Skip to Content

Realizace projektu ukončena

Realizace projektu byla v souladu s harmonogramem k 31.12.2010 ukončena. Všechny plánované vzdělávací aktivity se uskutečnily v předpokládané náplni a rozsahu.

Projekt „Vzdělávání vědeckých pracovníků v oblasti přenosu biomedicínských technologií do praxe“ představoval unikátní příležitost pro pracovníky žadatele (Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v.v.i.), kteří v jeho průběhu získali kvalifikaci a zkušenosti nezbytné pro samostatnou přípravu žádostí o klinická hodnocení přípravků buněčné terapie a regenerativní medicíny. Využití nabytých znalostí v praxi s sebou přinese jednak zefektivnění další činnosti ústavu v oblasti přenosu výsledků výzkumu a vývoje do praxe, ale i  významné úspory finanční. 

Projekt jednoznačně splnil svůj hlavní cíl. Absolvováním komplexního vzdělávacího programu složeného z přednášek, kurzů a praktických cvičení v oblastech komunikačních a prezentačních dovedností, práva duševního vlastnictví a principech ochrany výsledků výzkumu a dále pak v oblasti translační biomedicíny zaměřené na preklinické testování, klinické zkoušení a řízení a kontrolu jakosti biomedicínských produktů, se zvýšily odborné znalosti a profesní kvalifikace skupiny výzkumných pracovníků Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v.v.i. v oblasti přenosu výsledků základního medicínského výzkumu do lékařské praxe. Proškolení pracovníci jsou po absolvování vzdělávání podrobně seznámeni s legislativními a dalšími regulačními pravidly EU i ČR v oboru preklinického testování, klinických zkoušek a nároků na kvalitu a řízení jakosti farmaceutických produktů, se zaměřením na somatobuněčnou terapii. V praktické části projektu byl kladen maximální důraz na zvyšování kvalifikace skupiny odborníků v oblasti transferu výsledků VaV do praxe. 

Nástrojem, kterým dochází k přenosu výsledků výzkumu a vývoje v biotechnologii, buněčné terapii a regenerativní medicíně do praxe, kterou je v tomto kontextu míněno uplatnění vyvíjeného postupu v klinické léčbě pacientů, jsou dle současného stavu legislativy a v zájmu ochrany pacientů pouze tzv. „klinická hodnocení“. Klinické hodnocení, které musí být schváleno jednak Evropskou lékovou agenturou (v ČR tedy prostřednictvím českého národního regulátora, kterým je Státní ústav pro kontrolu léčiv – SÚKL) a jednak příslušnou etickou komisí. 

V rámci praktické části vzdělávání se podařilo skupině transferových odborníků pod vedením lektorů a konzultantů připravit tři kompletní klinické studie na aplikaci výsledků vědeckého výzkumu do klinické praxe. Při jejich přípravě se zapojení účastníci projektu seznámili se strukturou žádostí a s formálními a faktickými požadavky na jednotlivé části velmi komplexních žádostí o povolení klinických hodnocení. Všechny tyto žádosti byly založeny na  výstupech výzkumu a vývoje prováděného v Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v.v.i. Jednalo se o využití kmenových buněk kostní dřeně pro experimentální léčbu při následujících indikacích :

  • Amyotrofická laterální skleróza – projekt ALS, (závažné neurologické onemocnění, při kterém dochází k postupně pokračující ztrátě funkcí míchy, vedoucí tak k těžké invaliditě). Kmenové buňky jsou podávány přímo do míchy s cílem zpomalit průběh onemocnění.
  • Urychlení srůstu obratlů při páteřní chirurgii – projekt Synostóza, (chirurgické zákroky na páteři vedou k nutnosti zajistit mechanickou stabilitu; biomateriál na bázi kmenových buněk a kalcium trifosfátového nanogranulátu umožní urychlit srůst obratlů a zvýšit jejich mechanickou pevnost).
  • Zvýšení mechanické pevnosti šlach v rameni po úrazu spojeném s jejich přetržením – projekt Rotátorová manžeta (faktory vylučované kmenovými buňkami umožní zkrátit dobu hojení a zvýšit mechanickou pevnost šlachy po operaci). 

Výstupy a výsledky projektu jsou dostupné na těchto webových stránkách po registraci. V případě zájmu kontaktujte prosím Ing. J. Prokšíka (proksikatbiomed [dot] cas [dot] cz) nebo Mgr. J. V. Křížovou (krizovaatbiomed [dot] cas [dot] cz).

Upozornění : Úplná verze některých dokumentů je vzhledem k jejich citlivé povaze a chráněným právům příjemce i poskytovatele vzdělávání přístupná pouze prezenční formou v knihovně ústavu na základě prohlášení o zachování důvěrnosti. U těchto dokumentů je zveřejněna pouze anotace.

-A +A