Kalendář akcí

Dnes < 2011 >  < srpen > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

section-box-04-bg.jpg

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Superlaser ELI

ELI.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Astronaut Andrew Feustel v České republice

29_7_11_Feustel_letiste_foto_skys-x1x.jpg29_7_11_Feustel_letiste_foto_skys-x4x.jpg29_7_11_Feustel_letiste_foto_skys-x6x.jpg29_7_11_Feustel_letiste_foto_skys-x6x.jpg29_7_11_Feustel_letiste_foto_skys.jpg1_8_11_Feustel_prednaska_Akademie_foto_skys_207_resize.jpg1_8_11_Feustel_prednaska_Akademie_foto_skys_229_resize.jpg1_8_11_Feustel_prednaska_Akademie_foto_skys_247_resize.jpg

Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)

Astronaut Andrew Feustel v České republice

1.8.2011

Americký astronaut Andrew Feustel, jenž byl dvakrát na oběžné dráze Země a který vzal na poslední misi raketoplánu Endeavour postavu Krtečka, převzal 1. srpna 2011 z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše nejvyšší ocenění AV ČR De scientia et humanitate optime meritis. Andrew Feustel je v Česku na pozvání AV ČR, ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v ČR a Českou kosmickou kanceláří.

 

Reportáž z návštěvy A. Feustela

více zde

Jak čtou buňky informace v DNA?

5.8.2011

Nové poznatky vědců z AV ČR přispívají k léčbě závažných onemocnění

 

Návod, jak postavit lidské tělo, je uložen v dlouhých vláknitých „molekulách dědičnosti“, v DNA. Tak, jako je složité naše tělo, je i složitý tento návod. Způsob, jakým ho buňky čtou, není dosud zcela objasněn. Jeden z krůčků k porozumění této velmi složité záhady udělali nedávno vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

 

více zde

Léčebná metoda českých vědců slavila úspěch v Americe

3.8.2011

Novou terapeutickou metodou u syndromu diabetické nohy je léčba pomocí autologních kmenových buněk. Vyvinuta byla ve spolupráci dvou institucí – Centra diabetologie pražského IKEMu a Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) AV ČR. Čeští vědci získali prestižní cenu za výsledky studie léčby ischemické choroby dolních končetin a syndromu diabetické nohy buněčnou terapií na mezinárodním kongresu diabetologů, jenž se konal letos v červnu v americkém San Diegu.

více zde

Vědci sestavili podrobnou mapu genů ječmene

28.7.2011

Výsledky dosud nejrozsáhlejší genetické analýzy ječmene zveřejnil mezinárodní tým biologů. Vědci vytvořili detailní „genovou mapu“ všech chromozomů této obilniny, obsahující informace o poloze téměř 22 000 genů. Nové poznatky urychlí čtení kompletní dědičné informace ječmene, a tak usnadní jeho šlechtění. Na projektu se významně podíleli čeští odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

 

více zde

Memorandum o stálé spolupráci AV ČR a Senátu PČR

21.7.2011

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a předseda Senátu PČR Milan Štěch podepsali Memorandum o stálé konferenci mezi Senátem PČR a AV ČR. Slavnostní akt se uskutečnil za účasti místopředsedů Senátu Aleny Gajdůškové a Petra Pitharta, místopředsedy AV ČR prof. Jaroslava Pánka a dalších významných hostů ve čtvrtek 21. července 2011 v sídle Senátu PČR.

více zde

Diskusní fórum Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století

20.7.2011

Pod názvem „Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století“ se ve středu 20. července konalo diskusní fórum v prostorách pražského Velkopřevorského mlýna. Akci zorganizovala společnost Fosfa, jejíž generální ředitel Ing. Ivan Baťka se společně s hlavním hostem mítinku, předsedou AV ČR prof. Jiřím Drahošem, ujal moderátorské role.

více zde

Biologické čištění půdy a vody

4.7.2011

Čištění chemicky kontaminované vody a zejména půdy je velmi nákladné. Hledají se proto technologie, které by tento proces zlevnily. Jednou z nadějných cest dekontaminace je použití mikroorganismů a rostlin. Takovými možnostmi se nyní zabývají vědci z Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) AV ČR, v. v. i.

více zde

Nový mikroskop odhaluje molekulární procesy v buňkách

4.7.2011

Objevná publikace českých vědců v časopise Nature Methods
 
„Dvoufotonová polarizační mikroskopie odkrývá strukturu a funkci proteinů“ je název článku, jenž uveřejnil v Nature Methods badatelský tým dr. Josefa Lazara z Ústavu nanobiologie a strukturní biologie Centra výzkumu globální změny AV ČR v Nových Hradech (ÚNSB) a z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JU). 

více zde

"Okolí hvězdy Antares" červnovým astrosnímkem

1.7.2011

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_cerven2011_Musil_Antares.jpg

Šest set světelných let od nás se nachází šestnáctá nejjasnější hvězda na obloze, červený veleobr Antares. My pozemšťané máme velké štěstí, že se nenachází na místě našeho Slunce. To bychom tu totiž vůbec nebyli. Nebyl by tu ani autor tohoto vítězného snímku „České astrofotografie měsíce“ Vlastimil Musil, ani my, kdo se nyní těšíme jeho úžasnou barevnou krásou.

více zde

Akademickou prémii získali prof. Martin Hof a doc. Jiří Homola

30.6.2011

/sys/galerie-obrazky/news/30_6_11_Akademicka_premie_foto_skys.jpg

Prestižní Akademickou prémii – Praemium Academiae – udělil ve čtvrtek 30. 6. 2011 v sídle Akademie věd ČR její předseda prof. Jiří Drahoš dvěma významným českým vědcům – prof. Martinu Hofovi z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., a doc. Jiřímu Homolovi z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i.

 

více zde

Jednání o česko-izraelské vědecké spolupráci

24.6.2011

/sys/galerie-obrazky/izraelska-delegace-001.jpg

Příprava spolupráce v oblasti základního výzkumu byla v pátek 24. 6. předmětem jednání předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše se šéfem oddělení vědy izraelského Ministerstva pro vědu a technologie (MVT) prof. Danielem Weihsem. Navazovalo na podzimní rozhovory předsedy AV ČR s českým velvyslancem v Izraeli a na tehdejší záměr připravit v této oblasti vhodný bilaterální program jako komplement k programu GESHER/MOST, zaměřenému na aplikovaný výzkum a experimentální vývoj.

více zde

David Cameron navštívil pracoviště Akademie věd

24.6.2011

/sys/galerie-obrazky/news/david-cameron-avcr.jpg

Britský premiér David Cameron společně s předsedou vlády Petrem Nečasem navštívili dvě špičkové infrastrukturní laboratoře Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. V doprovodu předsedy AV ČR Jiřího Drahoše a ředitele Ústavu fyziky plazmatu Petra Křenka si nejprve prohlédli jednu z největších laserových laboratoří ve střední a východní Evropě PALS (Prague Asterix Laser System).

 

více zde

Výjimečný „úlovek“ českých astronomů: Meteorit s rodokmenem Mason Gully

21.6.2011

/sys/galerie-obrazky/news/MasonGullymeteorite.jpg

Vědci z Astronomického ústavu AV ČR se podílejí na skvělém výsledku spolupráce mezinárodního badatelského týmu, jenž se zabývá výzkumem bolidů a meteoritů v jihozápadní Austrálii. Na základě systematických pozorování se jim v Nullarborské poušti podařilo nalézt velmi zajímavý meteorit a určit jeho původ ve Sluneční soustavě (tzv. meteorit s rodokmenem).

 

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast