Oddělení pro dějiny 2. světové války, okupace a odboje

Hlavní stránka » Oddělení a centra » Oddělení pro dějiny 2. světové války, okupace a odboje »

Oddělení se zaměřuje na československé dějiny v letech 1938 – 1945. V širším kontextu zkoumá vybrané okruhy témat k dějinám Protektorátu Čechy a Morava, domácího odbojového hnutí, exilové zahraniční politiky a historii jednotek československé zahraniční armády. V nezbytném rozsahu se rovněž zabývá obecnými dějinami 2. světové války.
Výsledky výzkumu oddělení prezentuje formou materiálových a monografických studií. Trvalou součást činnosti oddělení představuje příprava edic dokumentů okupační, resp. protektorátní provenience a z prostředí československého exilu. Část výzkumů probíhá na základě udělených grantů a ve spolupráci s dalšími historickými pracovišti.
Pracovníci oddělení se vedle specializovaných přednášek na vysokých školách rovněž podílejí na přípravě vědeckých konferencí a seminářů, pozornost věnují také popularizaci nových vědeckých poznatků pravidelnou spoluprací s médii, vzdělávacími institucemi a zájmovými sdruženími, pro něž zajišťují konzultace a tematické přednášky.

Stanislav Kokoška

 


X.sjezd českých historiků Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality

V popředí hovořící Pilar Dominguez – Prats (Španělsko), úřadující prezidentka IOHA v pro léta 2008–2010 (8. 7. 2010)
Oldřich Tůma, ředitel ÚSD AV ČR v.v.i., hovořící o bádání o soudobých dějinách u nás po roce 1989 (8. 7. 2010).
Alexander von Plato, bývalý viceprezident IOHA a člen výkonného výboru IOHA v letech 2006–2008 (8. 7. 2010).

Ve dnech 7.–11. 7. 2010 se České republice a Praze dostalo velké cti, neboť se zde uskutečnil v pořadí 16. ročník International Oral History Conference za účasti více než 500 delegátů z 57 zemí světa, mezi nimiž byli zástupci všech kontinentů.

více...