicky orientované konferenci Women Scholars and Institutions, kterou v červnu 2003 zorganizovalo Výzkumné centrum pro dějiny vědy a Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science. Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR zorganizovalo v rámci této konference sekci nazvanou Gendered Knowledge: the Reshaping of ‘Normal’ Science. Tato publikace je výsledkem následné spolupráce panelistek a organizátorek sekce a zároveň vychází z koncepce centra.

undefinedScience Studies Opens the Black Box
V roce 2005 se konala první Jarní škola studií vědy, ze které vydalo NKC-ŽV sborník. Cílem bylo v kontextu studii vědy a technologií (STS) otevřít diskusi nad tématy z “černé skříňky”, které se ve vědeckém prostředí příliš často nevyskytují. Pozornost byla věnována problematizaci konstruování znalosti a dělání vědy, feministickým studiím vědy, teorii sítí a aktérů, postkoloniálním technostudiím i analýze interakcí lidí a technologií.

undefinedVlastní pokoj: 10 pohledů
Kniha rozhovorů s úspěšnými ženami české vědy, vychází z projektu Žena měsíce, zahájeného v roce 2002. Hlavní snahou tohoto projektu bylo zviditelnit vědkyně, které dosahují význačných úspěchů ve svém oboru. Bylo pro nás důležité mapovat přínos  žen vědě v České republice a představit zkušenost některých z nich. Zároveň jsme chtěly ukázat mladým vědkyním, co to znamená dělat vědu z hlediska těch, kterým se podařilo prolomit skleněný strop, jak vědu žijí, jaké jsou jejich životní osudy. Předpokládaly jsme také, že se dozvíme více informací o tom, jakým způsobem deformoval vědu bývalý politický režim a jaké strategie přežití lidé ve vědě vyvíjeli a jak se vědní prostor změnil po roce 1989 očima těch, které ho již také samy formují.

undefined
Skleněný strop: pozice žen ve vědě
Tato publikace nabízí pohled na fungování vědy z genderového hlediska, základní kritické přístupy a teorie, statistiky a přehled domácích i mezinárodních dokumentů, které se týkají rovných příležitostí ve vědě a výzkumu. Představuje aktivity na podporu žen ve vědě v ČR i v mezinárodním kontextu. Zkušenost vědkyň a vědců ve vědeckých institucích je z různých důvodů odlišná a ovlivňují ji i obecné společenské faktory a očekávání. Proto je nutné začít diskutovat o tom, jak by vědecké instituce, grantové organizace, vzdělávání a nastavení vědecké kariéry měly fungovat tak, aby tuto rozdílnost lépe reflektovaly, popřípadě jak této změny dosáhnout.