Z monitoringu tisku

Jsou ve vašem jídle bakterie a toxiny? Nový senzor to zjistí za 20 minut

Na staveništi tunelu Blanka našli archeologové hroby z doby Přemyslovců

Hledají se tisíce vědců pro pět nových obřích "Sazka Aren" české vědy

Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.

 

 

Abicko  > 2011  > leden  > Věda a výzkum

Prezidentka Evropské výzkumné rady navštívila Prahu

V posledním říjnovém týdnu loňského roku se v Praze konala již osmá výroční konference České dny pro evropský výzkum (CZEDER), kterou každoročně pořádá Technologické centrum AV ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Tentokrát ale byla konference výjimečná: pozvání totiž přijala prezidentka Evropské výzkumné rady (ERC) Helga Nowotny.

Jako součást konference se 25. října konal workshop Evropská výzkumná rada a evropské projekty hraničního výzkumu, na němž se držitelé grantů Evropské výzkumné rady a významní zástupci české vědecké komunity setkali s Helgou Nowotny, zástupcem Výkonné agentury ERC dr. Jensem Hammelskampem a českým členem Vědecké rady ERC prof. Pavlem Exnerem.

Prezidentka ERC představila současný program a vize rady do budoucnosti a pochlubila se letošním udělením Nobelovy ceny prof. Konstantinu Novoselovovi z Univerzity v Manchestru, který je jedním z držitelů ERC grantů.
VŠCHT Praha však u ERC také drží jedno z prvenství. Prestižní evropský grant získal před dvěma lety jako první Čech František Štěpánek. Ten se díky štědrému grantu mohl vrátit i s početnou rodinou z Imperial College v Londýně zpět do Prahy, aby jako nezávislý výzkumník začal na VŠCHT Praha budovat nový obor – chemickou robotiku.

František Štěpánek na workshopu představil projekt CHOBOTIX (viz AB 9/2008), který Evropská výzkumná rada zařadila do publikace Some striking ERC projects. V ní CHOBOTIX figuruje mezi patnácti významnými projekty, které ERC financuje.

Prostor pro sdělení zkušeností z každodenní administrativní práce, jež je nedílnou součástí čerpání peněz z evropských veřejných prostředků, dostala i Hana Štěpánková, jež vede veškerou finanční, právní a administrativní agendu projektu. Příspěvek přednesl též další držitel ERC grantu pro zkušené výzkumníky Detlef Schröder, německý chemik, který svůj projekt řeší v pražském Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Panelové diskuse se zúčastnila i Jana Roithová, první česká vědkyně, jíž byl grant udělen v technickém oboru.

ANNA MITTNEROVÁ,
Vysoká škola chemicko-technologická Praha