Archiv

Akademie věd posiluje výzkum globálních změn

4.3.2011

Na aktuální společenské otázky týkající se řešení závažného, leč mnohdy kontroverzního globálního environmentálního problému, reaguje Akademie věd ČR transformací Ústavu systémové biologie a ekologie AV ČR na Centrum výzkumu globální změny AV ČR, která je platná od 1. března 2011. Sídlo nového akademického pracoviště se zároveň přesouvá do Brna, kde by měl vzniknout také nový pavilon laboratoří a experimentálních technik. Přijatá opatření umožní soustředit výzkum globálních změn klimatu v ČR do jednoho místa.

Týden vědeckých kaváren v Praze

3.3.2011

Společnost Česká hlava vás srdečně zve na cyklus vědeckých kaváren, které se konají každý den v týdnu od 14.–18. března 2011 vždy od 19:00 hodin v kavárně Café B. Braun (budova Lékařského domu, Sokolská 31, Praha 2, v blízkosti stanice metra I. P. Pavlova).

Pozvánka

2.3.2011

Kabinet hudební historie Etnologického ústavu AV ČR, v. v. i., Vás 7. března 2011 ve 14:00 hodin zve do Barokního knihovního sálu Collegium Marianum ke společné oslavě probuzení hudby dvou českých barokních skladatelů k novému životu. Na prezentaci dvojice nových CD ediční řady Hudba Prahy 18. století a knihy Václava Kapsy Hudebníci hraběte Morzina budou představeni František Jiránek, Antonín Reichenauer i další virtuosové hraběte Morzina.

Popularizace v senátu

1.3.2011

Na pozvání místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Aleny Gajdůškové diskutovalo 22. února 2011 v Zaháňském salonku Valdštejnského paláce několik desítek vědců, politiků a popularizátorů vědy na téma Popularizace vědy jako jedna z jejích společenských úloh.

Zvýšení DPH na knihy poškodí českou literaturu a čtenáře

25.2.2011

Uvádíme prohlášení představitelů Ústavu pro českou literaturu AV ČR k plánovanému zvýšení DPH na knihy: "Jako představitelé Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., sledujeme se znepokojením záměry současné vlády České republiky na zvýšení daně z přidané hodnoty u knih z 10 na 20 %. Náš ústav se zabývá nejen dějinami literatury a literárního života v českých zemích, ale rovněž výzkumem čtenářství a knižního trhu. Ve spolupráci s Národní knihovnou ČR jsme v letech 2007 a 2010 provedli dvě první reprezentativní šetření čtenářské kultury v České republice, srovnatelné svým rozsahem i metodou s výzkumy prováděnými v jiných vyspělých zemích. Na základě výsledků těchto šetření i na základě dalších poznatků o ekonomice literatury a čtenářství můžeme konstatovat, že v historickém srovnání je dnes u nás kniha v relaci k průměrnému platu dražší (asi o jednu třetinu), a tedy méně dostupná pro většinu populace, než byla před rokem 1989. Přitom ostatní komodity, jako jsou potraviny a spotřební zboží, jsou ve stejné relaci levnější..."

VŠTE otevírá nové studium managementu dopravy

24.2.2011

Pro Jihočeské zájemce o vysokoškolské studium dopravy bude od akademického roku 2011/2012 nově otevřena tříletá bakalářská specializace Management dopravy a přepravy na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

Spolupráci mezi Akademií věd a VŠ je třeba posilovat

24.2.2011

Na 109. zasedání Pléna České konference rektorů, které hostila Západočeská univerzita v Plzni ve dnech 17. až 18. února 2011, přislíbili předseda vlády ČR Petr Nečas a ministr školství Josef Dobeš dlouhodobější perspektivu financování vysokých škol. Předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala premiérův slib kvitoval, byť zdůraznil, že se podfinancování VŠ prohlubuje i letos, a to o částku 1,3 miliardy korun.

Od jednorožců po globální oteplování

21.2.2011

Evropský kulturní klub spolu s Radou vědeckých společností ČR Vás zvou na 172. podvečer ve čtvrtek 3. března 2011 od 17:00 hodin v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, na téma Od jednorožců po globální oteplování.

Česko–kanadská spolupráce

18.2.2011

Stránky The Record.com informovaly o návštěvě velvyslance České republiky v Kanadě Karla Žebrakovského v regionu Waterloo, kde se zajímal o možnosti spolupráce mezi institucemi v oblasti obchodu, průmyslu a vzdělávání. Velvyslance doprovázel profesor českého původu Tony Martínek působící na Conestoga College v kanadském Kitcheneru, který v roce 2009 převzal od ministra zahraničních věcí ČR cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Rozhovor s prof. Tony Martínkem si můžete přečíst zde.

Ministr školství schválil Plán výzev pro rok 2011

17.2.2011

V rámci Plánu výzev Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace pro rok 2011 by mělo putovat více než 3,1 miliardy korun na další podporu české vědy a výzkumu. Plán, který 16. února 2011 schválil ministr školství Josef Dobeš, počítá s podporou projektů především v oblastech modernizace informačních zdrojů výzkumných organizací, v podpoře kvalitní infrastruktury vysokých škol, která je spojena s výzkumnými a inovačními aktivitami, v podpoře efektivní politiky VaV nebo podpoře finančních mechanismů pro zakládání nových technologických firem.