Academia 

Video pro média

Get the Flash Player to see this player.

 

Zveme na Den Země s Akademií věd ČR 2011

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

section-box-04-bg.jpg

Optonika 2011

Akademický bulletin
Akademický bulletin

Časopis AV ČR, vycházející jedenáctkrát ročně přináší informace ze zákulisí Akademie věd, vědeckých objevech a významných událostech v ČR i zahraničí.

Pro ženy ve vědě
Pro ženy ve vědě

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy
5. ročník společného stipendijního programu

Otevřená věda II
Otevřená věda II

Studenti středních škol se mohou zapojit do vědeckého výzkumu.

Projekt BioCeV
Projekt BioCeV

Projekt BIOCEV se úspěšně zapojil do evropského výzkumného prostoru.

Superlaser ELI dostal zelenou

/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/091125_343_FINAL_cam01.jpg

26.4.2011

Unikátní projekt supervýkonného laseru Extreme Light Infrastructure (ELI) ve středočeských Dolních Břežanech definitivně schválila ve středu 20. 4. Evropská komise. Jde o první z tzv. velkých projektů v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Součástí ELI je i vybudování špičkového výzkumného komplexu za téměř sedm miliard korun. Centrum by mělo zahájit provoz začátkem roku 2016.

 

 


Archeolog prof. T. Durdík získal prestižní cenu Europa Nostra

/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/TDkarolinum2.jpg

8.4.2011

Významné pocty v oblasti památkového výzkumu a péče se dostalo profesoru Tomáši Durdíkovi z Archeologického ústavu AV ČR. Podle oznámení Evropské komise a sdružení Europa Nostra je totiž mezi 27 vítězi Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví / ocenění Europa Nostra pro rok 2011. Profesor Tomáš Durdík uspěl ve třetí kategorii „Mimořádné úsilí“.


Evropští vědci jednají v Praze o odolnějším a výnosnějším obilí

8.4.2011

Praha 6. dubna 2011: Cesta k lepším, tedy odolnějším a výnosnějším odrůdám obilnin je hlavní téma výročního zasedání mezinárodního projektu TriticeaeGenome, které proběhlo v dubnu v Praze. Vědci z Akademie věd České republiky a z institucí dalších osmi zemí analyzují v projektu, financovaném Evropskou unií, genetickou informaci pšenice a ječmene, což právě vede k vytčenému cíli. Podle účastníků zasedání je to nejlepší způsob jak zajistit v budoucnosti dostatek cenově dostupných potravin.


Jurij Gagarin nás všechny před 50 lety pozval do vesmíru

7.4.2011

Zcela přelomovou událostí nejen pro dějiny světové kosmonautiky, ale pro celé lidstvo se stal let prvního člověka do vesmíru. Na palubě kosmické lodi Vostok před půlstoletím obletěl naši planetu Jurij Gagarin. Uvědomíme-li si, jaké technologické dokonalosti mezitím obyvatelé Země svými dnešními vesmírnými lety dosáhli, je to neuvěřitelně krátká doba. K tomuto mimořádně významnému výročí proto Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR vydaly toto společné prohlášení:


Čeští badatelé zdokonalili uhlíkatá vlákna pro unikátní materiály

UFCH JH

5.4.2011

Zásadní posun ve výzkumu mechanických vlastností uhlíkatých vláken se podařil mezinárodnímu týmu badatelů z Česka, Velké Británie a Řecka.


Pozvánka na Den Země s AV ČR 2011

29.3.2011

V průběhu dubna 2011 na vás čeká program akcí sestavený u příležitosti Dne Země 2011, jenž se každoročně po celém světě oslavuje 22. dubna. Připravili jej pracovníci Oddělení tektoniky a geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR a Odboru projektů a grantů Střediska společných činností AV ČR. Program se bude skládat ze série přednášek, názorných ukázek s odborným výkladem, semináře pro pedagogy a výstav.


Evropský týden mozku

8.3.2011

V týdnu od 14. března 2011 se v Evropě i v USA každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku, aby o nových poznatcích informovali širokou veřejnost.
Pořádání této akce v Evropě koordinuje European Dana Aliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives. V České republice se Evropský týden mozku bude konat již po třinácté a na jeho realizaci se podílejí Ústav experimentální medicíny AV ČR, Česká společnost pro neurovědy a Centrum neurověd.


Profesorka Říhová nominována na cenu European Inventor Award

4.3.2011

(Praha 3. března) Česká vědecká pracovnice profesorka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd byla nominována na prestižní cenu European Inventor Award pro nejlepšího evropského vynálezce. Informoval o tom Evropský patentový úřad (EPO ) spolu s Generálním ředitelstvím Evropské komise pro podniky a průmysl. Porotci ocenili její příspěvek k vývoji cílených léčiv ničících zhoubné nádory. Její průkopnické práce zaměřené na léčbu rakoviny umožnily vývoj několika léků se specifickými mechanismy zaměřenými proti bujení zhoubných nádorů. Léky, k jejichž vývoji Říhová zásadním způsobem přispěla, vedou k posílení imunitního systému, a tím ke snížení pravděpodobnosti vzniku nových nádorových ložisek. Zatímco cytotoxické účinky chemoterapie nezasahují jen nádorové buňky, ale také jejich okolí, Říhová pracovala na vývoji "cílenější léčby", která "nejenže se zaměřuje na rakovinné buňky, ale dokonce se zdá, že posiluje imunitu", uvedl EPO ve vizitce Říhové na svých internetových stránkách.


Ceny Nakladatelství Academia za rok 2010

3.3.2011

Slavnostní vyhlášení a udělení cen se uskuteční v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 ve středu 9. března 2011 od 10 hodin.


Jiří Drahoš: Japonsko mění výzkumnou strategii.

23.2.2011

Předseda AV ČR Jiří Drahoš se v týdnu mezi 10. – 17. 2. 2011 vydal na návštěvu Japonska. Zde jednal se členy vládní Rady pro vědu a technologie (obdoba naší Rady pro výzkum, vývoj a inovace) a sešel se s vedením japonské Rady pro vědu.


Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast