Oddělení pro židovská, národnostní a menšinová studia

Hlavní stránka » Oddělení a centra » Oddělení pro židovská, národnostní a menšinová studia »

Oddělení zkoumá problematiku židovského obyvatelstva od roku 1938 do roku 1989 na území Československa – za druhé republiky, Protektorátu Čechy a Morava, v letech 1945-1948 a za komunistického režimu, a to v celoevropském politickém, sociálním a kulturním kontextu.

Národnostní a menšinová studia se soustředí na historii menšin v Československu v letech 1945-1968 (migrace, razantní omezení práv všech menšin a řešení dílčích otázek postavení národnostních menšin v 60. letech) a postavení menšin za tzv. normalizace 1969-1989 a v letech obnovené demokracie 1989-2005. Výzkum je zaměřen na německou, polskou, slovenskou, maďarskou, ruskou, ukrajinskou, rusínskou, řeckou, bulharskou, srbskou, chorvatskou a romskou menšinu. Zabývá se rovněž etnickými menšinami (Lužičtí Srbové, migranti ze zemí bývalého SSSR, Vietnamu, Číny) a dalšími menšinami obyvatel Československa, na které se soustředila politická moc po roce 1948, aby soustavně omezovala jejich práva. Vztah k menšinám dokládal mimo jiné také proměny demokratického systému v totalitní. Proto historii menšin zasazujeme do kontextu soudobých dějin Československa s přihlédnutím k vývoji postavení menšin v sousedních zemích a v bývalém SSSR, odkud přicházely impulzy k vnitřní politice vůči menšinám.

Oddělení spolupracuje s obdobně zaměřenými výzkumnými a vysokoškolskými institucemi v České republice (FSV UK, FF UK, Masarykův ústav a archiv AV ČR, v. v. i., Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., FF Ostravské univerzity – katedra historie atd.), ve Slovenské republice (Slovenské národné múzeum v Bratislave a v Martině, Spoločenskovedný ústav SAV Košice), v Lotyšské republice (Ústav filozofie a sociologie LZA a Státní univerzity v Rize, Ústav historie Lotyšska LZA a Státní univerzity v Rize ) a na Ukrajině (Státní univerzita v Užhorodě, Státní univerzita Ivana Franka ve Lvově).

Helena Nosková


 


X.sjezd českých historiků Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality

Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“. Na fotografii Jaroslav Šabata a Jiří Suk.
Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“. Na fotografii Petr Pithart, Martin Franc, Miloslav Bednář, Jaroslav Šabata a Josef Heller.
Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“. Na fotografii Jaroslav Šabata, Josef Heller a Jan Černý.

Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“, 23. března 2011, organizované Oddělením pro dějiny demokratické transformace po roce 1989 USD a Masarykovou demokratickou akademií.

více...