RNDr. Jan Čermák, PhD. získal ocenění za nejlepší prezentaci na 3. mezinárodním fóru o multidisciplinárním vzdělávání a výzkumu pro energii, (3rd International Forum on Multidisciplinary Education and Research for Energy Science), které se konalo ve dnech 9.-14. 12. 2010, v Ishigaki-Jima, Japonsko.
Ocenění „best presentation award“ bylo uděleno za práci „Scanning Probe Microscopy on Organic Heterostructures for Photovoltaics“, ve které využil mikroskopii atomárních sil pro měření struktury a elektronických vlastností vrstev fulerenu a vodivého polymeru. Takové vrstvy jsou celosvětově intenzivně zkoumány pro využití ve velmi levných slunečních článcích. Jan Čermák se věnuje právě studiu mechanismů, které účinnost článků omezují. V září 2010 obhájil na Matematicko-fyzikální fakultě UK doktorskou disertační práci, kterou vypracoval ve FZÚ pod vedením RNDr. Antonína Fejfara, CSc. (FZÚ).
Mezinárodní tým vědců představil experimentální realizaci tranzistoru, jehož funkce je založena na spinu elektronu. Práce byla publikována 24. prosince 2010 v časopise Science. Tým tvoří fyzici z Akademie věd České republiky a Univerzity Karlovy, Hitachi Cambridge Laboratory a University of Cambridge a University of Nottingham ve Velké Británii, a Texas A&M University ve Spojených státech.. Spoluautorem článku je Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Zároveň mu byl na téma související s tímto článkem udělen European Research Council Advanced Grant na roky 2011-2015.
Ing. Vladimíra Petráková byla oceněna prvním místem v kategorii Young Investigator Prize for the Best Oral Presentation v sympóziu A, Diamond Electronics and Bioelectronics: From Fundamental to Applications IV, Material Research Society (MRS) Fall 2010 meeting v Bostonu, USA.
Předseda Grantové agentury České republiky Petr Matějů předal ceny a čestné uznání za nejlepší vědecké projekty ukončené v loňském roce. Oceněn byl tým Víta Nováka z Fyzikálního ústavu Akademie věd za výzkumy v mladém oboru elektroniky nazývaném spinotronika. Upoutaly také projekty Jana Štochla z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, který zkoumá projevy Parkinsonovy nemoci, a Radana Slavíka z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd.
Dne 18. ledna 2010 byl Jaroslavu Šestákovi z Fyzikálního ústavu AV ČR udělen titul "Doctor honoris causa" University Pardubice za mimořádné zísluhy o rozvoj vědy a výzkumu v oblasti fyziky a chemie pevných látek.
Akademická rada Akademie věd ČR, na základě návrhu poroty pro udělování Prémie Otto Wichterleho mladým vědeckým pracovníkům v AV ČR odměnila dva pracovníky Fyzikálního ústavu. Tatyana Ostapchuk získala prémii za příspěvek ke studiu modernich feroelektrickych keramik s aplikačnim potenciálem. Michael Prouza ji obdržel za příspěvek ke zpracování dat experimentu AUGER.
Prof. Jiří Niederle převzal dne 2. září 2009 Čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd České republiky. Zasloužil se o realizaci spolupráce českých akademických a vysokoškolských pracovišť s Evropskou laboratoří fyziky částic CERN v Ženevě.
Ve stejný den obdržel prof. Karel Melichar Čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd České republiky. Získal ji za rozvoj infrastruktury epitaxních technologií ve FZÚ a jiných pracovištích.
Čestnou medaili za zásluhy dostal in memoriam také Miroslav Hudeček z Fyzikálního ústavu za konstrukce experimentálních zařízení pro výzkum výkonových laserů, pro částicovou fyziku a pro detekci rentgenového záření.
Na slavnostní ceremonii konané 18.8.2009 v rámci mezinárodní krystalografické konference ECA v Istanbulu převzal Dr. Lukáš Palatinus z FZÚ cenu "Bertaut prize". Cena je udělována každoročně organizacemi "European crystallographic association" a "European neutron scattering association" mladým vědcům za významný přínos v uvedených oblastech.
Tomáš Jungwirth byl dne 26.9.2008 jedním ze dvou oceněných cenou Praemie Akademie. Tomáš Jungwirth pracuje na výzkumu fyzikálních zákonitostí v budoucnu využitelných například pro vývoj počítačů nové generace. Chemik Karel Ulbrich z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR pak pracuje na mechanismu cílené molekulární distribuce léků v těle pacientů. Oba obory, počítače a molekulární medicína, jsou v centru zájmu. Financování skrze Praemium Akademie vědcům zajistí dostatek zdrojů a komfort pro jejich další práci.
Ve dnech 18. - 19. května 2009 se konalo XV. valné shromáždění Učené společnosti České republiky, na kterém se jejím novým členem stal, m.j., prof. RNDr. Tomáš Jungwirth, Ph.D. z Fyzikálního ústavu.
Pracovník Fyzikálního ústavu Vladislav Šimák dostal cenu Slovenské akademie věd za dlouholetý přínos k rozvoji experimentální fyziky vysokých energií na košických pracovištích: Přírodovědecké fakultě UPJŠ a v Ústavu experimentální fyziky SAV.
Dr. Martin Schnabl (FZÚ) se stal se svým projektem „Exploring String Field Theory - Can It Explain Quantum Birth of the Universe or Properties of Elementary Particles?" jedním z 20 vítězů prestižní ceny EURYI Awards (European Young Investigator Awards) pro rok 2007.
Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.