Academia 

Video pro média

Get the Flash Player to see this player.

 

Zveme na Den Země s Akademií věd ČR 2011

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Optonika 2011

Když se řekne: buněčná terapie

Prof. MVDr. Jan Motlík, DrSc.
Celosvětové úsilí soustředěné na výzkum kmenových buněk přineslo nejen zásadní poznatky o jejich vlastnostech, ale přiblížilo jejich možné využití v buněčné terapii.

Orgánově specifické kmenové buňky jsou izolovány ze specifických míst ve tkáních (např. vlasový folikul, kostní dřeň), v podmínkách in vitro jsou pomnoženy a pomocí specifických kultivačních protokolů jsou nasměrovány do diferenciačních drah, aby mohly tvořit buňky jednotlivých tkání (např. kožní keratinocyty, chondrocyty růstových a kloubních chrupavek, osteocyty kostních tkání). Tyto buňky jsou umístěny do vhodných syntetických nosičů a s těmito nosiči jsou buňky přenášeny na místo ve tkáni, které vyžaduje opravu. Nosiče, nejčastěji biopolyméry, zajistí správné umístění transplantovaných buněk ve tkáni, ale jsou zároveň činností buněk degradovány a nahrazeny mezibuněčnou hmotou. Přestože výzkum kmenových embryonálních buněk přinesl zcela zásadní poznatky v oblasti biologie buněk, jejich použití v humánní medicíně má stále své odpůrce. Proto je současný výzkum orientován na možnost získání indikovaných pluripotentních kmenových buněk (iPSC), které by do budoucna mohly být optimálním zdrojem pro diferencované buňky jednotlivých tkání a mohli být připravovány pacientům "na míru".

Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i., Liběchov

22.3.2010

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast