Z monitoringu tisku

Člověk a pravidla – dělají pravidla „člověka člověkem“?

Čtvrtině živočichů v EU hrozí vyhnutí, varuje Brusel

Vývoj antivirotik – k mezinárodní konferenci a výročí prof. Holého

Rozhovor předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše v Impulsech Václava Moravce

Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.

 

 

Abicko  > 2010  > prosinec  > Událost

Rozmanitost světa a života v něm

Těžko uvěřit, že letos na podzim je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky prezentuje výsledky vědeckých výzkumů prostřednictvím Týdne vědy a techniky. Z někdejších Dnů otevřených dveří, které v letech 1998–2000 přivedly na akademická pracoviště tisíce návštěvníků, se popularizační činnost naší největší výzkumné instituce rozrostla až do podoby jedinečné týdenní přehlídky zahrnující přednášky, akademické kavárny, semináře, workshopy, konference či poutavé expozice. Během deseti let se program TVT rozšířil do nejrůznějších částí Česka a kromě Prahy se jím mohli studenti a veřejnost těšit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci či Ostravě. Jubilejní ročník se konal ve dnech 1.–7. listopadu 2010 a nesl se v duchu Mezinárodního roku biodiverzity, když poukazoval na různorodost i nezastupitelnost všech vědních oborů a rozsáhlou škálu témat, jimiž se vědci v Akademii zabývají.

06_1.jpg
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Pozoruhodné výsledky svých výzkumů představili na výstavách v hlavní budově AV ČR například vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

K dlouholetému generálnímu partnerovi Týdne vědy a techniky, společnosti ČEZ, a. s., jež návštěvníkům TVT otevřela vodní elektrárny Želina u Kadaně a Střekov, se letos poprvé připojil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a společnost RSJ Algorithmic Trading, a. s., která přispěla sérií přednášek Nové cesty ve vědě. Prezentace zprostředkovala pohled na nové možnosti současné vědy a zároveň nabídla příležitost k me­zioborovému setkání a výměně informací v podání význačných odborníků, jako byli např. prof. Oldřich Vašíček, prof. Jaroslav Nešetřil, prof. Jiří Bártek či prof. Jan Kmenta. Cílem nově vzniklého fondu Karla Janečka je podpora projektů především základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny.

Ve výčtu spolupracujících institucí nechybějí tradiční souputníci TVT: Městská knihovna v Praze, British Council, AMVIS, Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Národní divadlo, Technická univerzita v Ostravě, společnost CESNET a další.

06_3.jpg
Mutanti nemusejí být jen zákeřné obludy! Vědcům mohou naopak pomáhat při výzkumu, jak ukázala výstava, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR.

Ani letos nezůstaly stranou zájmu oblíbené Dny otevřených dveří. Například ostravský Institut geologického inženýrství HGF VŠB-TU připravil pro studenty komentovanou prohlídku mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky a kolekce nerostných surovin. Historie sbírek, které jsou soustředěny v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného (jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie), sahá až do roku 1849; aktuálně expozice zahrnuje okolo 15 000 vystavených exponátů. Program doplnila také přednáška dr. Davida Uličného z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se studenty hovořil o změnách hladiny oceánů v historii Země, roli klimatu a pohybech zemské kůry. V Olomouci Ústav experimentální botaniky AV ČR připravil exkurze, na nichž se zájemci dozvěděli např. o mezinárodním projektu luštění dědičné informace pšenice, jak se hledají konkrétní úseky DNA na chromozomech metodou „svítícího“ (fluorescenčního) značení nebo jak se připravují mikroskopické preparáty. Jejich brněnští kolegové z Botanického ústavu AV ČR se vydali na výpravu za biodiverzitou sinic a řas a za pozoruhodným světem vody pod mikroskopem. Pražští archeologové pozvali veřejnost na podnětnou prohlídku lokalit, kde realizují dlouhodobé terénní výzkumy (hradiště Stará Boleslav, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla), a na návštěvu keramické laboratoře. Zájemci mohli poznat práci vědců celkem na 37 akademických pracovištích.

Bez jedné sto přednášek připravili organizátoři v české metropoli. Přednáškový maraton v hlavní budově AV ČR na Národní třídě zahájil prof. František Vyskočil na téma Mozek a jeho (s)mysl – kvantový a nekvantový přenos na synapsi. Věděli jste, že nervová soustava má okolo 100 miliard neuronů a že Mléčná dráha má podobný počet hvězd? Do Oválné studovny Knihovny AV ČR přilákala studenty možnost nahlédnout do světa kramářských písní – literárního žánru na pomezí lidové tvorby a umělecké poe-zie, jenž nám zprostředkovávají pohled do mysli většinou prostých čtenářů a posluchačů – v přednášce Jaká hrůza k poslouchání: pohromy a Boží znamení v kramářských tiscích Mgr. Ivy Bydžovské z Knihovny Národního muzea. Poznat jsme mohli také např. tajuplný svět rostlin v prezentaci dr. Jana Petráška z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který na fotografiích a videích ukázal, že rostliny žijí až překvapivě „akčním“ životem. Kaleidoskop přednášek, jichž se v Praze zúčastnilo téměř pět tisíc studentů, nemohl 5. listopadu skončit příjemněji, totiž výletem do renesanční Anglie v podání prof. Martina Hilského, který před zaplněnou posluchárnou četl a komentoval své překlady Shakespearových sonetů, zatímco klavírista Daniel Dobiáš je hudebně interpretoval formou výrazového šansonu. O den dříve se mohli příznivci charismatického překladatele pro změnu těšit v Brně a Olomouci z přednášky o Shakespearových šašcích v kontextu anglické a evropské renesance.

06_2.jpg
Komponovaný pořad Shakespearových sonetů v podání Martina Hilského a za klavírního doprovodu Daniela Dobiáše pozval posluchače do renesanční Anglie.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí vysvětloval prof. Václav Pačes studentům, jak se vyvinul člověk, kde spočívá podstata našeho lidství a čím se vlastně lišíme od lidoopů a od bakterií. Stranou nezůstalo ani aktuální téma znalosti lidského genomu a jejího vlivu na léčbu „šitou na míru“ jednotlivým pacientům. Na stejném místě se konala přednáška Různorodost zdrojů energie aneb Michaelův energetický koktejl, kterou připravil Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

Inspirativní přednášky a prezentace hostilo Muzeum Policie ČR. Studenti se zde dozvěděli např. o nových postupech forenzní mikroanalýzy, jak kriminalisté pracují v antropologické kriminalistické laboratoři nebo o moderních analytických technikách, jako je např. Ramanova spektroskopie.

Rozmanité přednášky nabídly prostory Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Na téma Pitná voda – znečištění zdrojů a technologie výroby zde např. hovořil dr. Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Že jsou rostlinné viry dobrým sluhou, ale špatným pánem, dokazoval dr. Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Samozřejmě se ale dostalo i na literární témata, konkrétně komiks v kontextu české literatury či na českou prózu po roce 1990.

06_5.jpg

Hojné účasti se těšila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, na níž pohovořili špičkoví odborníci v oboru. Úvodní přednášku studentům přednesl ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dr. Radan Huth, který zdůraznil, že „odborníci klima zkoumají bez jakékoli ideové či ideologické předpojatosti“. Podle jeho názoru existují ve společnosti dvě skupiny s odlišnými názory na klima: alarmisté (změna klimatu je největší současné nebezpečí, jemuž musí lidstvo čelit; je třeba omezit produkci skleníkových plynů) a skeptici (lidská činnost klima neovlivňuje, klima se nemění a současné období není ničím výjimečné). „Obě skupiny si bohužel od vědců berou, co se jim zrovna hodí do krámu,“ uvedl na závěr své prezentace. Ačkoli vědci potvrzují, že se klima mění pravděpodobně též lidskou činností, najdou se lidé, kteří tyto skutečnosti zpochybňují – ať již vytrháváním jednotlivostí z kontextu či překrucováním faktů. Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK prof. Bedřicha Moldana je nutná základní představa, jak se klima bude vyvíjet a jak významnou roli lidská činnost sehrává. „Pokud dospějeme k tomu, že má úlohu zásadní, musíme se přizpůsobit. Nemá ovšem smysl, abychom se zaměřili jen na adaptační opatření.“

Součástí letošního Týdne vědy a techniky se staly i filmové projekce – o životním prostředí (Čas hlupáků, Nepříjemná pravda), o klíčovém setkání světových myslitelů (Konference TED) či souboji šachisty Garry Kasparova se supervýkonným počítačem (Game Over: Kasparov and the Machine). O dějinách Slovanů od jejich příchodu na Moravu až do zániku v 10. století pojednával film Velká Morava. Přehled všech projekcí naleznete na www.tydenvedy.cz/.

06_4.jpg
Během deseti let se na Týdnu vědy a techniky vystřídaly tisíce studentů. Mnohé z nich bezpochyby inspiroval k dalšímu studiu.

Organizátoři TVT nově přichystali znalostní kvizy, jichž se zúčastnilo na 800 soutěžících; výherci získali knižní ceny od Nakladatelství Academia. Chcete-li si některé z kvizů vyzkoušet nanečisto, navštivte www.tydenvedy.cz/. V hlavní budově Akademie věd čekaly jako každoročně výstavy. Ve foyer se těšila zájmu expozice Akademické páry: dvojkariérní partnerství ve vědě, výzkumu a vysokých školách, která formou rozhovorů představila portréty patnácti dvojic, v nichž oba partneři působí ve vědě či jako pedagogové na vysokých školách. Výstava je jedním z vyústění projektu Národní kontaktní centrum – ženy a věda, připravil ji Sociologický ústav AV ČR. Rozhovory souběžně vycházejí v knize Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě. Mimořádně otevřené výpovědi dávají nahlédnout na akademické páry v různých životních obdobích: od doktorandů na prahu vědecké kariéry, přes etablované vědce, až po ty, jež svou vědeckou dráhu pozvolna ukončují. Jen o pár kroků dále – ve vstupní části Knihovny AV ČR – mohli náv­štěvníci zhlédnout výstavu 10 let od rekonstrukce dvorany Knihovny AV ČR, která připomněla jedinečnou proměnu bývalého několikapatrového skladiště knih na moderní rekonstruovaný historický prostor. Rekonstrukce trvala od října 1998 do listopadu 1999 a náklady přesáhly 47 milionů korun. Společně s výstavou připravila Knihovna také dvě exkurze: ve dvoraně Knihovny a v Digitalizačním centru v Jenštejně u Prahy.

06_7.jpg
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky.

První patro hlavní budovy AV ČR opanovala expozice Astronomického ústavu AV ČR Pohledy do nebe, která představila velkoformátové snímky pořízené na nejvýkonnější observatoři světa – Evropské jižní observatoři, dále výstava fotografií převážně anorganických materiálů, jež získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR za pomoci výkonných mikroskopů (Mikroskopy – oči do nanosvěta) či výstava s chytlavým názvem Mutanti!, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Nepleťme si však mutanty s hrůznými obludami. Jsou totiž všude mezi námi: někteří obývají laboratoře, kde pomáhají vědcům při výzkumu, na spoustu z nich ale narazíme i na vlastním talíři. Věděli jste například, že oblíbená nektarinka není ničím jiným nežli obyčejnou broskví? Za to, že je hladká, vděčí mutaci v jediném genu. Archeologický ústav AV ČR, Brno se pochlubil unikátními nálezy z výzkumů, které se zaměřily na duchovní život lidí ze dvou odlišných a časově vzdálených period na jižní Moravě (mladý paleolit a Velká Morava).

06_6.jpg

Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky. Díla výtvarníků majících blízko k vědeckému bádání doplnil exponát Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž představuje principy zkoumání chemických látek, které se ve formě léků uplatňují např. proti viru HIV. Obdobný exponát reprezentoval českou vědu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

LUDĚK SVOBODA

Aktuality

5.5.2011 Chemie potkává biologii

Symposium Chemie potkává biologii, které pořádá Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, po svém slavnostním zahájení na zámku v Průhonicích (pracoviště Botanického ústavu AV ČR) pokračovalo 5. května 2011 v Ballingově sále Národní technické knihovny.

  4.5.2011 Čtvrt století od publikace objevu unikátní skupiny chemických látek

Setkáním na zámku v Průhonicích za účasti klíčových osobností v oblasti výzkumu a vývoje antivorových látek, belgické velvyslankyně v Praze, zástupkyně amerického velvyslanectví, představitelů Akademie věd ČR i univerzit započalo symposium Chemie potkává biologii pořádané Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR. Byla to nejen příležitost čtvrtstoletí od zveřejnění objevu nových antivirotik, ale i životní jubilea všech tří jejich "duchovních otců", které symposium provázejí. Objevitel nové skupiny látek Antonín Holý z ÚOCHB slaví letos 75. narozeniny, jeho blízký spolupracovník prof. Erik de Clercq z Katolické univerzity v belgické Lovani se dožívá 70 let a John Martin, ředitel firmy Gilead Sciences, která antivirotika vyrábí, má letos šedesátiny.

  4.5.2011 Pozvánka na přednášku Explaining Differences in Teacher Effectiveness

Ve čtvrtek 12. května 2011 od 17:00 hod. se v budově CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1 uskuteční přednáška prof. Rivkina (Amherst College) na téma Explaining Differences in Teacher Effectiveness. Pozvánku naleznete zde.

  3.5.2011 Nejlepší články časopisu Živa za rok 2010

Neorenesanční Lannova vila hostila 2. května 2011 tradiční setkání časopisu Živa s autory nejlepších článků za uplynulý rok. Podle šéfredaktorky nejstaršího českého přírodovědeckého časopisu Jany Šrotové vychází Živa především díky autorům, kteří jako svou stavovskou čest cítí potřebu seznamovat čtenáře s výsledky své práce, byť je pro ně stále složitější najít si čas na psaní populárně-odborných článků. Přírodní vědy Živa popularizuje již od roku 1853.

  3.5.2011 Cena Inženýrské akademie

Inženýrská akademie České republiky, o. s., vyhlašuje soutěž o Cenu Inženýrské akademie České republiky za rok 2011. Cena je dotována částkou 50 000 Kč a bude udělena v kategorii za vynikající realizovaný technický projekt. Návrhy na udělení ceny mohou předkládat právnické i fyzické osoby ČR.

  3.5.2011 Před 200 lety vyšel Všeobecný občanský zákoník

U příležitosti 200. výročí vydání Všeobecného občanského zákoníku pořádají Historický ústav AV ČR, v. v. i., spolu s Českou společností pro výzkum 18. století a Vídeňskou univerzitou – Iuridicum, Europa Bruecke Raabs od 16. do 29. října 2011 v pražské vile Lanna mezinárodní konferenci Občanská společnost na papíře aneb Konstrukce, kodifikace a realizace konceptu občanské společnosti v habsburské monarchii.

  3.5.2011 Richard Bonneville: Zkoumání sluneční soustavy: jaká role pro Evropu?

Objevování vesmíru se jednou stane záležitostí celého lidstva, jehož se jednotlivé národy účastní dle svých kompetencí, zdrojů a priorit. O nesporných trumfech, které by Evropě umožnily hrát vedoucí úlohu v mezinárodním programu vesmírného výzkumu, promluví 16. května 2011 v 18:00 hod. ve Francouzském institutu v Praze Richard Bonneville, zástupce ředitele Národního centra kosmického výzkumu (CNES) pro oblast prognostik, strategií a programů vesmírného výzkumu. Richard Bonneville bude diskutovat s Janem Kolářem, ředitelem České kosmické kanceláře.

  3.5.2011 Stipendia Fulbrightova programu

Komise J. Williama Fulbrighta v České republice, která letos slaví své dvacáté výročí, upozorňuje na soutěž o stipendia Fulbrightova programu, jež vyhlašuje na akademický rok 2012–2013. Fulbrightův program patří k nejprestižnějším vzdělávacím programům na světě. Založil jej již v r. 1946 americký senátor J. William Fulbright. Jedním z cílů Fulbrightova programu je prostřednictvím výměn v oblasti vzdělávání a výzkumu zvyšovat porozumění mezi Spojenými státy americkými a partnerskými zeměmi.

  1.5.2011 Když se sopky a zemětřesení probouzejí k životu

V Geofyzikálním ústavu AV ČR na pražských Roztylech vyvrcholil 28. dubna 2011 rozmanitý program Dne Země, který studentům a veřejnosti nabídl přednáškový cyklus zaměřený na nedávné geologicky významné události (např. ropnou katastrofu v Mexickém zálivu či zemětřesení v Japonsku) a dvě expozice Barevný svět hornin pod mikroskopem a Záznam pohybu. Podobně jako loni přilákalo příjemné a inspirativní prostředí místního geoparku, který shromažďuje unikátní kolekci více než 40 horninových vzorků upomínajících na krásu hornin Českého masivu, nespočet zvídavých žáků a studentů – nechyběli samozřejmě ani náhodní kolemjdoucí. Ti všichni se nechali po celý den okouzlovat působivými experimenty místních geologů. Jedním z mnoha byla např. simulace výbuchu sopky.

  29.4.2011 Středoškoláci zápolili v budově Akademie v soutěži Expo Science Amavet

Již 18. ročník národního kola soutěže vědeckotechnických projektů středoškoláků AMAVET hostila ve dnech 28.–29. dubna 2011budova Akademie věd ČR. Záštitu nad ním i letos převzal předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš, kterého při zahájení zastoupil místopředseda AV ČR prof. Vladimír Mareček. Autory 38 projektů, kteří postoupili z regionálních kol v Pardubicích, Brně a Příbrami do národního finále, hodnotila odborná porota složená ze zástupců vysokých škol a akademických pracovišť.

  28.4.2011 Akademický bulletin 4/2011 – Oprava v PDF verzi ke stažení

Vážení čtenáři, do dubnového čísla Akademického bulletinu se nám vloudily chyby v popiscích, za které se všem jmenovaným i čtenářům omlouváme. Na str. 24 doprovází rozhovor O chemii, badatelství a mnohaprostorových duších 1 snímek Rudolfa Zahradníka se Zdeňkem Lojdou a s onkologem Josefem Kouteckým (uprostřed). Mylně bylo uvedeno jméno Jaroslav, které patří jmenovci-fyzikovi, o němž se hovoří v textu. Fotografie na str. 27 zachycuje ministra životního prostředí Tomáše Chalupu při oceňování studentů.

  28.4.2011 Milan Maur: Záznamy pohybu

Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i., a Archiv výtvarného umění, o. s., srdečně zvou na 32. výstavu cyklu Setkávání: Milan Maur: Záznamy pohybu (kresby, digitální fotografie), která je k vidění v přednáškovém sále Geofyzikálního ústavu, Boční II/1401, Praha 4-Spořilov. Výstava bude otevřena od 28. dubna do 10. června 2011, po-pá 8.00–16.00 hodin.

  28.4.2011 Věda a umění/Věda za polárním kruhem

Vědci z Jihočeské univerzity a jejich spolupracovníci z dalších institucí zabývající se polárním výzkumem spolupořádají v Praze výstavu Věda a umění / Věda za polárním kruhem. Zahájení a kulatý stůl se konají v pondělí 2. 5. 2011 ve 14 hodin v Mramorovém sále Clam-Gallasova paláce v Praze 1, Husova 20. Výstava potrvá do 27. května 2011.

  27.4.2011 Ústavní seminář ve Fyzikálním ústavu

Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Antiferromagnetické polovodiče I-Mn-V: nová rodina materiálů pro spintroniku ve středu 11. května 2011 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické.

  26.4.2011 Dinosaurus vystopován v botanické zahradě

Počasí popřálo vědcům i veřejnosti, všem, kteří přišli na Bílou sobotu do Botanické zahrady hl. m. Prahy, aby se zúčastnili slavnostního představení stopy dinosaura. Geolog Radek Mikuláš tuto dávnou šlépěj stopoval po trase, kudy se dostala na pískovcové desce z Devítikřížského lomu, kde již před desítkou let byla jedna stopa nalezena.

  26.4.2011 Portréty vědců se přestěhovaly do Liblic

Ve vznešených prostorách liblického zámku můžete od 21. dubna do 31. května 2011 shlédnout putovní výstavu Z FOTOARCHIVU AKADEMICKÉHO BULLETINU 2008–2010, kterou k letošním dvěma výročím: 21. narozeninám Akademického bulletinu a současně 120 letům České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění připravila redakce Akademického bulletinu. Snímky, jejichž autorkou je fotografka Stanislava Kyselová, pocházejí z období uvedeného v názvu výstavy a reflektují život Akademie věd a některé z představitelů vědecké obce. Klíčem k výběru snímků není vědecké postavení osobností ani význam zachycených událostí, pouze autorské vidění, redakční zařazení a kontext s výročím časopisu.

  26.4.2011 Akademie diskutovala o výsledcích I. etapy hodnocení svých badatelských týmů

Vrcholný orgán Akademie věd ČR jednal 21. dubna 2011 v Majakovského sále Národního domu na Vinohradech. Kromě návrhu zprávy o činnosti naší nejkomplexnější vědecké instituce za rok 2010 a zprávy o činnosti Akademické rady AV ČR se účastníci Sněmu zabývali zejména průběhem a výsledky I. etapy hodnocení výzkumné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2005–2009.

  26.4.2011 Projekt ELI – od výzkumu rakoviny až po astrofyziku

Prvním z význačných projektů, které Evropská komise schválila v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) se 20. dubna 2011 stal projekt superlaseru ELI (Extreme Light Infrastructure), jehož přípravy koordinovaly Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Fyzikální ústav AV ČR. Špičková badatelská infrastruktura za téměř sedm miliard korun, jejíž další dvě části vzniknou v Maďarsku a Rumunsku, by měla v Dolních Břežanech u Prahy začít fungovat v roce 2016.

  26.4.2011 Nano a mikrotechnologie pro domácnost, úsporu a ukládání energie

Evropský kulturní klub spolu s Radou českých vědeckých společností zvou na 173. podvečer na téma Nano a mikrotechnologie pro domácnost, úsporu a ukládání energie, který se uskuteční ve čtvrtek 5. května 2011 v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin.

  22.4.2011 Literatura ke stažení na webových stránkách ÚČL

Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, v. v. i., přichází s novou ediční řadou Literatura ke stažení, která je určena zejména školám, knihovnám a muzeím, ale i všem dalším zájemcům o literaturu.

 

archiv aktualit