Slovanský ústav Akademie věd ČR

veřejná výzkumná instituce

Z naší činnosti v minulých letech

Kódováno v multilingválním kódování Unicode utf-8. Nezobrazi-li se diakritika na strance spravne, nastavte si v prohlizeci Zobrazit - Kodovani - utf-8.

Slovanský ústav AV ČR – 2010

Z naší činnosti v roce 2010

Přednáška Erbenovo pojetí slovanského bájesloví

V rámci Týdne vědy a techniky přednesl 5. 11. 2010 PhDr. Marcel Černý, Ph.D., přednášku věnovanou hlavním bájeslovným pracím K. J. Erbena a jejich významu pro českou folkloristiku a slavistiku. Součástí přednášky byla i prezentace knižní publikace Karel Jaromír Erben – Slovanské bájesloví, edd.: † Věnceslava Bechyňová – Marcel Černý – Petr Kaleta, Praha 2009.

Den otevřených dveří

Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal v rámci Týdne vědy a techniky 2010 3. 11. 2010 Den otevřených dveří, při němž se zájemci z řad veřejnosti mohli seznámit se základními oblastmi jeho činnosti v oboru paleoslovenistiky, byzantologie, slovanské lexikografie, literární vědy a výzkumu ruské emigrace v Československu.

Mezinárodní konference: Na rozhraní dvou kultur: Ruská emigrace v meziválečném Československu

29.–30. června 2010 proběhla v Moskvě na půdě Ústavu slavistiky mezinárodní konference s názvem Na rozhraní dvou kultur: Ruská emigrace v meziválečném Československu s podsekcí Na rozhraní kulturních tradic: slavistika v Rusku a v exilu v první polovině XX. století. Akce pořádané Ústavem slavistiky AV RF společně s SLÚ AV ČR se zúčastnili představitelé z Ruska, Česka, Německa a Rakouska.

Seminář Slovníky současných slovanských jazyků. Plány a výsledky české vícejazyčné lexikografie

Ve čtvrtek 13. května 2010 se v budově Akademie věd České republiky uskutečnil pod záštitou Jazykovědného sdružení České republiky seminář na téma Slovníky současných slovanských jazyků, Plány a výsledky české vícejazyčné lexikografie, na němž pracovníci Slovanského ústavu a Ústavu pro jazyk český AV ČR informovali o aktuálních lexikografických projektech:

Mezinárodní byzantologické kolokvium EKFRASIS: popis uměleckých děl v literatuře byzantské a byzantsko-slovanské – skutečnost a legenda

Ve dnech 18.–20. 3. 2010 se ve spolupráci s École des hautes études en Sciences sociales (Paříž) ve vile Lanna v Praze 6 uskutečnilo kolokvium na téma výzkum popisů uměleckých a architektonických památek jako specifického žánru byzantské literatury a ověření jejich hodnoty jako historického a uměleckohistorického pramene. Zvláštní pozornost byla věnována tomu, jak se vliv tohoto byzantského literárního žánru projevil ve slovanských literárních oblastech ve sféře byzantského kulturního a spirituálního vlivu, jakých zde ekfrasis nabrala forem a v čem spočívaly její specifické zvláštnosti. Kolokvia se zúčastnili přední odborníci nejen z ČR a Francie, ale také z Ruska, Bulharska, Řecka, Rakouska, Švédska, Velké Británie a USA.

Přednáškový cyklus: BYZANC. Dědička východořímské říše ve středověku

Národní muzeum ve spolupráci s Českým národním byzantologickým komitétem při Slovanském ústavu AV ČR, v. v. i., uspořádaly v přednáškovém sále nové budovy Národního muzea přednáškový cyklus BYZANC. Dědička východořímské říše ve středověku. Pracovníci Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., přednesli následující přednášky:

Dále byly předneseny přednášky:

Program v pdf...

Přednáška Madabská mozaiková mapa

Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., také zorganizoval v přednáškovém sále nové budovy Národního muzea dne 25. 2. 2010 přednášku Mgr. Vlastimila Drbala Madabská mozaiková mapa.

Slovanský ústav AV ČR – 2009

Z naší činnosti v roce 2009

Den otevřených dveří

banner

V rámci Týdne vědy a techniky uspořádal Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., dne 4. 11. 2009 pro zájemce Den otevřených dveří.

Bližší informace... (pdf)


Slovník roku 2009

obálka

V 16. ročníku soutěže SLOVNÍK ROKU pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů (JTP) posuzovala odborná porota, složená ze zástupců všech profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků, celkem 94 přihlášené tituly.

V kategorii „překladový slovník“ se na 2. místě umístil Ukrajinsko-český a česko-ukrajinský slovník (LEDA ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR, Voznice 2008) pracovníků Slovanského ústavu N. P. Savického a R. Šiškové.

Oceněné slovníky byly vystaveny na 15. mezinárodním knižním veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2009 od 14. do 17. května 2009 v expozici JTP SLOVNÍK ROKU ve foyer levého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti Praha.

Mezinárodní konference Kultury a literatury mezi Východem a Západem

konference

Ve dnech 7.–9. 10. 2009 proběhla v prostorách vily Lanna mezinárodní vědecká konference Kultury a literatury mezi Východem a Západem. Zúčastnilo se jí 44 přednášejících z českých i zahraničních univerzit a vědeckých institucí. Ze zahraničních hostů byli nejčetněji zastoupeni němečtí kolegové a hned za nimi kolegové rakouští a ruští. Pozvání přijali i zástupci Maďarska, Belgie, Švédska a Japonska.


konference Cílem konference bylo ukázat na pohyblivost hranice mezi bývalým striktním dělením na „Západ“ a „Východ“ a předat si zkušenosti z aktuálního kulturologického a literárněvědného výzkumu. Proto byli na konferenci pozváni nejen slavisté, ale i germanisté, historici či představitelé západoevropských kulturních věd.

Program... / Programm... / Программа... (pdf)


Výstava Osmdesát let mezinárodního časopisu Byzantinoslavica (1929–2009)

26. 5. 2009 byla zahájena ve výstavních prostorách Slovanské knihovny v Praze (v 3. patře Klementina) k výročí českého mezinárodního byzantologického časopisu Byzantinoslavica retrospektivní výstava Osmdesát let mezinárodního časopisu Byzantinoslavica (1929–2009), která vznikla ve spolupráci Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., a NK ČR – Slovanské knihovny (autorky: PhDr. L. Havlíková, CSc., a PhDr. I. Srbková). Výstava chtěla přiblížit návštěvníkům historii a současnost mezinárodního časopisu Byzantinoslavica a seznámit je s multidisciplinárním oborem, který tento časopis reprezentuje – s byzantologií. V 7 vitrínách a na 6 panelech se mohli návštěvníci seznámit nejen s řadou zajímavých archívních dokumentů z historie časopisu a dějin byzantologie dokumentující redakční život v Byzantinoslavikách, ale také s významnými představiteli československé a české byzantologie a jejich díly.

Program slavnostní vernisáže moderoval ředitel Slovanské knihovny při Národní knihovně ČR, PhDr. Lukáš Babka. Postupně promluvili dlouholetý redaktor časopisu, PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., o historii časopisu, současný redaktor Theo.Lic. Pavel Milko, Ph.D., o aktuálních úkolech redakce, a PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc., o celkové koncepci výstavy. Výstavu mohli shlédnout návštěvníci Slovanské knihovny do 24. 7. 2009.

Obrázky z výstavy...

Ocenění slavisty a bulharisty Marcela Černého

Černý – Pančev

Bulharský kulturní institut v Praze uspořádal 24. května 2009 při příležitosti Dne bulharské osvěty, kultury a slovanského písemnictví slavnostní večer, jehož součástí bylo i ocenění slavisty a bulharisty PhDr. Marcela Černého, Ph.D., pracovníka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i. Při slavnostním předání obdržel čestné uznání ministra kultury Bulharské republiky za přínos v oblasti šíření bulharské kultury v zahraničí. Toto ocenění předává bulharská strana pravidelně za významné počiny na poli popularizace bulharsko-evropských vztahů.

Černý Dr. Černý se v roce 2008 významnou měrou podílel na organizaci mezinárodní konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození, která se uskutečnila ve dnech 6.-7. října 2008 v Praze. Ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem se na ní podílel i Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., a Ústav slavistických a východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Příspěvky z konference vyšly ve stejnojmenné knize, na jejíž redakční úpravě se dr. Černý rovněž podílel. Kniha byla financována z programu „Komunikační strategie Bulharské republiky pro Evropskou unii“ a její křest byl rovněž součástí slavnostního večera.

Foto (Evgenie Yotova): Dr. Černý přebírá ocenění z rukou ředitele Bulharského kulturního institutu Bojana Pančeva

Kulatý stůl Ruská emigrace v meziválečném Československu

Předsednický stůl: zleva Marija Vasiljevová (Moskva), Ljubov Běloševská (Praha), Viktor Moskvin (Moskva)Slovanský ústav uspořádal spolu se Slovanskou knihovnou při Národní knihovně ČR a spolu s Domem ruského exilu v Moskvě na pražském knižním veletrhu dne 14. 5. 2009 kulatý stůl, věnovaný výsledkům výzkumu dějin ruské emigrace v meziválečném Československu.
Podrobnosti...

Předsednický stůl: zleva Marija Vasiljevová (Moskva), Ljubov Běloševská (Praha), Viktor Moskvin (Moskva)


Předsednický stůl: Lukáš Babka hovoří o fondech ruské a ukrajinské emigrace ve Slovanské knihovně Předsednický stůl: Lukáš Babka hovoří o fondech ruské a ukrajinské emigrace ve Slovanské knihovně


Pohled do publika Pohled do publika


Julie Jančárková hovoří o stavu výzkumu tématu ruské emigrace ve Slovanském ústavu Julie Jančárková hovoří o stavu výzkumu tématu ruské emigrace ve Slovanském ústavu


Přednáška Мультилингвизм в городской среде: языки русского и немецкого меньшинств города Риги в годы независимости Латвийской Республики (1918–1940 гг)

Prof. Dr. Igors Koškins z fakulty filologie a dějin umění Lotyšské univerzity v Rize přednesl dne 10. února 2009 v knihovně Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., přednášku o multilingvním prostředí v Rize v letech 1918-1940. Při této příležitosti rovněž prezentoval svou monografii Русско-германские языковые контакты в грамотах Северо-Запада Руси XII-XV вв.

Ocenění paní Dagmar Štěpánkové

Ocenění Dáši Štěpánkové

Dne 13. 3. 2009 převzala sekretářka a personalistka Slovanského ústavu, paní Dagmar Štěpánková, z rukou předsedy AV ČR, prof. Václava Pačesa děkovný list pro nevědecké pracovníky Akademie věd ČR.


Webová prezentace výstavy Slovanský ústav AV ČR 1998–2008

Na 14 stránkách uvádíme webovou prezentaci výstavy konané v říjnu 2008. Náhledová alba na stránkách zobrazují původní výstavní panely a pohled do vitrín. Použitá technologie umožňuje detailní prohlížení exponátů.

Webová prezentace výstavy...

Přednáška Kláštery a kostely v Srbsku a Makedonii

Český národní byzantologický komitét uspořádal dne 6. února 2009 přednášku PhDr. Julie Jančárkové, Ph.D., na téma Kláštery a kostely v Srbsku a Makedonii.

Pozvánka... (pdf)


Slovanský ústav AV ČR – 2008

Z naší činnosti v roce 2008

Přednáška Žitije Feodosija Tyrnovskogo, sostavlennoje patriarchom Kallistom

V pátek 7. listopadu 2008 ve 13 hod. se ve studovně knihovny Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., Valentinská 1, Praha 1 (v přízemí) konala přednáška profesora Hanse-Veita Beyera z Jekatěrinburgu.
Téma přednášky (v ruštině) bylo: Žitije Feodosija Tyrnovskogo, sostavlennoje patriarchom Kallistom, kak etnologičeskij i kulturnyj istočnik o Bolgarii v XIV v.

Pozvánka... (pdf)

Den otevřených dveří

Logo Týdne vědy a techniky 2008

V rámci Týdne vědy a techniky uspořádal Slovanský ústav AV ČR ve středu 5. 11. 2008 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek, se způsoby zpracování rusko-českého, česko-ukrajinského, chorvatsko-českého a slovinsko-českého slovníků, s výzkumem evropských a slovanských literatur, katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu.

Prezentace knih s tematikou ruské emigrantské poezie v Praze

22. října 2008 se uskutečnila v zasedací místnosti Národní knihovny ČR prezentace tří knih s tematikou ruské emigrantské poezie v Praze. Akci pořádala Slovanská knihovna při NK ČR, Slovanský ústav a Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové.

Pozvánka... (pdf)

Výstava Slovanský ústav AV ČR 1998–2008

Ve dnech 15.–31. 10. 2008 bylo možné shlédnout ve foyeru Akademie věd ČR na Národní třídě 3 výstavu Slovanský ústav AV ČR 1998–2008, kde Slovanský ústav prezentoval výsledky své činnosti a výzkumu za posledních deset let.

Pozvánka na vernisáž... (pdf)

Webová prezentace výstavy...


Předání Medaile Josefa Dobrovského prof. Radoslavu Večerkovi

Medaile Josefa Dobrovského

Vědecká rada AV ČR schválila návrh Slovanského ústavu a pověřila místopředsedu AV ČR, prof. PhDr. Jaroslava Pánka, DrSc., předáním Medaile Josefa Dobrovského prof. PhDr. Radoslavu Večerkovi, DrSc., z Masarykovy univerzity v Brně.


Vlevo prof. Večerka, vpravo prof. Pánek

Prof. Večerka, jeden z předních českých i evropských odborníků v oblasti paleoslovenistiky, je dlouholetým spolupracovníkem Slovanského ústavu. Medaili Josefa Dobrovského mu prof. Pánek předal dne 14. 10. 2008 v budově AV ČR na Národní třídě v Praze.


Doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc.

Laudatio pronesla doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc., ze Slovanského ústavu.



Konference Ruská emigrantská kultura a humanitní vědy v meziválečném Československu: oblasti odborné vzájemné spolupráce

Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve spolupráci s moskevským Institutem slavjanovedenija Ruské akademie věd a se Slovanskou knihovnou při NK ČR v pražském Klementinu ve dnech 8.–10. října 2008 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Ruská emigrantská kultura a humanitní vědy v meziválečném Československu: oblasti odborné vzájemné spolupráce.

Program konference... (pdf)

Konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození v roce 1878

Slovanský ústav se, spolu s FF UK, Bulharským kulturním střediskem a Velvyslanectvím Bulharské republiky, podílel na přípravě česko-bulharské konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození v roce 1878, která se uskutečnila ve dnech 6.–7. října 2008 v Praze v prostorách Bulharského kulturního střediska v rámci projektu Komunikační strategie Bulharska v Evropské unii.

Přednáška Filozoficko-estetické východiská ruskej moderny a jej slovenská recepcia

Přednášku na téma Filozoficko-estetické východiská ruskej moderny a jej slovenská recepcia přednesla 11. června 2008 v knihovně SLÚ doc. PhDr. Soňa Pašteková, CSc., z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.

Přednáška K osobitostiam básnickej zbierky Andreja Belého „Hviezda“

Dne 27. května 2008 se uskutečnila přednáška dr. Evy Maliti z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě na téma K osobitostiam básnickej zbierky Andreja Belého „Hviezda“. Přednáška byla zaměřena na vliv antroposofické filozofie Rudofa Steinera v díle ruského básníka A. Bělého.

Konference Život plný střetů

Slovanský ústav byl spolu s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., partnerem konference Život plný střetů, věnované životu a dílu historika Jana Slavíka (1885–1978). Konferenci pořádala ve dnech 29.–30. dubna 2008 Slovanská knihovna při Národní knihovně ČR. Ve výstavních prostorách Slovanské knihovny byla instalována výstava Jan Slavík a Rusko.

Slavnostní prezentace

V rámci 14. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu SVĚT KNIHY Praha 2008 uspořádal ředitel Nakladatelského a softwarového domu LEDA, RNDr. Rudolf Červenka,
za přítomnosti ředitelky Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Heleny Ulbrechtové, Ph.D., 25. dubna 2008 na Výstavišti v Praze-Holešovicích slavnostní prezentaci právě vydaného Ukrajinsko-českého a česko-ukrajinského slovníku.


Autoři slovníku Růžena Šišková a Nikolaj P. Savický představili toto aktuální lexikografické dílo nejen z praktického hlediska uživatelského, ale promluvili také o specifické situaci ukrajinštiny v současné době i v širším historickém kontextu.

Více viz...



Konference Aspekt žánru jako konfrontace ruského a evropského

Aspekt žánru...

V rámci meziústavní a meziakademické dohody spolupracuje Slovanský ústav již několik let s Ústavem světové literatury SAV v Bratislavě. Dne 15. 4. 2008 oba ústavy uspořádaly společnou konferenci na téma Aspekt žánru jako konfrontace ruského a evropského. Konference se uskutečnila v prostorách Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.


Aspekt žánru...

Čeští i slovenští účastníci ve svých příspěvcích diskutovali na téma ruské literatury a kultury a jejího obrazu v očích ostatní Evropy. Centrální otázkou bylo, v kterých literárních rodech a žánrech se konfrontace „Rusko a Evropa“ objevuje nejčastěji a v čem se liší inspirace západní kulturou u Rusů od tzv. ruského tématu v evropské literatuře a kultuře. Příspěvky z konference budou opublikovány v odborném periodiku Slovac Review.

Přednáška Byzantská Sýrie – pozdně antické a byzantské památky...

25. 1. 2008 přednesl Mgr. Vlastimil Drbal přednášku na téma Byzantská Sýrie – pozdně antické a byzantské památky v dnešní Syrské arabské republice, na jejíž organizaci se společně podílely SLÚ AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica.

Slovanský ústav AV ČR – 2007

Z naší činnosti v roce 2007

Den otevřených dveří

V rámci Týdne vědy a techniky 2007 uspořádal Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve čtvrtek 8. 11. 2007 pro zájemce z řad veřejnosti Den otevřených dveří, při němž byla možnost seznámit se s paleoslovenistickými, lexikografickými a literárněvědnými projekty, prohlédnout si retrospektivní slavistickou bibliografii, navštívit ústavní knihovnu a studovnu, případně si zakoupit ústavní publikace.

Přednáška Lužickosrbský socialistický realismus – pokus o bilanci přínosů a ztrát

Přední odborník v oboru literárněvědné sorabistiky a literární teorie Juniorprofessor Dr. Tomasz Derlatka z Lipské univerzity přednesl ve středu 24. 10. 2007 ve studovně SLÚ AV ČR přednášku o lužickosrbském socialistickém realismu. Přednášku, která byla proslovena v horní lužické srbštině, moderoval Mgr. Marcel Černý, Ph.D.

Setkání českých paleoslovenistů

Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal spolu s Českým komitétem slavistů v pondělí 17. září 2007 v budově Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě pracovní setkání paleoslovenistů, na němž v dopoledních hodinách zazněly přednášky pracovníků ústavu, odpoledne se diskutovalo především o problematice výuky staroslověnštiny a s ní spojených otázkách.

Program jednodenního setkání (pdf)

Přednáška Istoričeskij i bogoslovskij podchody k issledovaniju vizantijskogo isichasma

Český národní byzantologický komitét pozval dr. S. Ja. Hagena z univerzity v Ekaterinburgu, aby v pátek 21. září 2007 ve studovně Slovanského ústavu přednesl přednášku na téma Istoričeskij i bogoslovskij podchody k issledovaniju vizantijskogo isichasma, kterou diapozitivy a výkladem o vlivu hésychasmu na výtvarné umění doplnila J. Jančárková

Setkání s dr. Stefanem Albrechtem z univerzity v Mohuči

V úterý 11. září 2007 v 11 hod. proběhlo ve studovně Slovanského ústavu setkání s Dr. phil. Stefanem Albrechtem z univerzity v Mohuči, který přítomné zájemce informoval o projektu výzkumu tzv. horského Krymu v byzantské době, který bude provádět mohučské Römisch-Germanisches Zentralmuseum.

Prezentace knihy Čtyřicet homilií Řehoře Velikého na evangelia v českocírkevněslovanském překladu

Ve čtvrtek 28. 6. 2007 se v budově Akademie věd ČR na Národní třídě konala slavnostní prezentace knihy Čtyřicet homilií Řehoře Velikého na evangelia v českocírkevněslovanském překladu, která představuje nejrozsáhlejší text, který vznikl v přemyslovských Čechách pravděpodobně v Sázavském klášteře ve 2. polovině 11. století.

Článek o akci v Akademickém bulletinu (L. Havlíková)

Český rozhlas Leonardo

Růžena Šišková byla dne 23. dubna 2007 hostem pořadu „Vstupte“ internetového radia Leonardo, v němž v téměř hodinovém živém rozhovoru s redaktorem Robertem Tamchynou posluchačům představila dosavadní výsledky českého ukrajinistického dialektologického výzkumu a jeho hlavní představitele. Bližší informace zájemci najdou na adrese http://www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/339537.

Jmenování ředitelky SLÚ AV ČR, v. v. i.

Na základě návrhu Rady Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., podle § 17, odst. 2 zákona č. 341/2005 Sb. o veřejných výzkumných institucích, jmenoval předseda Akademie věd ČR prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., PhDr. Helenu Ulbrechtovou, Ph.D., do funkce ředitelky Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., s účinností od 1. května 2007 na pětileté funkční období, tj. do 30. dubna 2012.

Jmenování Dozorčí rady SLÚ AV ČR, v. v. i.

Akademická rada AV ČR na svém 30. zasedání dne 27. března 2007 podle § 19, odst. 4 zákona č. 341/2005 Sb. o veřejných výzkumných institucích v platném znění a podle čl. 17 přílohy Stanov Akademie věd ČR jmenovala s účinností k 1. květnu 2007 na pětileté funkční období Dozorčí radu Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., v tomto složení:

předseda:
PhDr. Martin Steiner (Akademická rada AV ČR)
místopředsedkyně:
PhDr. Eva Šlaufová (SLÚ AV ČR, v. v. i.)
členové:
prof. PhDr. Milan Hlavačka, CSc. (HÚ AV ČR, v. v. i.)
doc. PhDr. Petr Charvát, DrSc. (ARÚ AV ČR, v. v. i.)
PhDr. Petr Nejedlý (ÚJČ AV ČR, v. v. i.)

Funkci tajemnice vykonává PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc. (SLÚ AV ČR,v. v. i.)

Slovanský ústav AV ČR – 2006

Z naší činnosti v roce 2006

Zpráva o vědecké a odborné činnosti Slovanského ústavu AV ČR za rok 2006

podrobně informuje nejen o dosažených výsledcích v jednotlivých oblastech výzkumu, grantových projektech, mezinárodních projektech řešených v rámci spolupráce se zahraničními akademickými i univerzitními pracovišti, ale také o publikační a popularizační činnosti ústavu.

Plné znění (pdf)

Den otevřených dveří ve Slovanském ústavu AV ČR

Dne 9. listopadu 2006 uspořádal Slovanský ústav v rámci Týdne vědy a techniky 2006 (6.–12. listopadu 2006) ve svých prostorách ve Valentinské ulici Den otevřených dveří a umožnil zájemcům seznámit se s výsledky vědecké i ediční činnosti v oddělení paleoslovenistiky a byzantologie, lingvistiky a lexikografie i dějin slavistiky a slovanských literatur, přístupná byla i knihovna se studovnou, nabízející ústavní publikace a časopisy.

Medaile Josefa Dobrovského Vladimíru Vavřínkovi

Z titulní strany diplomu – kliknutím zvětšit

Za účasti pozvaných hostů převzal dne 30. října 2006 ředitel Slovanského ústavu AV ČR PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. RNDr. Václava Pačesa, DrSc., medaili Josefa Dobrovského, kterou mu Akademická rada AV ČR udělila jako ocenění jeho vědecké práce v oboru byzantologie, jíž se na akademické půdě věnuje již 50 let.

Čestná oborová medaile Josefa Dobrovského – kliknutím zvětšit

Čestná oborová medaile Josefa Dobrovského byla zřízena Československou akademií věd dne 2. září 1965 jako čestná oborová plaketa k ocenění vynikajících výsledků ve společenských vědách, především pro oblast jazykovědy, literární vědy a věd o umění. Od druhé poloviny roku 1995 ji uděluje Akademie věd České republiky jako čestnou oborovou medaili. V předchozích letech byla tato medaile již dvakrát udělena pracovníkům Slovanského ústavu: v r. 2002 prof. PhDr. Antonínu Měšťanovi, DrSC., věhlasnému literárnímu vědci, prvnímu řediteli obnoveného Slovanského ústavu, a v roce 2003 přední odbornici v oboru paleoslovenistika doc. PhDr. Zoe Hauptové, CSc. V roce 1995 byla „in memoriam“ udělena prof. Leontiji Vasiljeviči Kopeckému, všestrannému lingvistovi, jednomu ze zakládajících členů Pražského lingvistického kroužku, vynikajícímu lexikografovi, jehož jméno bylo se Slovanským ústavem spjato v 50.-60. letech minulého století.

Mezinárodní konference Církevněslovanská lexikografie 2006

Ve dnech 26.–27. října 2006 se v Praze ve Ville Lanna uskutečnila mezinárodní konference Církevněslovanská lexikografie 2006, kterou uspořádal Slovanský ústav AV ČR ve spolupráci s Českým komitétem slavistů a Komisí pro církevněslovanské slovníky při Mezinárodním komitétu slavistů. Přednesené příspěvky se vztahovaly ke čtyřem tematickým okruhům: řecko-slovanské indexy, staroslověnská lexikografie, církevněslovanská lexikografie jihoslovanská a církevněslovanská lexikografie východoslovanská. Jednání, jehož se kromě paleoslovenistů z SLÚ AV ČR zúčastnili vědci z Bulharska, Srbska, Chorvatska, Makedonie a Ruska, se těšilo velkému zájmu odborné veřejnosti. Na konferenci bezprostředně navázalo zasedání Komise pro církevněslovanské slovníky při MKS.

Konference Úloha tradic křesťanské kultury...

V rámci společného projektu „Úloha tradic křesťanské kultury na počátku utváření novodobé národní identity a její projevy v literatuře raného bulharského obrození“ uspořádal SLÚ AV ČR spolu s Ústavem pro literaturu Bulharské akademie věd v Sofii dne 13. 7. 2006 konferenci na téma Úloha křesťanství při utváření identity v Bulharsku a v Čechách v XVII.– X. století, které poskytlo prostor nejen literárním vědcům, ale i lingvistům zabývajícím se problematikou daného období. Mezi dvaceti čtyřmi badateli z devíti univerzitních a akademických pracovišť Slovanský ústav reprezentovali Mgr. M. Černý., doc. PhDr. H. Gladkova, CSc., a PhDr. V. Kříž. Přednesené příspěvky budou publikovány v samostatném sborníku.

České dny v Šumenu

V květnu 2006 proběhly v bulharském Šumenu již podruhé za spoluúčasti SLÚ AV ČR České dny. Slovanský ústav se v tomto roce podílel jednak na zajištění české účasti na tradičních cyrilometodějských čteních věnovaných příchodu žáků Cyrila a Metoděje z Velké Moravy do Bulharska, jednak jeho ředitel PhDr. V. Vavřínek, CSc., spoluorganizoval českou účast na unikátní výstavě Velká Morava - Velká Preslav. Českou část její expozice připravili ředitel Moravského zemského muzea PhDr. Petr Šuleř a PhDr. Luděk Galuška, CSc., z Archeologického ústavu Moravského zemského muzea. Obě vědecké akce jsou výsledkem již tradiční spolupráce SLÚ s Cyrilometodějským centrem Šumenské univerzity Biskupa Konstantina Preslavského a se šumenskou pobočkou Archeologického muzea BAV (informaci o loňských čteních viz Česko-bolgarskij kruglyj stol, Byzantinoslavica 63, 2005, s. 225-258). České dny v Šumenu probíhají pod záštitou Českého centra v Sofii a i letos byly bohaté na další akce, mj. bylo připomenuto první divadelní představení v Bulharsku, jež se v r. 1856 uskutečnilo právě v tomto městě díky iniciativě a schopnostem českého emigranta Josefa Meissnera.

Prezentace Slovanského ústavu v Prešově

Ve dnech 22. 3.–25. 3. 2006 navštívil ředitel SLÚ AV ČR PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., v doprovodu naší přední ukrajinistky Růženy Šiškové Prešov, aby tam na slavnostním zasedání Asociace ukrajinistů Slovenska, katedry ukrajinského jazyka a literatury FF PU, Muzea ukrajinsko-rusínské kultury ve Svidníku a slovenské Vědecké společnosti Tarase Ševčenka společně prezentovali činnost Slovanského ústavu a především výsledky právě dokončeného grantového projektu GA ČR „Český dialektologický výzkum ukrajinských nářečí bývalého Československa: historie, výsledky, perspektivy“, jehož řešitelkou byla R. Šišková ve spolupráci s akad. M. Mušinkou a A. Mušinkou. Výsledkem intenzivní tříleté práce je publikace Ukrajinská nářečí Slovenska, která čtenáře seznamuje s historií a průběhem dialektologického výzkumu a s tradicemi rusínského ukrajinského etnika východního Slovenska, které jsou dokumentovány autentickými zvukovými nahrávkami písní a vyprávění pořízenými v letech 1957-1967. Kniha, jejíž součástí je soubor 91 CD, byla věnována Státnímu muzeu ukrajinsko-rusínské kultury ve Svidníku.

Růžena Šišková byla „za výjimečné zásluhy při výzkumu a propagaci ukrajinských nářečí Slovenska“ zvolena čestným členem Asociace ukrajinistů Slovenska a byla jí udělena pamětní medaile Státního muzea ukrajinsko-rusínské kultury.

Prezentace Slovanského ústavu AV ČR v Moskvě

Moskva – kliknutím zvětšit Na pozvání Dr. Viktora Alexandroviče Moskvina, ředitele moskevské Библиотеки-Фонда „Русское Зарубежье“ se ve dnech 14.–17. března 2006 v Moskvě uskutečnila slavnostní prezentace Slovanského ústavu AV ČR, nad kterou převzali záštitu předseda Akademie věd ČR prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., a velvyslanec České republiky v Ruské federaci pan Miroslav Kostelka. Obsáhlá výstava Slovanský ústav – současnost a minulost, doprovázená odbornými přednáškami a diskusemi, seznámila návštěvníky prostřednictvím dochovaných dobových materiálů, dokumentů i výtvarných děl nejen se zajímavou historií ústavu, jeho strukturou v době založení a jeho členy, mezi nimiž najdeme jména vynikajících českých i zahraničních vědců, ale i s pozdějšími transformacemi a v neposlední řadě se současným výzkumem, který v mnoha ohledech navazuje na koncepci původního Slovanského ústavu a některými publikovanými díly ji důstojně završuje.

Podrobná zpráva s fotografiemi: Slovanský ústav se představil v Moskvě

Slovanský ústav AV ČR – 2005

Z naší činnosti v roce 2005

Návštěvy zahraničních badatelů

Návštěvy zahraničních badatelů v roce 2005

V listopadu 2005 byly hosty paleoslovenistického oddělení Valerija S. Jefimova, kandidátka věd, vědecká pracovnice Institutu slavjanověděnija RAN, která v rámci mezinárodní spolupráce redakčně připravuje nové doplněné vydání Slovníku jazyka staroslověnského, a doc. Tatjana Ilieva, vědecká pracovnice Cyrilometodějského vědeckého centra BAN, která se podílí na přípravě církevněslovanského indexu k starozákonnímu překladu knihy Ezechiel.


Na podzim přijel na týdenní studijní pobyt v paleoslovenistickém oddělení SLÚ profesor slavistiky na Univerzitě v Bernu Yannis Kakridis, aby zde pracoval s řecko-staroslověnskou kartotékou.


Francis Thomson, profesor na Univerzitě v Antverpách, zabývající se významem a dílem Josefa Dobrovského, přednesl 6. 9. 2005 v SLÚ AV ČR přednášku nazvanou Josef Dobrovský—mad, or liar, or not the author of the Igor Tale.


V rámci společného projektu „Úloha tradic křesťanské kultury na počátku utváření novodobé národní identity a její projevy v literatuře raného bulharského obrození“ přijeli na pracovní návštěvu ve dnech 4.–9. 7. 2005 vědečtí pracovníci ze sofijského Ústavu pro literaturu BAV dr. Kamen Michajlov a dr. Rumjana Damjanova.


Profesor Vasil Rajnov, DrSc., ředitel Ústavu bulharského jazyka BAV v Sofii, a Mgr. Jordanka Trifonova projednávali během svého pracovního pobytu koncepci plánovaného akademického Bulharsko-českého slovníku a konkrétní formy spolupráce v rámci společného mezinárodního projektu.


Známý řecký arabista a byzantolog Vassilios Christides, profesor University v Ioannině a The New York College v Athénách, přednesl na pozvání SLÚ AV ČR a The University of New York in Prague 26. 4. 2005 v prostorách Historického semináře FF UK přednášku na téma Byzantine Navy and its Struggle for the Supremacy in the Mediterranean (650 AD—13th Century), zaměřenou na problematiku vzniku a vývoje byzantského loďstva a na jeho soupeření s Araby o námořní hegemonii v oblasti Středozemního moře.


Obálka – kliknutím zvětšit Judith Herrin, byzantoložka, profesorka na King’s College Univerzity v  Londýně, se 14. dubna 2005 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí osobně zúčastnila slavnostní prezentace českého překladu své knihy Ženy v purpuru. Tři byzantské císařovny, kterou pro nakladatelství Mladá fronta přeložil PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., ředitel Slovanského ústavu AV ČR.

AKADEMICKÝ BULLETIN / 2005 / 06 Duben – měsíc byzantologie


Kalliopi A. Bourdara, odbornice na římské a byzantské právo, v současné době náměstkyně athénského primátora, přednesla 5. dubna 2005 v SLÚ AV ČR za přítomnosti zástupců Velvyslanectví Řecké republiky v Praze, akademických a univerzitních pracovišť přednášku na téma The legal languague: connecting link between Byzantine East and Latin West.



Aktualizováno:   2011-08-12    © Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., web: M. B.