Skip to Content

Projekt českých vědců a manažerů může vrátit zdraví i těm, kteří už ztratili naději

Kmenové buňky budou uzdravovat polámané kosti i poranění míchy. Komerčně se projekt úspěšně aplikuje na koních a psech, ale testuje se už i na lidech.

V Česku vznikl unikátní řetězec firem, který chce začít vydělávat na využití kmenových buněk a nanotechnologií při léčbě poškozených tkání. Zprvu se soustředí na léčení pohybového aparátu psů a koní, během zhruba tří až pěti let hodlá začít léčit také lidi. Skupina pěti firem s názvem SinBio vznikla pod hlavičkou původního holdingu Sindat, jenž nyní mění své zaměření a investuje do biomedicíny. Zavádí do praxe poznatky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

"Dosud vše probíhalo na bázi studií, teď jdeme do komerce. Poptávka je obrovská. Na letošní rok už máme se zdravotnickými zařízeními předjednáno několik set operací psů a koní," řekl šéf holdingu Karel Havlíček, který skupinu založil. Cena jedné operace se bude pohybovat od 15 do 30 tisíc korun.
Lidé už se operují, zatím v rámci testů

Již nyní probíhají i operace lidí, ale zatím pouze v rámci klinických studií. To znamená, že postup ještě neschválil Státní ústav pro kontrolu léčiv, tudíž jej třeba nemohou hradit zdravotní pojišťovny.

Skupina SinBio funguje jako dodavatel pro zdravotnická zařízení, přitom však zajišťuje celý řetězec procesů. Odebere kmenové buňky například z kostní dřeně zvířete, které potom putují do laboratoře. Tam se napěstují právě v nanotextiliích nebo speciálních gelech a následně převezou zpět do nemocnice, kde se vloží do postižené tkáně a zahojí ji.

Buď tím, že na místě začnou nahrazovat chybějící buňky ve tkáni, nebo začnou přímo na postiženém místě produkovat látky, jež dokážou zabránit buněčnému poškození a podpoří regeneraci.
Použití? Obnova šlach, kostí, chrupavek, mluví se i o míše

"Tyto postupy je možné využívat při obnově šlach, náhradách kostí, chrupavek nebo i míšních poranění," vysvětluje profesorka Syková z Ústavu experimentální medicíny. Kmenové buňky mohou posloužit i při hojení ran při cukrovce nebo Alzheimerově chorobě. Projekt již spolkl desítky milionů.

Celková investice by v následujících pěti letech neměla překročit sto milionů korun. V Česku zatím nemá SinBio příliš konkurentů. Podobnou činností se zabývá firma Primecell, která se zaměřuje na obnovu chrupavek. V celé Evropě existuje podle Sykové jen asi dvacet laboratoří, jež mají schválen podobný typ výroby.

Zdoj: iHNed.cz
Vyšlo také: 27.1.2011, Hospodářské noviny
 
-A +A