Z monitoringu tisku

Jsou ve vašem jídle bakterie a toxiny? Nový senzor to zjistí za 20 minut

Na staveništi tunelu Blanka našli archeologové hroby z doby Přemyslovců

Hledají se tisíce vědců pro pět nových obřích "Sazka Aren" české vědy

Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.

 

 

Fyzikální ústav zve na ústavní seminář

Fyzikální ústav AV ČR vás zve na ústavní seminář Akumulace energie a vysokoteplotní supravodivost ve středu 15. prosince 2010 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR na Slovance.

Akumulace energie a vysokoteplotní supravodivost

Program: Miloš Jirsa

Setrvačník je už svým principem zásobníkem energie. Od dob vynálezu parního stroje jsou setrvačníky využívány v technické praxi ke stabilizaci otáček rotačních součástí. Dle způsobu využití lze setrvačníky rozdělit na pomaloběžné a rychloběžné. Zvyšování rychlosti otáček umožňuje výrazně zmenšit velikost zařízení o dané kapacitě akumulované energie. Setrvačníkové systémy hrají již dnes významnou úlohu v automobilovém průmyslu, jsou silným konkurentem chemických baterií, využívají se také ke stabilizaci parametrů rozvodné sítě, či k akumulaci energie v místech její výroby, např. u větrných nebo fotovoltaických elektráren.

„Bezeztrátová“ ložiska na bázi vysokoteplotní supravodivé levitace umožňují konstrukci setrvačníků nové generace a významně rozšiřují možnosti jejich využití v mnoha strojírenských a elektrotechnických oborech. V přednášce budou porovnány základní metody akumulace energie, vysvětleny principy a omezení použití setrvačníků a limity využití supravodivé levitace. Nakonec bude předvedena ukázka vysokoteplotní supravodivé levitace, jevu, který je i dnes pro posluchače často překvapivý, až šokující a seznámení se s ním na vlastní oči je rozhodně velmi přesvědčivé.

2.12.2010