Oddělení pro výzkum 20. století a literatury současné |
Oddělení vzniklo 1. května 2010, navazuje ovšem na předchozí práci oddělení pro výzkum literatury 20. století. Sdružuje badatele pražského a brněnského pracoviště. Soustředí se na výzkum české literatury od konce první světové války po současnost.
Současné projektyV práci oddělení se v současnosti prostupují tři typy dlouhodobých úkolů.
Prvním z nich z nich jsou Přehledné dějiny české literatury 1945-1989, které textově a koncepčně navazují na již vydanou čtyřdílnou publikaci: Pavel Janoušek a kol. Dějiny české literatury 1945-1989 (Academia 2007-2008). Jejich cílem je na základě dříve provedeného kolektivního průzkumu problematiky vytvořit přiměřeně rozsáhlou jednosvazkovou příručku, jež by mohla studentům vysokých škol a širší veřejnosti sloužit jako vstupní brána do dané historické problematiky. Vedoucím redaktorem díla je opět Pavel Janoušek.
Také druhý úkol oddělení přímo navazuje na již vydanou kolektivní publikaci. Projekt Česká literatura první dekády 21. století v souvislostech a interpretacích navazuje na projekt Česká literatura 90. let 20. století: soubor interpretačních studií, jehož výstupem byla kolektivní publikace V souřadnicích volnosti (Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích), vydaná v roce 2008 v nakladatelství Academia. Pracovní tým chce na úspěšnou a ověřenou koncepci, založenou na kombinaci literárněhistorického přístupu a interpretace konkrétních textů, navázat a zachovat ji také pro zmapování české literatury období 2000–2010. Úvodní studie zprostředkuje literární život v letech 2000–2010 v širších souvislostech, vstupní studie jednotlivých oddílů (prózy, poezie, dramatu; cca 20–30 stran) shrnou příznačné tendence a pohyby v daném literárním druhu. Těžiště projektu bude spočívat v obsáhlé heslové části, v níž budou interpretovány vybrané prozaické, básnické a dramatické texty sledovaného období (celkově přibližně 70–80 hesel). Výběr interpretovaných děl bude vycházet z cíle projektu: nikoli předčasně kanonizovat, ale zachytit literaturu let 2000–2010 jako živé dění, vyzdvihnout díla, která významně spoluvytvářela pohyb literatury ve sledovaném období.
Třetí úkol oddělení je monografický. Váže se na ediční řadu Tváře české literatury, kterou členové oddělení a jeho spolupracovníci připravují spolu s brněnským nakladatelstvím Host. Jako její první svazek byla v roce 2009 vydána kniha Pavla Janouška iIvan Vyskočil a jeho neliteratura. V tisku je v současnosti monografie Karla Šiktance Někde tady napsaná Petrem Hruškou, v dohledné době pak budou vydány také monografie Jiřího Zizlera o Ivanu Divišovi a Libora Vodičky o Václavu Havlovi.. V příštích letech se počítá s monografiemi o Vladimíru Macurovi (Pavel Janoušek), Oldřichu Daňkovi (Libor Vodička), Františku Hrubínovi (Vladimír Křivánek), Věře Linhartové (Veronika Košnarová), Zdeňku Rotreklovi (Jiří Zizler), Zdeňku Svěrákovi (Eva Formánková) a Ivanu Wernischovi (Petr Hruška). V nakladatelství Host, avšak mimo uvedenou edici bude v roce 2010 vydána také monografie Vladimíra Holana z pera Vladimíra Křivánka.
K individuálním úkolům oddělení patří i výzkum česko-slovenských vztahů, jemuž se věnuje Petr Šisler. Minulé projektyK výsledkům práce oddělení patří čtyřdílné Dějiny české literatury 1945-1989 (Academia 2007-2008). Jedná se o rozsáhlé dějiny poválečné literatury, které kladou důraz nejen na problematiku historické poetiky (proměny poezie, prózy, dramatu, populární literatury, literatury pro děti a mládež a literatury faktu), ale i na mnohostranné zmapování literárního života a literární komunikace (cenzura, nakladatelství, časopisy, literatura v audiovizuálních médiích - film, rozhlas, televize). Jejich hlavním redaktorem byl Pavel Janoušek, redakci tvořili Petr Čornej, Blahoslav Dokoupil, Pavel Janáček, Vladimír Křivánek, Jiřina Táborská a Alena Fialová. Členy více než třicetičlenného autorského kolektivu byli externisté z vysokoškolských a dalších vědeckých pracovišť. Výsledná publikace byla v roce 2009 oceněna udělením Ceny Josefa Hlávky. Součástí projektu byla rovněž čtyřsvazková antologie Z dějin českého myšlení o literatuře 1945-89, soustřeďující dobovou literární publicistiku z periodického tisku (editor Michal Přibáň). Na Dějiny tematicky bezprostředně navázala kolektivní publikace V souřadnicích volnosti. Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích (Academia 2008). Projekt vedený redaktory Petrem Hruškou, Lubomírem Machalou, Liborem Vodičkou a Jiřím Zizlerem v interpretačních heslech představil klíčová literární díla daného období a zároveň podal základní literárněhistorický přehled o dění v celé české literatuře i v jednotlivých druzích.
Od roku 2005 oddělení ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého pravidelné pořádá olomoucké konference Česká kultura a umění ve 20. století.
Členové oddělení učí na vysokých školách (Filozofická fakulta UK, Filozofická fakulta MU, DAMU). Členové oddělení |