Skip to Content

ÚEM v médiích

Rizika nanočástic si zaslouží víc pozornosti

26.4.2011 (Lidové noviny, Jan Topinka) Ing. Jan Topinka, DSc., (* 1955) vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Vede Laboratoř genetické toxikologie v Ústavu experimentální medicíny Akademie ČR v Praze.

České neurovědy vynikají výzkumem a aplikacemi

17.4.2011 (akademický bulletin) Již potřinácté, tradičně ve třetím březnovém týdnu, se v budově Akademie věd ČR na Národní třídě uskutečnila největší popularizační akce věnovaná novým poznatkům v oblasti výzkumu mozku i celého nervového systému – Evropský týden mozku.

Zkoumejte rakovinu

16.4.2011 (Lidové noviny) Vláda letos konečně řekne, kam se má česká věda ubírat. Český stát není tak bohatý, aby mohl platit bádání v široké škále oborů. Na konci roku se dozvíme, jak vypadají naše priority. Už nyní vzniká skupina expertů, která ukáže, kde provést radikální řez.

Evropský týden mozku 2011

11.4.2011 (Zdravotnické noviny) Ve dnech 14.–20. března proběhl v České republice již 13. ročník osvětové kampaně informující o pokrocích ve výzkumu činnosti mozku. Onemocnění mozku patří k největším problémům zdravotnictví všude na světě, navíc populace stárnou a narůstá počet nejrůznějších poruch spojených s poškozením specializovaných buněk.

Patent na život

4.4.2011 (Týden) Klademe si otázku: Je morální vydělávat na buňkách z lidských embryí? V otázce, na kterou nyní hledá odpověď Evropský soudní dvůr, se sváří etika, byznys a výzkum zachraňující životy.

Vzdělaní lidé žijí déle. Fondy s tím však nepočítají

2.4.2011 (Mladá fronta DNES) Profesorka Syková komentovala s lékařského hlediska příspěvek Tomáše Kučery, který působí jako mezinárodní expertu Populačního fondu OSN (UNFPA) a je vědeckým tajemníkem České demografické společnosti.

Vědci, jeviště, 3 minuty a porota. Populární show FameLab míří do ČR.

8.3.2011 (lidovky.cz) Výzva pro mladé vědce. Britská rada s Nadačním fondem Karla Janečka vyhlásily soutěž FameLab pro mladé vědce a vědkyně. Tato zábavná soutěž se zrodila ve Velké Británii v roce 2004 a úspěšně se šíří po světě.

Bezpečnost nanotechnologií

10.2.2011 (Technik, str. 17 Analýzy a trendy) O současném stavu vědění v oblasti toxikologie nanomateriálů a bezpečnosti nanotechnologií jednala na konci listopadu loňského roku mezinárodní konference odborníků ze 16 evropských zemí a Spojených států. Konferenci pořádal Ústav experimentální medicíny AV ČR ve spolupráci s britským velvyslanectvím v Praze a Vědeckým a inovačním centrem britské vlády.
-A +A