Astronomický ústav AV ČR   Ondřejov

Fričova 298
251 65 Ondřejov

Tel. +420 323649201
Fax: +420 323620 110, 117
Email:

Akademie věd
České republiky

 

Feustel v ČR aktuálně

Středa 3. srpna 2011

Dnes probíhají dvě veřejná setkání s A. Feustelem

ČESKÝ KRUMLOV - Regionální muzeum Český Krumlov - 14:30
Krátké neformální setkání s astronautem nad keramickým modelem Českého Krumlova přístupné veřejnosti, možnost autogramů a fotografování. Do 15 hodin.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hvězdárna a planetárium České Budějovice, Zátkovo nábřeží 4 - 18:30
Beseda pro veřejnost a autogramiáda. V rámci příchodu a odchodu návštěvníci budou moci shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem.


Úterý 2. srpna 2011

Reportáž Pavla Suchana: Den pátý ve zkratce

Jedli jste někdy v zahradě amerického velvyslanectví mirabelky a rybíz? Dívali jste se na Prahu a Hradčany z Gloriety v zahradě velvyslanectví, na které vlaje americká vlajka, která je zdaleka vidět a byla symbolem svobody za minulého režimu? Asi ne. Astronaut Feustel s rodinou to dnes zažil. Následovala prohlídka Senátu a Poslanecké sněmovny – na profesionální úrovni a co je důležitější, za úžasně milé atmosféry. Za tu mohli paní poslankyně Jana Fischerová spolu s panem senátorem Milošem Vystrčilem. Oběd v Poslanecké sněmovně byl báječný, ale situace to nebyla jednoduchá. Organizátoři programu věděli, že za chvíli začíná on line chat v redakci iDnes, a naštěstí když se dojídaly horké maliny se zmrzlinou, bylo to tak akorát. A teď si představte, že do toho se otevřou dveře z kuchyně a začnou nosit kávičku. Hlavou se vám v panice začne honit otázka „jak dlouho se pije káva“. A vy musíte (nemáte odvahu, sbíráte odvahu) říct vážené paní poslankyni a váženému panu senátorovi, že už prostě musíte s astronautem odejít. Ještě že to byli politici, které by nám opravdu mohli jinde závidět – milí a pohodoví lidé… Redakce iDnes péči o Feustelovi vzala velmi vážně a příjemně a připomínala veletrh českého piva, ani náš řidič některé druhy neznal. Tak odpovědět co nejvíce otázek, ochutnat české pivo a rychlostí větší než má raketoplán skrz ucpanou Prahu do Vily Lanna, protože je třeba se převléct do maximálně společenského, protože se jede s předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem k ministrovi zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi. Na ministerstvu vládne pohoda a přitom naprostá profesionalita, však „za to“ také pan ministr od astronauta dostal pamětní desku na let Endeavouru. Nastává neuvěřitelná chvíle – máme dvě hodiny pausy v programu, což vyvede astronautovu rodinu z míry, protože za prvé by se chtělo spát (program je nabitý), zadruhé je čas se podívat na věž Vily Lanna, do toho přivezou pizzu a na to, nač byla pausa určena, tedy především na převlečení do České televize, zbývá najednou málo času. Odjíždíme na Kavčí hory, honem do maskérny, ale na návrh Ariho a Adena Feustelových ještě stihneme nafotit Krtka, jak mu v maskérně pudrují nos. Po hodinovém živém vysílání čekají ve vrátnici ČT fanoušci astronauta a zase a zase autogramy. Zbývá jen sdělit astronautu Feustelovi a jeho rodině, že se moc nevyspí, protože brzy ráno odjíždíme do Českých Budějovic a do Českého Krumlova, kde bude mít Andrew Feustel další setkání s veřejností. Když pozdě večer uléháme, zní nám všem jedna z nejčastěji používaných vět v průběhu těchto dní „Hlavně nezapomenout Krtka“.


Pondělí 1. srpna 2011

Dnes proběhla v Praze v budově Akademie věd ČR, Národní 3 od 18:00 beseda pro veřejnost a autogramiáda. V rámci příchodu a odchodu návštěvníci mohli shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem. Zájem o besedu byl obrovský, lidé zaplnili oba sály a mnozí museli zůstat na vrátnici a sledovat besedu alespoň na obrazovce.

Astronaut A. Feustel převzal nejvyšší ocenění AV ČR: A. Feustel dnes převzal z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše nejvyšší ocenění AV ČR De scientia et humanitate optime meritis. Tuto čestnou medaili AV ČR uděluje významným tuzemským a zahraničním osobnostem, které se zasloužily o rozvoj vědy, vzdělanosti, kultury a prosazování humanitních idejí. V uplynulých letech ji obdrželi mj. prof. Antonín Holý, prof. Pavel Klener, prof. Erazim Kohák, dirigent Zdeněk Mácal či další astronaut s československými kořeny Eugene A. Cernan. Více na webu AVČR.

Reportáž Pavla Suchana: Den čtvrtý ve zkratce

Zatímco v sobotu byli Feustelovi za svými příbuznými v Plzni a také navštívili Mariánské Lázně (o tom, jak ani americký astronaut nedokázal spravit čínský deštník za 39 korun, který se rozpadl při prvním dešti, napíšeme později) a v neděli pobyli s příbuznými v Praze, v pondělí 1. srpna 2011 začal nabitý program. Tisková konference začíná v deset, z historické a nádherné Vily Lanna, kde jsou Feustelovi ubytováni, vyjíždíme podle plánu, ale mimo plán je od dnešního rána v Dejvicích nová uzavírka a v objížďce se nevejde autobus, ještě že to pak už „jen doplnila“ extrémní dopravní zácpa – nervy jak struny.

Na tiskové konferenci na Akademii věd v Praze udílí Akademie věd Andrew Feustelovi nejvyšší vyznamenání. Místnost je novináři narvaná k prasknutí. U oběda vyhrává svíčková na smetaně a Indira Feustelová si tak odškrtává další české jídlo. Maratón novinářů v odpoledním programu v nádherném prostředí Vily Lanna vypadá téměř jako odpočinek v naprosto nabitém programu, protože vzápětí se už jede na první besedu pro veřejnost. I poučení organizátoři se zkušeností z návštěvy v roce 2009 jsou překvapeni zájmem veřejnosti. Do budovy Akademie věd v Praze přichází americký astronaut v pracovním modrém skafandru s americkou vlajkou na rameni a se znakem mise STS 134. Ani tři sály s televizním přenosem v budově Akademie věd nestačí. Jestli tedy v roce 2009 byl zájem obrovský, jaké slovo najít pro rok 2011? Andrew Feustel poprvé zveřejňuje fotografie ze života Krtečka na palubě raketoplánu, sál propuká ve smích a aplaus. Moderátor Jiří Grygar seznamuje posluchače i Andrew Feustela, jak má Krteček ve své přípravě na astronauta náskok (už v roce 1965 příběh Krtek a raketa). V sále je hodně dětí, a to i velmi malých a poslední otázka „A co Krteček a ostatní v raketoplánu jedí za dobroty?“ uzavírá úžasnou, naprosto výjimečnou atmosféru v celé budově. Další města, která Andrew Feustel navštíví, se mají opravdu na co těšit. Program najdete na www.asu.cas.cz/feustel2011.

Na neformální večeři ve Vile Lanna na pozvání předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše se podává typické české jídlo – pečená kachna s červeným zelím a variací knedlíků. Andrew Feustel využívá této příležitosti, aby informoval ještě o jednom českém předmětu, který měl s sebou na palubě Endeavouru – kresbě českého chlapce – a předává zde certifikát NASA.


Pátek 29. července 2011

Reportáž Pavla Suchana: Den první ve zkratce

V pátek 29. července 2011 v 9:10 v Praze přistálo podle plánu letadlo s manželi Feustelovými a jejich dvěma syny. Trocha nervozity nikdy neuškodí, Feustelovi vycházejí z letadla až poslední a tak se předtím rozvíří obavy, zda jim to přeci jen v Atlantě neuletělo a zda bychom se to vůbec dozvěděli. Na letišti je přivítal předseda Akademie věd Jiří Drahoš a americký velvyslanec Norman Eisen. Přímo z letiště již novináři přenášejí informace do redakcí a už teď je jasné, že zájem o astronauta Feustela předčí rok 2009, kdy byl v České republice naposledy. První změna plánu – v mikrobusu Astronomického ústavu AV ČR odjíždějí pouze kufry, kdežto manžele Feustelovy bere velvyslanec do své limuzíny a synové Ari a Aden dostávají nabídku do doprovodného policejního vozidla. Odjíždějí, máváme… otáčíme se k autu a - vidíme Ariho a Adena stát vedle nás, oni je zapomněli! Telefonuje se do auta pana velvyslance, auta ještě jednou objedou letiště a opět odjíždějí, tentokrát už se všemi. V autě řešíme dotazy novinářů „A oni mají Feustelovi ještě dceru?“, protože pan velvyslanec s sebou vzal na letiště do záběru kamer a fotoaparátů svojí dceru.

První cesta vede k otci českého Krtečka, k panu Zdeňku Milerovi. Občas se stane, že nad sanatoriem vlaje česká vlajka, dnes tu ale vlaje ještě vlajka americká a už při příjezdu vidíme, že plánovaná téměř soukromá návštěva vezme za své. Všude jsou lidi - personál, obyvatelé sanatoria, novináři, ředitel sanatoria, … Zkouška nervů novinářů, kteří mají své uzávěrky: návštěva astronauta Feustela u pana Milera se z plánovaných 20 minut protahuje na hodinu a půl. Proč? Protože pan Miler je ve svých devadesáti letech v kondici a nejen, že si prohlíží na notebooku astronauta fotografie z oběžné dráhy, ale dlouho spřádá plány na svojí novou knížku o Krtkovi na Marsu a pozor – konzultuje s astronautem. Polibek Indiry Feustelové na tvář Zdeňka Milera podtrhuje mimořádnost a dojemnost tohoto setkání.

Večer se přidává neplánovaná návštěva rezidence amerického velvyslance. Rodinu astronauta provádí po všech koutech své rezidence sám Norman Eisen. Vilu (vila?, velikost je jako deset vil) postavil Otto Petschek a stojí za to se na ní podívat, když už vás pan velvyslanec nepozve osobně, třeba zde: czech.prague.usembassy.gov.


V médiích - A. Feustel, Krteček, raketoplány...

Průběžná fotoreportáž Akademického Bulletinu
Pobyt astronauta a jeho rodiny sleduje fotografka Akademie věd Stanislava Kyselová fotogalerie.

2. 8. 2011 na ČT24 od 20:00
Česká stopa ve vesmíru
Ve vesmíru zanechal českou stopu - na oběžnou dráhu kolem Země s sebou vzal Nerudovy Písně kosmické i plyšového krtečka. Americký astronaut Andrew Feustel, účastník dvou raketoplánových misí, byl spolu s manželkou Indirou exkluzivním hostem speciálu ČT24. Záznam ČT.

2. 8. 2011 na technet.idnes.cz
Americký astronaut Andrew Feustel s manželkou Indirou a dvěma syny byli hosty Technet.cz. V úterý odpoledne odpovídali na vaše otázky o krtkovi i dalších plánech v NASA. Rozhovor.

1. 8. 2011 - Astronaut A. Feustel převzal nejvyšší ocenění AV ČR
Americký astronaut Andrew Feustel, jenž byl dvakrát na oběžné dráze Země a který vzal na poslední misi raketoplánu Endeavour postavu Krtečka, převzal 1. srpna 2011 z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše nejvyšší ocenění AV ČR De scientia et humanitate optime meritis. Andrew Feustel je v Česku na pozvání AV ČR, ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v ČR a Českou kosmickou kanceláří. Více.

1. 8. 2011 ČRo Plzeň
Z vysílání ČRo Plzeň - pondělí 1. srpna, premiéra: po 17:30 hod, živě. Připravil redaktor Jiří Blažek mp3 záznam.

Informace i v angličtině
O návštěvě A. Feustela s Krtkem v ČR infomují i některá zahraniční média a média psaná anglicky v ČR. Prague Daily Monitor: Krtek returns from space, Agentura AP: Czech cartoon hero Little Mole returns home from orbit aboard space shuttle Endeavour,

1. 8. 2011 Indira Feustelována na ona.idnes.cz
Za Nerudou i Krtkem ve vesmíru stojí Indira, manželka astronauta Andrew Feustela, která mu poprvé Písně kosmické a nedávno i pohádkového maskota přibalila na cestu. Nyní přijala pozvání k rozhovoru se čtenáři OnaDnes.cz a Technet.cz, kde mimo jiné prozradila, jaké má manželství s astronautem klady a zápory. Rozhovor.

29. 7. 2011 na ČT1 - Události
Astronaut A. Feustel přiletěl na návštěvu ČR
v pátek v devět hodin ráno. Na ruzyňském letišti ho přivítali předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš a americký velvyslanec Norman L. Eisen. Poté navštívil Zdeňka Milera, autora Krtečka. Reportáž ČT (čas 7:58) + zpráva na iDNES, ceskenoviny.cz lidovky.cz, atd.

21. 7. 2011 na ČT24 - pořad Milenium
Výzkum temné hmoty a antihmoty
Lety raketoplánů skončily, na oběžnou dráhu ale dopravily třeba alfa-magnetický spektrometr, který sleduje projevy případné existence antihmoty. Jak vědci zkoumají temnou hmotu a antihmotu ve vesmíru? Co zjistili? Ve studiu hovořili teoretický fyzik prof. Petr Kulhánek z Elektrotechnické fakulty ČVUT a Mgr. Jan Veselý z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Archiv ČT.


Související
[1] Program návštěvy amerického astronauta Andrew Feustela v ČR
[2] O návštěvě A. Feustela na webu AsÚ
[3] Zprávy z mise raketoplánu Endeavour STS-134
[4] Start raketoplánu Endeavour 29. dubna - pozvána byla i česká delegace
[5] www.dokosmuskrtkem.cz
[6] Písně kosmické Jana Nerudy poletí k Hubbleovu kosmickému dalekohledu