Rusko jako téma a realita doma a v exilu

Hlavní stránka » Publikace » Právě vyšlo » Rusko jako téma a realita doma a v exilu »

Michal Reiman: Rusko jako téma a realita doma a v exilu. Vzpomínky na léta 1968-1990

První část knížky – Rok 1968 pohledem zblízka – se věnuje událostem roku 1968, jichž se autor aktivně účastnil, a detailně líčí pozadí mnoha jednání v prostředí lidí, kteří v ÚV KSČ usilovali o změny. Text vznikl těsně po převratu v roce 1989 pro Komisi vlády ČSFR pro analýzu událostí let 1967-1970. Druhou, rozsáhlejší část knížky – SSSR jako téma a realita v československém posrpnovém exilu za Brežněva a v době perestrojky – tvoří vzpomínky na politický exil, jehož součástí se autor stal v roce 1976 a působil ve skupině soustředěné kolem římských Listů. Historik zabývající se dějinami SSSR zde věnuje mnoho místa sovětské perestrojce, jak a v čem působila na československý exil a jak ji také sám zažil v Moskvě, kam mohl od roku 1987 jako německý občan jezdit. Podrobně sleduje tehdejší mezinárodní diskusi o SSSR a o sovětských dějinách. Vykládá vlastní postoje i svůj současný pohled na sovětské dějiny, k němuž po dlouhých letech dospěl.

 


X.sjezd českých historiků Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality

Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“. Na fotografii Jaroslav Šabata a Jiří Suk.
Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“. Na fotografii Petr Pithart, Martin Franc, Miloslav Bednář, Jaroslav Šabata a Josef Heller.
Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“. Na fotografii Jaroslav Šabata, Josef Heller a Jan Černý.

Pracovní kolokvium „Politické tradice po roce 1989 v České republice“, 23. března 2011, organizované Oddělením pro dějiny demokratické transformace po roce 1989 USD a Masarykovou demokratickou akademií.

více...