(nar. 1942 ve Velkém Meziříčí)
Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze v r. 1964 v oboru technologie jaderných paliv a izotopů, v r. 1968 získal vědeckou hodnost CSc. v oboru chemie a technologie skla ve Společné laboratoři technologie silikátů, společném pracovišti VŠCHT a ČSAV (od roku 1994 Laboratoři anorganických materiálů, společném pracovišti VŠCHT a ÚACH AVČR). Laboratoř anorganických materiálů vedl od r. 1994 do r. 2009, od r. 1996 do r. 2004 byl ředitelem Ústavu anorganické chemie AVČR. Titul doktora věd v oblasti technologie silikátových materiálů získal v r. 1996 za práci o energetických bilancích tavicích procesů skel. V r. 1998 byl na návrh Vědecké rady VŠCHT v Praze jmenován profesorem v oboru Chemie a technologie anorganických materiálů.
Na VŠCHT přednáší Technologii skla v magisterském studiu a studijním programu pro cizí studenty a Modelování tavicích procesů v doktorském studijním programu.
Věnuje se studiu procesů tvorby skla a skelných materiálů a dějům v roztavených sklech, zejména pak interakci plynů se skelnými taveninami, oxidačně-redukčním rovnováhám ve skelných taveninách, modelování tavicího procesu skel, energetickým bilancím tavicích procesů a novým koncepcím průmyslového tavení skel.
Je autorem a spoluautorem kolem 200 původních článků a příspěvků na mezinárodních konferencích, 12 patentů, je spoluautorem dvou monografií, jeho práce vykazují zhruba 350 citací. Vedl několik aplikačních projektů ve spolupráci se světovými výrobci skel. Od r. 1977 pracuje v Technické komisi Gases in Glass Mezinárodní sklářské společnosti a od r. 1990 v komisi Mathematical Modelling of Glass Melting. Je členem dvou redakčních rad odborných časopisů v českém a anglickém jazyce.
telefon: + 420 220 445 191 |
fax: | e-mail: lubomir.nemec@vscht.cz scicounc@kav.cas.cz |