Astronomický ústav AV ČR   Ondřejov

Fričova 298
251 65 Ondřejov

Tel. +420 323649201
Fax: +420 323620 110, 117
Email:

Akademie věd
České republiky

 

Jizerská oblast tmavé oblohy

AKCE:
Anenská slavnost na Jizerce - pozorování Slunce
(23. července)
Měsíčková noc (6. srpna) - plakátek
----------------------------------------------

Jizerská oblast tmavé oblohy je partnerem Parku tmavej oblohy Poloniny
- více

Česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 jako první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě. Iniciativa přišla v roce 2008 z Polska. Jizerská oblast tmavé oblohy poskytne kromě ochrany nočního životního prostředí také informačně turistický program a počítá s pravidelnými veřejnými akcemi pod tmavou oblohou.

Tisková konference a slavnostní vyhlášení oblasti se konala pod záštitou radního pro životní prostředí Libereckého kraje pana Ing. Jaroslava Podzimka ve středu 4. listopadu 2009 od 14 hodin přímo uprostřed vyhlašované Jizerské oblasti tmavé oblohy – v osadě Jizerka v tradičním společenském centru Jizerky i jejího okolí, v horské chatě Pyramida. Tisková konference byla určena novinářům a pozvaným hostům.
- pozvánka na tiskovou konferenci (doc)
- tisková zpráva k tiskové konferenci 4.11.2009 (pdf)

Vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy uvítal a podpořil ministr životního prostředí Doc. Ladislav Miko, který poslal tuto zdravici:

V Praze 4. listopadu 2009

Velmi vítám zřízení takovéto oblasti tmavé oblohy. Je to výborný nápad, který podporuji. Není to přitom jenom o pozorování oblohy, ale člověk od věků znal svůj pocit místa ve vesmíru. Naše pokora se vytrácí tak jako ztrácíme kontakt s vesmírem, pohled na noční oblohu. Je řada živočichů, kteří potřebují tmu. Umělé světlo v noci je pro ně dalším stresorem. Navíc lidé vědí, jak svítit lépe, tak ať to udělají.

Ladislav Miko

Reportáž ČT o Jizerské oblasti tmavé oblohy




Noční družicový snímek Jizerských hor a okolí. Jsou označena některá města, státní hranice (přerušovaně) a hranice Jizerské oblasti tmavé oblohy (žlutá čára). To, že města jsou z oběžné dráhy v noci vidět jako jasné plochy, znamená, že nevhodné osvětlení umožňuje značnému množství světla uniknout do vesmíru. (zdroj: NASA)



Hranice Jizerské oblasti tmavé oblohy (modře) nanesené na hypsometrickou mapu Jizerských hor. Česko-polské hranice jsou vyznačeny bíle.




Jizerská oblast tmavé oblohy - letáček (pdf)


Jizerská oblast tmavé oblohy - memorandum (pdf)

Informační tabule v Jizerské oblasti tmavé oblohy
(v pdf ke stažení)

Zde si můžete prohlédnout informační tabule Jizerské oblasti tmavé oblohy, které jsou umístěny v terénu na přístupových cestách do oblasti - parkoviště na Mořině (Jizerka), Smrk, Smědava 
a na hrázi Souš (O Jizerské oblasti tmavé oblohy), dále uvnitř oblasti na hraničním přechodu Jizerka - Orle (Nejtmavší místa na Zemi), u Panského domu a Pyramidy na Jizerce (Pozorujeme oblohu a Světelné znečištění).

1. tabule "O Jizerské oblasti tmavé oblohy" (parkoviště na Mořině (Jizerka), Smrk, Smědava, hráz Souš) [CS, PL, DE]


2. tabule "Nejtmavší místa na Zemi" (hraniční přechod Jizerka - Orle) [CS, PL, DE]


3. tabule "Světelné znečištění" (horská chata Pyramida - Jizerka) [CS, PL, DE]


4. tabule "Pozorování noční oblohy" (hotel Panský dům - Jizerka) [CS]