Pozdní křížové výpravy:
střety mezi konfesemi ve 14.-15. století
Návrh vědeckého projektu
Centrum medievistických studií a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Université Toulouse II-Le Mirail a Laboratoire Framespa UMR 5136
Ve 14. a v 15. století bylo křesťanstvo v neustálém konfliktu s muslimskými mocnostmi, které lemovaly jeho jižní a východní hranice. Síly se používalo také k vymýcení hnutí považovaných za kacířská, především husitství. Každý z těchto konfliktů má jistě svoji osobitost. Nelze zaměňovat muslimské a kacířské nebezpečí, a jestliže křesťanstvo v 15. století úspěšně završuje dobývání Pyrenejského poloostrova a vítězí tak na jižní frontě, výsledky dosažené na jeho východním okraji jsou méně výrazné: turecká hrozba zde přetrvává až do 17. století. Navzdory odlišnostem však mohou historikové sledovat také paralely mezi těmito konflikty. Jak v boji proti heretikům, tak proti nevěřícím Západ získával zkušenost jinakosti, která mu pomáhala vytvořit si svou vlastní identitu. Tento proces má svůj význam i proto, že jednota Evropy, totožná dosud s latinským křesťanstvím, je na konci středověku ohrožena prvními projevy národního a státního cítění v moderním slova smyslu.
Jak se prostřednictvím střetu s islámem a herezí, ale také za pomoci diplomacie vytvářelo na konci středověku vědomí, které měla Evropa o sobě samé? Jakými prostředky se Evropané snažili uchovat společnou existenci? Jak si v rámci tohoto procesu konkurovalo povědomí náležitosti k určitému nadnárodnímu celku s vytvářením národních partikularismů? Tyto otázky, jejichž ohlas je v naší dnešní společnosti patrný, jsou těžištěm našeho projektu.
Tento projekt na relativně málo probádané téma bude kromě svého čistě vědeckého účelu zahrnovat i vědeckou přípravu doktorandů, kteří na něm budou spolupracovat. Bude mít zároveň pedagogickou funkci s cílem přizvat studenty k účasti na různých setkáních. Naším záměrem je dospět v jeho průběhu k uzavření vzájemných dohod mezi Českou republikou a Francií pro společné vedení doktorských prací, jejichž zaměření bude odpovídat tematice tohoto programu.
Koncepce a uskutečnění našeho projektu spočívají v dvoustranné spolupráci mezi českými a francouzskými institucemi. Hodláme ovšem samozřejmě oslovit i vědce a specialisty z ostatních evropských zemí, zejména ze střední a jižní Evropy. Jedná se tedy zároveň o posílení osy česko-francouzské spolupráce i o účast na vytváření nové evropské vědecké sítě.
Trvání projektu:
2005-2009 (5 let)
Institucionální zakotvení:
Na české straně budou nositeli projektu Centrum medievistických studií – Centrum základního výzkumu „Křesťanství a česká společnost ve středověku“ (projekt MŠMT č. LC 521) a Ústav českých dějin FF UK v rámci výzkumného záměru „České země uprostřed Evropy v minulosti a dnes“ (projekt MŠMT č. MSM 0021620827), z francouzské strany Université Toulouse II – Le Mirail a Laboratoire Framespa UMR 5136 (Toulouse).
Účastníci projektu:
za Francii: Dr. Daniel Baloup, Prof. Bernard Doumerc, Dr. Benoît Joudiou, Benjamin Weber (Université Toulouse-Le Mirail), Dr. Olivier Marin (Université Paris-Nord)
za Českou republiku: Dr. Martin Nejedlý (FF UK), Dr. Pavel Soukup (CMS), Mgr. Jaroslav Svátek (FF UK)
Tematické vymezení:
Projekt se bude zabývat interkonfesními konflikty v celém křesťanstvu (latinském i řeckém) ve 14. a v 15. století. V tomto ohledu považujeme za důležité neomezovat náš výzkum pouze na expedice vyslané papežstvím a obdařené jeho privilegii. Pozornost by se měla zároveň zaměřit i na jiné formy svaté války, tzn. na všechny vojenské podniky prezentované a vedené v souladu s Boží vůlí, určené na obranu pravé víry a mající případně i charakter pokání. Rádi bychom do tohoto zahrnuli i „svatou válku“, kterou vedli husité proti Zikmundovým křižákům, stejně jako výpravy vedené proti muslimům na Pyrenejském poloostrově, z nichž mnohé nebyly vyhlášeny křižáckou bulou. Naším záměrem bude tedy sledovat tento fenomén v celé jeho rozmanitosti a neomezovat jej přísně právní definicí.
Výzkumnou doménou univerzity v Toulouse jsou střety mezi křesťanstvím a islámem na Pyrenejském poloostrově a v severní Africe a důsledky pozdních křížových výprav pro vztahy mezi katolickými a pravoslavnými královstvími. Český tým se zaměří na problematiku reakce na husitské a turecké nebezpečí v křesťanské Evropě. V centru pozornosti bude stát diplomatická příprava křížových výprav v prostoru západní a střední Evropy, dále pozdní formy křižáckých institutů (křižácké kázání, odpustky a slib) a reflexe heterodoxie a válečného konfliktu v dobových pramenech (kroniky, polemická literatura, propaganda).
Bádání se zaměří na místo interkonfesních střetů v ideologii moci i v procesu upevňování národních identit. Tento výzkum je možné vést v rovině jednotlivých království – „korun“ (Čechy, Španělsko), ale také v rovině celého křesťanstva (vůči islámu) a rozlišovat uvnitř křesťanstva země s katolickou tradicí a země patřící do ortodoxní sféry (reakce východní církve na křížové výpravy a katolické misie). Křížové výpravy je tedy možno srovnávat s dalšími formami mezikonfesních střetů, jako jsou např. katolické misie do ortodoxních zemí nebo také politika vedoucí k rušení židovských komunit, a to buď konverzí, anebo vyhnáním (Pyrenejský poloostrov je ještě na konci středověku příkladem spojení kruciáty s antisemitismem, kdy vyhnání židů následuje několik týdnů po dobytí Granady r. 1492). Studium pozdních křížových výprav v podstatě znovu nastoluje otázku napětí mezi upevňováním národní identity a přetrváváním ideálu Rei publicae Christianorum.
Cíle studia:
Cílem projektu je přispět k poznání mechanismů, které sloužily pozdněstředověké společnosti při vytváření a udržování kolektivní identity. Tuto problematiku hodláme sledovat ve čtyřech základních osách. (Je jasné, že určení těchto oblastí, sloužící k zajištění koherence projektu, nevylučuje další témata nebo jiné přístupy k této otázce.)
1) Kazání (a jeho ohlas), organizace a průběh pozdních křížových výprav a katolický proselytismus. Využití a přizpůsobení tradičních prostředků kruciáty ve 14. a v 15. století: tradice a inovace.
2) „Spravedlivá válka“ a „svatá válka“: využití pojmů v ideologii války, moci a národa v pozdním středověku.
3) Evropská šlechta mezi službou panovníkovi, rytířským modelem a křesťanským ideálem.
4) Přesahy kruciát – „Respublica Christianorum“: sebevymezování křesťanské Evropy vůči cizímu, reakce na islám a herezi v konkurenci s formující se národní identitou
Realizace a výstupy:
2006-2008: přednáškový cyklus v Praze na téma pozdních křížových výprav. Česká strana počítá s pozváním šesti francouzských a dvou dalších zahraničních historiků.
2009: Český překlad a studie o cestopisu Guilleberta de Lannoye (ve spolupráci s bohemistou Olivierem Marinem). Financování knihy převezme Centrum medievistických studií.
kolokvia:
22.-23. března 2007, Toulouse: „Pozdní křížové výpravy a interkonfesionální konfrontace na konci středověku. Stav a perspektivy bádání“
26.-27. října 2007, Praha: „Šlechta a křížové výpravy na konci středověku: zbožnost, diplomacie, dobrodružství“
3.-4. dubna 2008, Toulouse: „Křížové výpravy a diskurz o svaté válce na konci středověku. Legitimace, propaganda a šíření víry“
20.-21. listopadu 2008, Praha: „Paměť a fiktivní zobrazení kruciáty v posledních staletích středověku“
jaro 2009, Budapešť: „Mezi konfliktem a koexistencí: náboženská hrancie na konci středověku“
podzim 2009, Paříž XII: „ Křižácké projekty pozdního středověku a jejich cíle“
2010, Toulouse: „Křižáci vyrážejí. Organizace a logistika křížové výpravy na konci středověku“
2010, Madrid, Casa de Velázquez: „Křižácká myšlenka a obrana víry v ideologii moci na konci středověku » (závěrečná konference)
Akta jednotlivých setkání budou systematicky vydávána v Toulouse ve lhůtě šestnácti měsíců po každé akci.
(stav: leden 2008)