Academia 

Video pro média

Get the Flash Player to see this player.

 

Zveme na Den Země s Akademií věd ČR 2011

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Optonika 2011

Evropský týden mozku

 

Get the Flash Player to see this player.
 
Akademie věd ČR se od 14. března 2011 opět připojuje k Evropskému týdnu mozku, v jehož rámci badatelé zabývající se výzkumem mozku informují veřejnost o nejnovějších výsledcích. „Onemocnění centrální nervové soustavy (CNS) patří mezi největší medicinské problémy moderní společnosti. Jejich léčba je velmi drahá a veřejnost nemá o těchto nemocech dostatek informací. O dílčích úspěších našich vědců proto tradičně informujeme formou popularizačních přednášek,“ uvedla na tiskové konferenci prof. Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Podle prof. Josefa Syky z téhož akademického pracoviště mají české neurovědy vysokou úroveň jak vlastním výzkumem, tak i klinickými aplikacemi. „Pracoviště, která se neurovědami zabývají, jsou soustředěna nejvíce v Praze, v menším rozsahu v Plzni, Olomouci, Hradci Králové. V příštích letech mají ale v Brně vzniknout dvě rozsáhlá výzkumná centra – CEITEC a ICRC –, jejichž infrastruktury budou využívat také pražští vědci.“
Studenti i veřejnost mohou od pondělí do čtvrtka navštívit celkem osm přednášek, na nichž se dozvědí například o zpracování bolesti, přenosu sluchových informací, zobrazovacích metodách, kmenových buňkách, biomateriálech, nanotechnologiích či o tkáňových náhradách. Stranou zájmu nezůstanou mezinárodní projekty a spolupráce, klinické aplikace a popularizace neurověd. Českou část Evropského týdne mozku připravuje Česká společnost pro neurovědy ve spolupráci s ÚEM AV ČR a Centrem neurověd již po třinácté. Evropskou část koordinuje European Dana Aliance for the Brain, na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives, na jejíchž webových stránkách naleznete zprávy o výsledcích v oblasti výzkumu mozku od roku 2000. 
 
Zdroj: Akademický bulletin

 

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast