Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Zpravodaj Technické univerzity Liberec, 1.6.2011.

Konference se...

E15 - zprávy, 31.5.2011.

Jakožto vládní zmocněnec pro umístění...

iPROSPERITA.CZ, 31.5.2011.

V týdnu 30. 5. – 4. 6. se ve...

HUB Science Café, 24.5.2011.

Neformální diskuzní večery pod...

Výzkumná témata oddělení 22

Řešen v mezinarodní spolupráci více než 170 pracovišť v rámci CERN. Účast ČR je finančně podporována MŠMT ČR.

Experiment ATLAS v Evropském středisku fyziky částic CERN představuje unikátní experimentální zařízení určené ke studiu fyziky sahající výrazně za hranice současného Standardního modelu elementárních částic. Tato aparatura pracuje na urychlovači LHC, ve kterém se sráží dva protiběžné svazky protonů, jejichž energie v průběhu následujících let naroste až na 7 TeV pro každý z protiběžných svazků. Energie částic tak bude sedmkrát a intenzity svazků dvacetkrát vyšší, než je tomu u dosud největšího urychlovače na světě – Tevatronu ve Fermilab, USA. V r. 2008 byla dokončena kompletace detektoru ATLAS a první experimenty na LHC byly zahájeny koncem r. 2009. Domácí stránka projektu ve FZÚ je zde.

  Celý text >>

Vývoj detektorů představuje významnou aktivitu našeho oddělení. V posledním období jsme se podíleli mj. na vývoji:

  • radiačně odolných pixelových senzorů pro experiment ATLAS;
  • křemíkových padových detektorů pro elektromagnetický kalorimetr ECal projektu CALICE;
  • pixelových detektorů pro projekt MediPix.

Tyto naše výzkumné aktivity jsou podporovány EU projekty:

  • AIDAAdvanced European Infrastructures for Detectors at Accelerators;
  • EUDETDetector R&D towards the International Linear Collider.
  Celý text >>

Naše oddělení se v rámci mezinárodního projektu CALICE podílí na vývoji kalorimetrie pro budoucí experimenty ve fyzice částic. Jde o vývoj takové instrumentace kalorimetrů, která by umožňovala trasování částic uvnitř spršky částic, jejich identifikaci, přesnou lokalizaci, atp. Takováto koncepce kalorimetrie je v literatuře označována jako Particle Flow Algortithms.

Pražská skupina vyvinula v součinnosti s firmou ON Semiconductor křemíkové padové senzory pro SiW elektromagnetický kalorimetr. Tyto senzory byly v naší laboratoři testovány, instalovány do prototypu kalorimetru, který byl ozařován na urychlovačovývh svazcích v DESY, CERN a Fermilab. Intenzívně jsme se podíleli na vyhodnocení experimentálních měření na prototypech a stanovení směrů a priorit dalšího výzkumného programu.

  Celý text >>

Detektory MediPix jsou spin off produktem vývoje křemíkových pixelových detektorů pro experimenty ve fyzice částic. Tyto detektory nacházejí uplatnění v rentgenografii biologických tkání, defektoskopii, nauce o materiálech atp.

Pro projekt MediPix jsme navrhli některé originální varianty senzorů, které byly vyrobeny ve firmě ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm.

  Celý text >>

Cílem projektu RD50 v Evropském středisku fyziky částic CERN je vývoj radiačně odolných detektorů zejména pro potřeby experimentů na LHC a následně pak na SLHC . Pro naši laboratoř je účast v tomto projektu významnou podpůrnou aktivitou pro práci v experimentu ATLAS (viz také ATLAS-CZ).

  Celý text >>

Spolupracujeme na experimentu D0. Detektor D0 je umístěn na urychlovači vstřícných svazků antiprotonů a protonů TEVATRON ve Fermiho národní laboratoři (FNAL, též Fermilab) v Batavii, Illinois, USA. Energie urychlovače je 1 + 1 TeV a plánovaná luminozita 3x1032 cm-2s-1. Detektor D0 studuje vlastnosti srážek protonů s antiprotony při nejvyšší energii dosud dosažené na urychlovačích (překonané až 30. listopadu 2009 na LHC v CERN).  Celý text >>

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.