Academia 

Video for Media

Photos for Media

RSS  

Introduction of ASCR

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

Open Science

otevrena.jpg

Optonika 2011

Profesor Drahoš k problematice rozpočtu na vědu a výzkum – komentář

V době, kdy se neustále hovoří o efektivitě vědy a výzkumu, navrhuje vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace premiérovi, aby prosazoval stejný přístup ke všem výzkumným institucím a prosadil ve vládě „demokratickou“, tedy plošnou redukci rozpočtu na vědu. Plošné snižování se logicky nelíbí Akademii věd.

 

V době, kdy se neustále hovoří o efektivitě vědy a výzkumu, navrhuje vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace premiérovi, aby prosazoval stejný přístup ke všem výzkumným institucím a prosadil ve vládě „demokratickou“, tedy plošnou redukci rozpočtu na vědu. Určitě nejsme všichni stejně úspěšní, to platí v životě, stejně jako ve vědě. Nedávné mezinárodní hodnocení vědeckých institucí, tzv. „SCImago Institutions Ranking: 2009 World Report“, roztřídilo více než 2000 hodnocených institucí celého světa do pomyslného žebříčku kvality. V něm se do první stovky těsně vešla Akademie věd (99. místo), na začátku třetí stovky je Univerzita Karlova (203. místo) a pak dlouho nic – až na 758. místě je naše další univerzita, konkrétně Masarykova. Řada našich dalších výzkumných institucí se do žebříčku vůbec nevešla – to jim ale nebrání říkat, že správné je mít na všechny stejný metr, a když se musí ubrat, pak prý všem stejným procentem.
 
Věc má ještě další háček – když někomu nejprve výrazně navýšíme rozpočet a pak plošně ubereme pár procent, proč by vlastně protestoval? V této situaci je např. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které mimochodem investuje peníze i do projektů typu "Pasivní detekce a lokalizace člověka za překážkou" (projekt MPO č. FI–IM/015), jehož absurdní výsledky nedávno (30. srpna) zpopularizoval pořad „ Reportéři ČT“. V tomto konkrétním případě, k němuž se ministerstvo stále odmítá vyjadřovat, jde ale o „pouhých“ 29 mil. Kč z peněz daňových poplatníků, to přece stát hravě unese!
 
Plošné snižování se logicky nelíbí Akademii věd: na rozdíl od MPO jí totiž nejenže nikdo velkoryse nepřidal, ale naopak přišla letos o půlmiliardu korun v důsledku nesmyslných návrhů bývalé vládní Rady – že by trest za onu mezinárodní úspěšnost? Navíc, Akademie věd je institucí, která dlouhodobě vykazuje nejvyšší produktivitu ve výzkumných výsledcích na vědeckého pracovníka v rámci celé ČR. Zmíněná plošná redukce by znamenala pokles rozpočtu AV o více než 1,1 miliardy korun oproti roku 2009. 
 
Je zajímavé, že ani současná vládní Rada na argumenty Akademie věd neslyší a překvapivě rychle zapomíná i na masivní kritiku Rady bývalé. Vědcům z AV nezbývá než urychleně přijít se zaručeným prostředkem na zlepšení sluchu i paměti. Je tady ale jeden problém – do středečního jednání vlády o rozpočtu by to nestihl ani prof. Antonín Holý. 
 
Jiří Drahoš

20 Sep 2010

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - For media

Search

All intranet Current section