Dějiny českých zemí.

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Dějiny českých zemí. »

Pánek, Jaroslav; Tůma, Oldřich a kol.: Dějiny českých zemí. Praha, Karolinum 2008. 488 s. ISBN 978-80-246-1544-8.

Dějiny českých zemí jsou první prací, která podává soustavný výklad naší historie od pravěku až do vzniku České republiky roku 1993. Sleduje vývoj českého státu a národa, stejně jako menšin žijících na českém území, zejména Židů, Němců, Poláků a Slováků. Osu výkladu tvoří proměny státu (včetně území patřících k němu jen dočasně) a společnosti v něm žijící, ale vyvážená pozornost je věnována rovněž kultuře, náboženství, populačnímu vývoji a tisíciletému přetváření krajinného prostředí. Za vedení dvojice předních českých historiků – Jaroslava Pánka a Oldřicha Tůmy – knihu zpracoval kolektiv odborníků z Historického ústavu a z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Cílem autorů bylo oproti dosavadní praxi připravit věcně pojatý, co nejvýstižnější a zároveň aktuální přehled české historie, soustředěný v jedné knize a psaný i s ohledem na vnímání českých dějin v zahraničí (k vydání se připravuje anglická mutace). Dílo je určeno nejen profesionálním historikům a studentům, ale i širokému okruhu čtenářů, kteří se zajímají o dějinné základy naší současnosti.


 


X.sjezd českých historiků Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality

(zleva): Jiří Kuděla (MZV), Dumitru Preda (zástupce
rumunského ministerstva zahraničních věcí), Jiří Šitler
(velvyslanec ČR v Rumunsku), Radu Carp (generální ředitel Rumunského
diplomatického institutu), Oldřich Tůma (ředitel ÚSD), Adrain Pop
(Národní škola politických studií a veřejné správy v Bukurešti)

Oldřich Tůma vystoupil 24.5.2011 v Bukurešti na semináři pořádaném Rumunským diplomatickým institutem Czechoslovak-Romanian Alliance: Little Entente and Its Legacy pořádaném u příležitosti 90. výročí navázání diplomatických vztahů mezi ČSR a Rumunskem.

více...