ARCHÍV KRÁTKÝCH ZPRÁV
50 let laseru:

16. května 2010 si připomínáme významné výročí – 50 let od okamžiku, kdy Theodor Maiman rozsvítil první laser. V naší zemi se to podařilo nedlouho poté. Náš ústav byl jedním ze tří prvních pracovišť v tehdejším Československu, kterým se nezávisle na sobě v průběhu několika jarních týdnů 1963 podařilo spustit laser a dosáhli jsme v této oblasti i další významné úspěchy.

Popularizační články k tomuto výročí, zveřejněné zde s laskavým svolením Československého časopisu pro fyziku: [Vláknové lasery, Historie laseru v ÚFE, Laser a holografie]


Rekordní experiment přenosu přesného času po Internetu:

Ve dnech 1. a 2. března 2010 se ve spolupráci se sdružením CESNET uskutečnil česko-rakouský experiment zaměřený na porovnání času atomových hodin v Praze a Vídni pomocí optické linky. Při pokusu byla dosažena nejistota měření menší než 1 nanosekunda. Mezinárodní přenos času po optické lince na takovou vzdálenost a se srovnatelnou přesností pravděpodobně nikdo jinde ve světě dosud neprovedl. Experiment naznačil, pro jaké aplikace v reálném čase může být používán budoucí Internet.

Tisková zpráva sdružení CESNET: [HTML]


V rámci 8. ročníku soutěže Česká hlava byla udělena cena INVENCE, Kapsch a.s. vedoucímu sekce fotoniky ÚFE Doc. Ing. Jiřímu Homolovi, DSc.

Seznam vítězných laureátů


Pracovník sekce fotoniky RNDr. Radan Slavík, PhD., DSc. získal zvláštní čestné uznání předsedy GA ČR za projekt "Laditelné aktivní vláknové prvky založené na vláknových mřížkách s dlouhou periodou". Další informace ...
Nobelova cena za fyziku pro rok 2009:

Charles K. Kao (50%) "za průkopnické práce v oblasti přenosu optického záření ve vláknech pro optické komunikace" a Willard S. Boyle a George E. Smith (50%) "za vynález polovodičového snímače obrazu - senzoru CCD".

Blahopřejeme!

Popularizační články o optických vláknech k této události: [ PDF ]

Jemná mechanika a optika 4/2010: [ PDF ]
Charles Kuen Kao a optická vlákna: [ PDF ]