3. srpna 2010: Vědcům z Univerzity Karlovy a ÚEB se podařil zajímavý objev. Našli zcela nový způsob, jak vylepšit množení jehličnatých dřevin. Zpráva zaujala mnoho novinářů; naposledy Českou televizi.
Zárodky smrků a dalších jehličnanů mohou vznikat nejen přirozenou cestou v semenech, ale také v laboratoři – z buněčných kultur. Tímto postupem se už ve světě množí třeba vánoční stromky.
Čeští badatelé teď do laboratorního pěstování zárodků zapojili nového pomocníka. Je jím jed z jednoho druhu mořské houby. Biologové zjistili, že jed kupodivu povzbuzuje růst nejlépe vyvinutých zárodků. Ty méně kvalitní naopak zahubí. Více se dozvíte v tiskové zprávě nebo v článku zde na webu.
S výsledky výzkumu se minulý víkend seznámili diváci České televize. Reportáž o „smrčcích ze zkumavky“ totiž přinesl populárně-vědecký magazín Prizma. Můžete si ji přehrát z archívu ČT.
O objevu informovaly také servery Lidovky.cz a OSEL, stanice Českého rozhlasu Vltava a Leonardo, Hospodářské noviny nebo ekonomický deník E15.
Foto: Klíčící zárodky smrku, které byly vypěstovány v buněčné kultuře. Tyto byly ošetřeny jedem z mořské houby – latrunkulinem B. Neošetřené rostlinky klíčí hůře. Snímek Zuzana Vondráková.