Z monitoringu tisku

Světový úspěch českých vědců: Naděje na účinný lék nejen pro ohrožená srdce

Objev černých děr v nejstarších galaxiích

Hledají se tisíce vědců pro pět nových obřích "Sazka Aren" české vědy

Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.

 

Putovní výstava – Z Fotoarchivu Akademického bulletinu 2008–2010

plakat_mazanka.jpg

Abicko  > 2010  > prosinec  > Událost

Rozmanitost světa a života v něm

Těžko uvěřit, že letos na podzim je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky prezentuje výsledky vědeckých výzkumů prostřednictvím Týdne vědy a techniky. Z někdejších Dnů otevřených dveří, které v letech 1998–2000 přivedly na akademická pracoviště tisíce návštěvníků, se popularizační činnost naší největší výzkumné instituce rozrostla až do podoby jedinečné týdenní přehlídky zahrnující přednášky, akademické kavárny, semináře, workshopy, konference či poutavé expozice. Během deseti let se program TVT rozšířil do nejrůznějších částí Česka a kromě Prahy se jím mohli studenti a veřejnost těšit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci či Ostravě. Jubilejní ročník se konal ve dnech 1.–7. listopadu 2010 a nesl se v duchu Mezinárodního roku biodiverzity, když poukazoval na různorodost i nezastupitelnost všech vědních oborů a rozsáhlou škálu témat, jimiž se vědci v Akademii zabývají.

06_1.jpg
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Pozoruhodné výsledky svých výzkumů představili na výstavách v hlavní budově AV ČR například vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

K dlouholetému generálnímu partnerovi Týdne vědy a techniky, společnosti ČEZ, a. s., jež návštěvníkům TVT otevřela vodní elektrárny Želina u Kadaně a Střekov, se letos poprvé připojil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a společnost RSJ Algorithmic Trading, a. s., která přispěla sérií přednášek Nové cesty ve vědě. Prezentace zprostředkovala pohled na nové možnosti současné vědy a zároveň nabídla příležitost k me­zioborovému setkání a výměně informací v podání význačných odborníků, jako byli např. prof. Oldřich Vašíček, prof. Jaroslav Nešetřil, prof. Jiří Bártek či prof. Jan Kmenta. Cílem nově vzniklého fondu Karla Janečka je podpora projektů především základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny.

Ve výčtu spolupracujících institucí nechybějí tradiční souputníci TVT: Městská knihovna v Praze, British Council, AMVIS, Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Národní divadlo, Technická univerzita v Ostravě, společnost CESNET a další.

06_3.jpg
Mutanti nemusejí být jen zákeřné obludy! Vědcům mohou naopak pomáhat při výzkumu, jak ukázala výstava, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR.

Ani letos nezůstaly stranou zájmu oblíbené Dny otevřených dveří. Například ostravský Institut geologického inženýrství HGF VŠB-TU připravil pro studenty komentovanou prohlídku mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky a kolekce nerostných surovin. Historie sbírek, které jsou soustředěny v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného (jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie), sahá až do roku 1849; aktuálně expozice zahrnuje okolo 15 000 vystavených exponátů. Program doplnila také přednáška dr. Davida Uličného z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se studenty hovořil o změnách hladiny oceánů v historii Země, roli klimatu a pohybech zemské kůry. V Olomouci Ústav experimentální botaniky AV ČR připravil exkurze, na nichž se zájemci dozvěděli např. o mezinárodním projektu luštění dědičné informace pšenice, jak se hledají konkrétní úseky DNA na chromozomech metodou „svítícího“ (fluorescenčního) značení nebo jak se připravují mikroskopické preparáty. Jejich brněnští kolegové z Botanického ústavu AV ČR se vydali na výpravu za biodiverzitou sinic a řas a za pozoruhodným světem vody pod mikroskopem. Pražští archeologové pozvali veřejnost na podnětnou prohlídku lokalit, kde realizují dlouhodobé terénní výzkumy (hradiště Stará Boleslav, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla), a na návštěvu keramické laboratoře. Zájemci mohli poznat práci vědců celkem na 37 akademických pracovištích.

Bez jedné sto přednášek připravili organizátoři v české metropoli. Přednáškový maraton v hlavní budově AV ČR na Národní třídě zahájil prof. František Vyskočil na téma Mozek a jeho (s)mysl – kvantový a nekvantový přenos na synapsi. Věděli jste, že nervová soustava má okolo 100 miliard neuronů a že Mléčná dráha má podobný počet hvězd? Do Oválné studovny Knihovny AV ČR přilákala studenty možnost nahlédnout do světa kramářských písní – literárního žánru na pomezí lidové tvorby a umělecké poe-zie, jenž nám zprostředkovávají pohled do mysli většinou prostých čtenářů a posluchačů – v přednášce Jaká hrůza k poslouchání: pohromy a Boží znamení v kramářských tiscích Mgr. Ivy Bydžovské z Knihovny Národního muzea. Poznat jsme mohli také např. tajuplný svět rostlin v prezentaci dr. Jana Petráška z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který na fotografiích a videích ukázal, že rostliny žijí až překvapivě „akčním“ životem. Kaleidoskop přednášek, jichž se v Praze zúčastnilo téměř pět tisíc studentů, nemohl 5. listopadu skončit příjemněji, totiž výletem do renesanční Anglie v podání prof. Martina Hilského, který před zaplněnou posluchárnou četl a komentoval své překlady Shakespearových sonetů, zatímco klavírista Daniel Dobiáš je hudebně interpretoval formou výrazového šansonu. O den dříve se mohli příznivci charismatického překladatele pro změnu těšit v Brně a Olomouci z přednášky o Shakespearových šašcích v kontextu anglické a evropské renesance.

06_2.jpg
Komponovaný pořad Shakespearových sonetů v podání Martina Hilského a za klavírního doprovodu Daniela Dobiáše pozval posluchače do renesanční Anglie.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí vysvětloval prof. Václav Pačes studentům, jak se vyvinul člověk, kde spočívá podstata našeho lidství a čím se vlastně lišíme od lidoopů a od bakterií. Stranou nezůstalo ani aktuální téma znalosti lidského genomu a jejího vlivu na léčbu „šitou na míru“ jednotlivým pacientům. Na stejném místě se konala přednáška Různorodost zdrojů energie aneb Michaelův energetický koktejl, kterou připravil Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

Inspirativní přednášky a prezentace hostilo Muzeum Policie ČR. Studenti se zde dozvěděli např. o nových postupech forenzní mikroanalýzy, jak kriminalisté pracují v antropologické kriminalistické laboratoři nebo o moderních analytických technikách, jako je např. Ramanova spektroskopie.

Rozmanité přednášky nabídly prostory Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Na téma Pitná voda – znečištění zdrojů a technologie výroby zde např. hovořil dr. Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Že jsou rostlinné viry dobrým sluhou, ale špatným pánem, dokazoval dr. Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Samozřejmě se ale dostalo i na literární témata, konkrétně komiks v kontextu české literatury či na českou prózu po roce 1990.

06_5.jpg

Hojné účasti se těšila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, na níž pohovořili špičkoví odborníci v oboru. Úvodní přednášku studentům přednesl ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dr. Radan Huth, který zdůraznil, že „odborníci klima zkoumají bez jakékoli ideové či ideologické předpojatosti“. Podle jeho názoru existují ve společnosti dvě skupiny s odlišnými názory na klima: alarmisté (změna klimatu je největší současné nebezpečí, jemuž musí lidstvo čelit; je třeba omezit produkci skleníkových plynů) a skeptici (lidská činnost klima neovlivňuje, klima se nemění a současné období není ničím výjimečné). „Obě skupiny si bohužel od vědců berou, co se jim zrovna hodí do krámu,“ uvedl na závěr své prezentace. Ačkoli vědci potvrzují, že se klima mění pravděpodobně též lidskou činností, najdou se lidé, kteří tyto skutečnosti zpochybňují – ať již vytrháváním jednotlivostí z kontextu či překrucováním faktů. Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK prof. Bedřicha Moldana je nutná základní představa, jak se klima bude vyvíjet a jak významnou roli lidská činnost sehrává. „Pokud dospějeme k tomu, že má úlohu zásadní, musíme se přizpůsobit. Nemá ovšem smysl, abychom se zaměřili jen na adaptační opatření.“

Součástí letošního Týdne vědy a techniky se staly i filmové projekce – o životním prostředí (Čas hlupáků, Nepříjemná pravda), o klíčovém setkání světových myslitelů (Konference TED) či souboji šachisty Garry Kasparova se supervýkonným počítačem (Game Over: Kasparov and the Machine). O dějinách Slovanů od jejich příchodu na Moravu až do zániku v 10. století pojednával film Velká Morava. Přehled všech projekcí naleznete na www.tydenvedy.cz/.

06_4.jpg
Během deseti let se na Týdnu vědy a techniky vystřídaly tisíce studentů. Mnohé z nich bezpochyby inspiroval k dalšímu studiu.

Organizátoři TVT nově přichystali znalostní kvizy, jichž se zúčastnilo na 800 soutěžících; výherci získali knižní ceny od Nakladatelství Academia. Chcete-li si některé z kvizů vyzkoušet nanečisto, navštivte www.tydenvedy.cz/. V hlavní budově Akademie věd čekaly jako každoročně výstavy. Ve foyer se těšila zájmu expozice Akademické páry: dvojkariérní partnerství ve vědě, výzkumu a vysokých školách, která formou rozhovorů představila portréty patnácti dvojic, v nichž oba partneři působí ve vědě či jako pedagogové na vysokých školách. Výstava je jedním z vyústění projektu Národní kontaktní centrum – ženy a věda, připravil ji Sociologický ústav AV ČR. Rozhovory souběžně vycházejí v knize Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě. Mimořádně otevřené výpovědi dávají nahlédnout na akademické páry v různých životních obdobích: od doktorandů na prahu vědecké kariéry, přes etablované vědce, až po ty, jež svou vědeckou dráhu pozvolna ukončují. Jen o pár kroků dále – ve vstupní části Knihovny AV ČR – mohli náv­štěvníci zhlédnout výstavu 10 let od rekonstrukce dvorany Knihovny AV ČR, která připomněla jedinečnou proměnu bývalého několikapatrového skladiště knih na moderní rekonstruovaný historický prostor. Rekonstrukce trvala od října 1998 do listopadu 1999 a náklady přesáhly 47 milionů korun. Společně s výstavou připravila Knihovna také dvě exkurze: ve dvoraně Knihovny a v Digitalizačním centru v Jenštejně u Prahy.

06_7.jpg
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky.

První patro hlavní budovy AV ČR opanovala expozice Astronomického ústavu AV ČR Pohledy do nebe, která představila velkoformátové snímky pořízené na nejvýkonnější observatoři světa – Evropské jižní observatoři, dále výstava fotografií převážně anorganických materiálů, jež získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR za pomoci výkonných mikroskopů (Mikroskopy – oči do nanosvěta) či výstava s chytlavým názvem Mutanti!, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Nepleťme si však mutanty s hrůznými obludami. Jsou totiž všude mezi námi: někteří obývají laboratoře, kde pomáhají vědcům při výzkumu, na spoustu z nich ale narazíme i na vlastním talíři. Věděli jste například, že oblíbená nektarinka není ničím jiným nežli obyčejnou broskví? Za to, že je hladká, vděčí mutaci v jediném genu. Archeologický ústav AV ČR, Brno se pochlubil unikátními nálezy z výzkumů, které se zaměřily na duchovní život lidí ze dvou odlišných a časově vzdálených period na jižní Moravě (mladý paleolit a Velká Morava).

06_6.jpg

Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky. Díla výtvarníků majících blízko k vědeckému bádání doplnil exponát Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž představuje principy zkoumání chemických látek, které se ve formě léků uplatňují např. proti viru HIV. Obdobný exponát reprezentoval českou vědu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

LUDĚK SVOBODA

Aktuality

1.7.2011 Akademická prémie pro Jiřího Homolu a Martina Hofa

Letošní Akademickou prémii, o jejímž udělení rozhoduje předseda Akademie věd ČR, obdrželi 30. června 2011 prof. Martin Hof z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., a doc. Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i. Praemium Academiae je výběrová finanční podpora vynikajícím vědcům z Akademie věd ČR. Jejím smyslem je podpořit osobnosti, jež realizují výzkum na špičkové mezinárodní úrovni, a vytvořit jim takové podmínky, aby se mohly naplno věnovat vědě.

  30.6.2011 BAARA umožní vědcům sledovat netopýry i vážky

Vědcům se možná již brzy otevře netušený svět malých obratlovců. Badatelé z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd, Masarykovy univerzity a Karlovy univerzity vyvinuli a otestovali nový monitorovací systém BAARA určený pro sledování těch nejmenších živočichů.

  30.6.2011 Symposium on Forecasting poprvé v České republice

Mezinárodní konference již s třicetiletou tradicí – International Symposium on Forecasting – poprvé zavítala také do zemí „postsocialistického“ bývalého východního bloku. Právě v České republice, v prostorách VŠE Praha se ve dnech od 27–29. června 2011 konalo 31. symposium, které zorganizovala Vysoká škola ekonomická v Praze ve spolupráci s Ústavem informatiky AV ČR.

  27.6.2011 Britský premiér u fyziků

V rámci pracovní návštěvy ČR zavítal 23. června 2011 britský premiér David Cameron s českým protějškem Petrem Nečasem do Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, kde je přivítal předseda AV ČR Jiří Drahoš, ředitel ÚFP Petr Křenek a vládní zmocněnec pro projekt ELI Vlastimil Růžička. Z Velké Británie přijel představitel ESFRI projektu HiPER Chris Edwards.

  27.6.2011 Vysoké ocenění Zámeckého hotelu Třešť

Restaurace v Zámeckém hotelu Třešť byla ohodnocena nejvyšším počtem hvězdiček. Stalo se tak v červnu po inspekční kontrole tříčlennou kontrolní komisí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

  26.6.2011 Jednání o česko-izraelské vědecké spolupráci

Příprava spolupráce v oblasti základního výzkumu byla v pátek 24. 6. předmětem jednání předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše se šéfem oddělení vědy izraelského Ministerstva pro vědu a technologie (MVT) prof. Danielem Weihsem. Navazovalo na podzimní rozhovory předsedy AV ČR s českým velvyslancem v Izraeli a na tehdejší záměr připravit v této oblasti vhodný bilaterální program jako komplement k programu GESHER/MOST, zaměřenému na aplikovaný výzkum a experimentální vývoj.

  24.6.2011 Zemřel historik, který odhalil zákulisí bolševické revoluce

Historik, který zjistil, že bolševickou revoluci v Rusku v roce 1917 financovali Němci, zemřel. Zbyněk Zeman skonal ve věku 83 let ve středu ráno po dlouhé nemoci v Praze. Více čtěte v článku publicisty Karla Pacnera, člena Redakční rady Akademického bulletinu.

  24.6.2011 Věda touží po poznání, vědci po uznání

Divadlo Pavla Trávníčka ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a za podpory hlavního města Prahy uvedlo 22. června 2011 jevištní představení Oxygen. To se přiřadilo k příspěvkům letošního Mezinárodního roku chemie. Autory netradičního pohledu do světa vědců a vědy jsou objevitel syntézy prvního steroidního antikoncepčního prostředku a posléze dramatik a spisovatel Carl Djerassi spolu s nositelem Nobelovy ceny za chemii Roaldem Hoffmannem.

  23.6.2011 Hlávkova nadace ocenila nejlepší vědecké publikace

Nadace Český literární fond společně s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ocenily 20. června 2011 na lužanském zámku, kde mecenáš Josef Hlávka žil, nejlepší vědecké knihy za loňský rok. Renomované ceny podporují původní vědecké práce již od roku 1993. Letos porota vybírala z několika desítek titulů, vítězové jednotlivých kategorií získali finanční prémii ve výši 45 tisíc korun.

  22.6.2011 Finští experti školili v ČR odborníky pro práci s cílovou skupinou osob 50+

V době vrcholící diskuse na téma důchodové reformy finští experti z Finského institutu pracovního zdraví (FIOH) uspořádali na území ČR unikátní školení „Age Management Training“ v roli lektorů. České odborníky z řad akademických pracovníků, pracovníků Ministerstva práce a sociálních věcí, úřadů práce, vzdělávacích aj. institucí ve dvoudenních cyklech konaných v Praze, Brně a Olomouci proškolili v celosvětově uznávané finské metodice práce s osobami 50+ na trhu práce.

  22.6.2011 Jsou evropské jazyky ohroženy? Smíšené reakce na konferenci META-FORUM 2011

Na mezinárodní konferenci META-FORUM, která se koná v Budapešti 27. a 28. června 2011, budou účastníci diskutovat o využití nejnovějších informačních technologiích pro podporu evropské mnohonárodní a mnohojazyčné společnosti. META-FORUM se koná jako oficiální akce maďarského předsednictví EU.

  21.6.2011 JCMM vyhlásilo soutež Brno Ph.D. talent

Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu (JCMM), které se zaměřuje na podporu nadaných studentů a lidských zdrojů pro vědu, vyhlašuje soutěž s názvem Brno PhD talent. Je určena doktorským studentům, kteří v ní mohou získat na dobu tří let finanční podporu ve výši 10 000 Kč měsíčně. Soutěž je určena i pro doktorandy studující prvním rokem technické a přírodovědné obory na partnerských univerzitách. Více o soutěži se dočtete na webových stránkách www.jcmm.cz.

  21.6.2011 Úplné zatmění Měsíce: výletu na Žalov nikdo neželel

Ondřejovská observatoř přivítala 15. června 2011 desítky hvězdářských nadšenců i odborníků, kteří se na kopci Žalov sešli, aby společně pozorovali úplné zatmění našeho věčného souputníka - Měsíce. Ten nad jihovýchodním obzorem vycházel krátce po deváté hodině večerní, ovšem kvůli oblačnému počasí jej nebylo možné sledovat. Byla to škoda tím víc, že se jednalo o jediné úplné zatmění, které lze na našem území pozorovat až do roku 2015, a také o jedno z nejdelších zatmění v tomto století vůbec - fáze úplného zatmění trvala přes hodinu a 40 minut.

  17.6.2011 Výroční ceny Nadace Český literární fond za rok 2010

Nadace Český literární fond udělila ve čtvrtek 9. června 2011 v Divadle Archa výroční ceny za rok 2010. V kategorii původní česká literaturazískal cenu Karel Šiktanc za knihu Nesmír, kterou vydalo nakladatelství Karolinum, v kategorii vědecká a odborná literatura si ocenění odnesli Jitka Štěpánková, Jindřich Chrtek, Zdeněk Kaplan a kolektiv autorů za knižní práci Květena České republiky 8 vydanou nakladatelstvím Academia.

  16.6.2011 Záchranný archeologický výzkum při 2. etapě Revitalizace historického jádra města Mělník

Již třetím rokem provádí Archeologický ústav v Praze ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mělníku a Jihočeskou univerzitou záchranný archeologický výzkum v rámci stavebních prací spojených s revitalizací centra města. Výzkum opakovaně přináší vynikající výsledky. V letošním roce se stavebníci i archeologové soustředili na náměstí Míru. Zatím se objevily nálezy z raného středověku, doby bronzové a doby železné. Výzkum potrvá přinejmenším do konce tohoto roku.

  15.6.2011 Pojmenování Konferenční místnosti Otto Wichterleho a přednáška Jiřího Drahoše v České rafinérské

Zajímavý příspěvek k letošnímu Roku chemie, vyhlášenému organizací UNESCO, představuje pojmenování hlavní konferenční místnosti společnosti Česká rafinérská v Kralupech nad Vltavou po akademiku Otto Wichterlem. Slavnostního aktu se v úterý 14. 6. zúčastnili i nejbližší členové jeho rodiny – snacha Dr. Blanka Wichterlová a syn prof. Kamil Wichterle. Ten v malé vzpomínce na otce připomněl, že byl vybaven ohromnou zvídavostí, snahou porozumět věcem a smyslem pro kombinaci, což jsou typické vlastnosti potřebné pro základní výzkum.

  14.6.2011 Titul "doktor věd" převzalo letos 11 badatelů

Vědecký titul „doktor věd“, který Akademie věd ČR uděluje již osmým rokem, předal 13. června 2011 v prostorách knihovny Akademie věd prof. Jiří Drahoš jedenácti badatelům. Titul představuje v České republice nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce a od roku 2003 jich Akademie věd udělila již 87.

  10.6.2011 Matematik Miroslav Fiedler oslavil pětaosmdesátiny

U příležitosti životního jubilea prof. Miroslava Fiedlera se 7. června 2011 v Lannově vile uskutečnil slavnostní seminář A Tribute to Miroslav Fiedler on His 85th Birthday, který připomenul badatelské úspěchy tohoto českého matematika a vysokoškolského pedagoga, dodnes aktivně působícího v Ústavu informatiky AV ČR.

  8.6.2011 Čtvrtý světový kongres o ochraně orchidejí v Česku

Orchideje jsou druhově nejbohatší čeledí rostlinné říše. Díky svým specifickým nárokům je však většina jejich druhů dnes ohrožena vyhynutím. V tropech je to většinou způsobeno zánikem jejich stanovišť – především tropických deštných lesů, zatímco v našich podmínkách jde často navíc i o nadměrné hnojení a obecně příliš intenzivní zemědělskou výrobu, kvůli které z naší krajiny původní druhově bohaté orchidejové louky často nenávratně mizí. Díky atraktivitě a vysoké ohroženosti této čeledi jsou otázky ochrany a přežití jednotlivých druhů orchidejí často diskutovány mezi vědci na celém světě. Jejich vrcholným setkáním bývá jedenkrát za tři až čtyři roky Světový kongres o ochraně orchidejí.

  7.6.2011 Od hmoty k životu: Chemie? Chemie!

V rámci devátého cyklu přednášek Rozumět světu, který každoročně pořádá Francouzské velvyslanectví a Francouzský institut v Praze, zazní 16. června 2011 v 18:00 hod. ve Francouzském institutu v Praze přednáška profesora supramolekulární chemie, člena Akademie věd ČR a držitele Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 Jean-Marie Lehna, který promluví na jedno z nejpoutavějších témat vědeckého výzkumu – přechodu hmoty k životu.

 

archiv aktualit