Oddělení se zabývá lokálními a regionálními souvislostmi vývoje ve společnosti. Jedním z hlavních cílů jeho výzkumných aktivit je zjištění souvislosti mezi teritoriálně specifickými faktory – lokálními a regionálními – a formováním hodnot, postojů a politických orientací. V současné době se oddělení podílí na řešení několika výzkumných projektů.
„Samospráva malých obcí a jejich endogenní rozvojový potenciál“ je projekt naplánovaný na rok 2009–2011. K důležitým otázkám týkajícím se fungování obecní samosprávy, které mají kromě teoretického významu rovněž zásadní praktický dopad, patří souvislost mezi výkonem samosprávy a endogenním rozvojovým potenciálem obcí. Endogenní rozvojový potenciál představuje souhrn vnitřních podmínek a zdrojů dané obce, které mohou stimulovat ekonomický, demografický a kulturní rozvoj. Česká republika se vyznačuje velmi roztříštěnou strukturou obcí. Smysluplnost a fungování této samosprávy v nejmenších obcích se dlouhodobě diskutuje. Nabízí se otázka, nakolik může samospráva malých venkovských obcí ovlivňovat jejich rozvoj. Projekt pomocí kvantitativního i kvalitativního přístupu analyzuje souvislosti mezi výkonem samosprávy malých venkovských obcí a jejich rozvojovým potenciálem. Projekt je finančně podporován GA AV ČR.
"Partnerství a participace v místní veřejné správě: význam, praxe, příslib" je projekt jehož cílem je poznání toho, jak lokální společenství rozumí pojmům participace a partnerství, v jakém rozsahu jsou umožněny, jakými prostředky se participace realizuje a jaké struktury partnerství se mezi jednotlivými aktéry utvářejí. Projekt je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a je naplánován na léta 2006-2011.
Předmětem řešení projektu "Sociální kapitál jako faktor ovlivňující regionální disparity a regionální rozvoj" je odhalování základních rysů regionálních disparit se zřetelem k úloze a významu sociálního a lidského kapitálu v rozvoji území. Projekt ověřuje hypotézy, vyjadřující vztahy mezi faktory socio-ekonomického rozvoje regionů a kvalitou (strukturou) sociálního kapitálu. Výsledkem projektu bude návrh opatření, která by sociální kapitál v regionech stabilizovala a posilovala. Příjemcem koordinátorem je Česká zemědělská univerzita, dalšími příjemci jsou Univerzita Karlova v Praze Přírodovědecká fakulta a Sociologický ústav AV ČR v.v.i., projekt je finančně podpořen Ministerstvem pro místní rozvoj a je plánován na léta 2007-2011.
Hlavním cílem projektu GA AV ČR (2008-2011) "Vládnutí v metropolitních oblastech a jeho vliv na sociálně-prostorové nerovnosti - české metropole v mezinárodním srovnání" je studium vlivu vládnutí na sociálně prostorové nerovnosti v metropolitních oblastech v České republice v komparaci se severoamerickými, západoevropskými a dalšími středoevropskými zkušenostmi. Jde jednak o analýzu vlivu institucionálních struktur, v jejichž rámci jsou metropolitní oblasti spravovány, a jednak o analýzu vlivu jednotlivých konkrétních politik na sociálně-prostorové nerovnosti.
Dalším řešeným projektem je projekt s názvem "Rozvojové zájmy pohraničních regionů (na příkladu Orlicka)". Vedle diferenciace a marginalizace určitých sociálních vrstev populace dochází i k regionální diferenciaci a marginalizaci. Cílem projektu je zmapování problematiky na úrovni celku a vybraného regionu, zjištění stupně marginalizace českého pohraničí a stanovení podmínek setrvalosti venkovského osídlení v něm. Projekt má upozornit na možnosti státní správy a samosprávy ohledně omezení dopadů marginalizace území. Příjemcem koordinátorem je Ústav geoniky AV ČR, dalšími příjemci Sociologický ústav a Ústav soudobých dějin AV ČR, spolupříjemcem Sdružení obcí Orlicko. Projekt je financovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a je naplánován na léta 2006-2011.
Projekt „Bariéry a příležitosti: jak získat vědce a výzkumníky působící v zahraničí zpět do České republiky" se zaměřoval na analýzu všech typů faktorů, které ovlivňují rozhodování českých pracovníků vědy a výzkumu pobývajících pracovně v zahraničí o tom, zda se mají vrátit do České republiky či nikoliv. Výzkum sloužil k formulaci návrhu na vytvoření cíleného programu "přitahování" českých mozků zpět do České republiky. Projekt byl realizován v letech 2006-2008 a financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Základní informace o výsledcích dotazníkového šetření mezi vědci jsou k dispozici zde.
Projekt „Politické chování v metropolitních oblastech v České republice“ byl součástí mezinárodního projektu International Metropolitan Observatory. Cílem projektu bylo studium teritoriální diferenciace a polarizace politického chování uvnitř metropolitních oblastí v postkomunistické České republice v komparaci se západoevropskými, středoevropskými a severoamerickými zkušenostmi. Projekt byl plánován jako čtyřletý (2004-2007), finančně byl podpořen Grantovou agenturou Akademie věd ČR.
„The Challenge of Socio-economic Cohesion in the Enlarged European Union (SOCCOH)" , (2006-2007) byl mezinárodní projekt koordinovaný London School of Economics and Politicla Science, zaměřený na roli sociálního kapitálu a občanské společnosti v dosahování cílů evropské regionální politiky ve zkoumaných evropských zemích.
Projekt „Vliv politické kultury, sociálně-ekonomických a institucionálních faktorů na rozdíly ve fungování českých regionů“ se soustředil na studium rozdílů ve fungování regionů a jejich příčiny. Zkoumány byly tři hlavní typy potenciálních vysvětlujících faktorů: politická kultura, sociálně-ekonomické a institucionální faktory. Shromážděná data umožnila analyzovat vzájemné vztahy mezi fungováním regionálních politických institucí, chováním a preferencemi regionálních politických elit na straně jedné a ekonomickým, sociálním a politicko-kulturním kontextem, v němž se tyto nové regionální instituce utvářejí na straně druhé. Projekt byl plánován na léta 2004-2006, a byl finančně podpořen Grantovou agenturou ČR.
Projekt „ Rozvoj občanské společnosti v regionech České republiky“ se zabýval regionální podmíněností stavu občanské společnosti. Cílem bylo zjistit, zda a v jaké míře je občanská společnost (míra občanské angažovanosti, hladina sociálního kapitálu, sociální důvěra) ovlivněna konkrétní regionální situací.
„Spolupráce obcí – prvek lokální demokracie a efektivní nástroj samosprávy“ byl projekt, jehož cílem byla je deskripce a porozumění procesu osamostatňování obcí v 1. polovině 90. let a spojování samostatných obcí do svazků za účelem spolupráce.
Projekt „A European Public Space Observatory (EUROPUB)“ si kladl za cíl definovat pojem evropského veřejného prostoru, posoudit, do jaké míry je rozhodování na evropské úrovni otevřeno veřejné diskusi, zjistit, zda se konstituuje evropská politická třída a jaké jsou její charakteristiky, navrhnout soustavu ukazatelů, které by mohly monitorovat evropský veřejný prostor.
„Mapping of European Social Sciences and Humanities“ - MORESS vytvořil pro potřeby sociálních a humanitních věd katalog databází, jež existují v jednotlivých evropských zemích a jsou pro tyto obory relevantní.
Mezi další dokončené projekty oddělení patří například projekt „Sociální sítě v lokálním politickém systému: české město v polovině 90. let“, který se zabýval analýzou sociálních sítí v lokalitě a jejich uplatněním v lokální politice, zejména při rekrutaci politických elit, nebo projekt Vliv teritoriálně specifických faktorů na politické chování voličů, který zkoumal, do jaké míry je politické chování lidí ovlivněno situací v regionu, kde žijí. Tým se rovněž účastnil mezinárodního srovnávacího projektu Local Democracy and Innovation II: Mapping Institutional Performance zaměřeného na popis fungování institucí lokální demokracie. Cílem dalšího z řady dokončených projektů Trh s bydlením, jeho regionální diferenciace a sociální souvislosti bylo postihnout regionální rozdíly na trhu s bydlením. Dědictví komunistického vládnutí je projekt FSV UK, kterého se tým rovněž účastnil; cílem projektu bylo popsat procedury komunistického vládnutí a zjistit zdroje setrvačnosti a adaptability tohoto stylu vládnutí po listopadu 1989.
Kontakt: tel.: +420 210 310 728, e-mail: local@soc.cas.cz