veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
Profesorka Říhová nominována na cenu European Inventor Award
4.3.2011
(Praha 3. března) Česká vědecká pracovnice profesorka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd byla nominována na prestižní cenu European Inventor Award pro nejlepšího evropského vynálezce. Informoval o tom Evropský patentový úřad (EPO ) spolu s Generálním ředitelstvím Evropské komise pro podniky a průmysl. Porotci ocenili její příspěvek k vývoji cílených léčiv ničících zhoubné nádory. Její průkopnické práce zaměřené na léčbu rakoviny umožnily vývoj několika léků se specifickými mechanismy zaměřenými proti bujení zhoubných nádorů.
Akademie věd posiluje výzkum globálních změn
1.3.2011
Na aktuální společenské otázky týkající se řešení závažného, leč mnohdy kontroverzního globálního environmentálního problému, reaguje Akademie věd ČR transformací Ústavu systémové biologie a ekologie AV ČR na Centrum výzkumu globální změny AV ČR, která je platná od 1. března 2011. Sídlo nového akademického pracoviště se zároveň přesouvá do Brna, kde by měl vzniknout také nový pavilon laboratoří a experimentálních technik. Přijatá opatření umožní soustředit výzkum globálních změn klimatu v ČR do jednoho místa.
Jiří Drahoš: Japonsko mění výzkumnou strategii.
23.2.2011
Předseda AV ČR Jiří Drahoš se v týdnu mezi 10. – 17. 2. 2011 vydal na návštěvu Japonska. Zde jednal se členy vládní Rady pro vědu a technologie (obdoba naší Rady pro výzkum, vývoj a inovace) a sešel se s vedením japonské Rady pro vědu.
Po svém návratu uvedl, že Japonsko v příštím pětiletém národním programu pro vědu a technologie opouští dosavadní strategii osmi prioritních směrů a hodlá masívně podpořit dva komplexní směry: Green Innovation a Life Innovation. Dalším pilířem připravovaného programu je výrazné zvýšení podpory široce zaměřeného základního výzkumu. Japonsko hodlá navíc v příštích pěti letech zvýšit financování vědy a výzkumu z dnešních 3,75% na 4% HDP (pro srovnání v Česku je to asi 1,6% HDP).
Před 180 lety se narodil Josef Hlávka
15.2.2011
V únoru (15. 2. 2011) jsme si připomněli 180. výročí narození architekta, stavitele, nejznámějšího českého mecenáše a především zakladatele a prvního prezidenta České akademie věd a umění, Josefa Hlávky. Na zámku v Lužanech, který byl jeho domovem, hostil celou řadu slavných českých umělců. Pravidelnými návštěvníky byli např. Vojtěch Hynais, Jaroslav Vrchlický, Antonín Dvořák či Josef Václav Myslbek. V zámeckém parku je dnes umístěna Hlávkova socha od Josefa Mařatky.
Hrad a Akademie věd zorganizují společný seminář
3.2.2011
(Praha, 3. 2. 2011) Prezident republiky Václav Klaus přijal dnes na Pražském hradě předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. Předseda akademie seznámil Václava Klause s právě probíhajícím hodnocením vědecko výzkumných pracovišť Akademie věd. „ Prezident se zajímal o evaluaci, která za účasti zahraničních expertů v ústavech probíhá, je zřejmé, že situace české vědy mu není lhostejná,“ řekl Jiří Drahoš po asi čtyřiceti minutovém setkání s hlavou státu. Oba představitelé se dohodli na zorganizování společného semináře na téma výkonnosti české vědy. Prezident ocenil i nabídku Akademie věd při vědecké garanci příprav cyrilometodějského výročí v roce 2013, při zkoumání vlivu této mise v oblasti historie, literatury i umění.
Jiří Drahoš se setkal s arcibiskupem Dominikem Dukou
2.2.2011
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš se 1.února setkal s nejvyšším představitelem katolické církve v České republice arcibiskupem Dominikem Dukou a nabídl mu spolupráci na přípravě 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Církve připravují oslavy výročí této křesťanské misie na rok 2013. "Nabídl jsem panu arcibiskupovi potenciál pracovišť Akademie věd při vědecké garanci příprav některých důležitých událostí, například cyrilometodějského výročí v roce 2013, při zkoumání vlivu této mise v oblasti historie, literatury i umění," uvedl Drahoš. Pracoviště akademie by podle Drahoše mohla přispět k jejich vědecké garanci i k odborné přípravě akce.
Slavnostní operní představení pro Akademii věd ČR
1.2.2011
Spolupráce Akademie věd a Národního divadla v posledním lednovém dnu 31. 1. 2011 navázala na tradici propojení věd a umění operním představením slavného Mozartova díla Don Giovanni ve Stavovském divadle. V hledišti pražské scény, která byla svědkem Mozartova triumfu před 224 lety, přivítali předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a ředitel Národního divadla Ondřej Černý nejen představitele naší vědecké obce včetně kolegů a přátel ze Slovenské akademie věd, ale také zástupce politické sféry, vysokých škol, církví, velvyslance a také sponzorské partnery, bez jejichž pomoci by se takové představení nemohlo uskutečnit.
Český badatel oceněn nejprestižnějším evropským grantem
27.1.2011
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR získal prestižní Grant pro pokročilé vědecké pracovníky od Evropské výzkumné rady (ERC), jež podporuje významné vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Jde o první tzv. „Advanced“ grant, který byl udělen českému žadateli na projekt z oblasti věd o neživé přírodě. Pětiletý grant je spojen s částkou
2,5 milionu eur. Tomáš Jungwirth jej získal na vědecký program studia spintronických součástek.
Akademie věd ČR udělila ocenění za popularizaci vědy
20.1.2011
Rok chemie 2011 - Snídaně vědkyň
12.1.2011
Mezinárodní rok chemie 2011, který UNESCO společně s Mezinárodní unií čisté a aplikované chemie IUPAC vyhlásily i s odkazem na sté výročí udělení Nobelovy ceny za chemii Marii Curie v roce 1911, nemohl začít příhodněji, totiž Snídaní vědkyň. Pět významných chemiček – prof. Jitka Ulrichová z Univerzity Palackého v Olomouci, prof. Jitka Moravcová z VŠCHT Praha, prof. Gabriela Basařová z VŠCHT Praha, dr. Jana Roithová z Přírodovědecké fakulty UK Praha a dr. Dana Nachtigallová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR – během přátelského posezení pohovořilo, co je k chemii přivedlo, proč je láká právě práce v chemických oborech nebo čím je pro ně osobně věda přitažlivá.