Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

S Andrew Feustelem po České republice v zápiscích Pavla Suchana

pavel_suchan.jpgPobyt amerického astronauta Andrew Feustela v České republice, jehož nabitý program tvoří veřejné besedy a autogramiády nejen v Praze, ale i v Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Pardubicích, Zlíně a Brně, zaznamenává ve svých reportážích Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

 

Den šestý (3. 8. 2011)

Zájem veřejnosti o Andrew Feustela je takový, že Akademie věd objednala v tiskárně dotisk pamětních kartiček, takže jich je k dispozici na besedy přes 2 000. Pokládali jsme to za potěšující informaci pro astronauta. Opatrně se zeptal „A budu muset všechny podepsat?“ A měl pravdu – další den se potvrdí, že musíme přejít na jiný typ autogramiády.
Ráno odjíždíme do Českých Budějovic. Dopoledne je na programu přijetí 1. náměstkem hejtmana Jihočeského kraje a tisková konference. Následuje výborný oběd v Motorestu Pegast, kde nás už venku vítá šéfkuchař. Oběd začíná netradičně – personál přináší astronautovi dort se sladkým Krtkem, který se pak rozporcuje a společnost ho sní (ale nebojte, Krtek zůstává na památku, i když nikdy nevíte, jestli astronauti nedostanou chuť na čokoládu, že…). Odjíždíme na krátkou návštěvu do Českého Krumlova. Po cestě Andrew Feustelovi ukazujeme Kleť, kde je observatoř, kde objevili planetku, která čerstvě nese jméno Feustel a astronaut má opravdu velkou radost! Při vjezdu do historického města nás čeká strážník a dostáváme výjimku ze zákazu vjezdu. Zastavujeme před muzeem, první autogram je hned na chodníku a pak už za potlesku astronaut vchází k modelu města. Astronauta vítá místostarostka města a atmosféra je výborná. Následují rozhovory a fotografování s úžasným panorama Českého Krumlova.
Sál Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích praská ve švech a kapacita nestačí, kdo se nedostal, může počkat aspoň na autogramiádu. Ale když Indira Feustelová spatřila brečícího chlapce, pravila „to je můj syn“ a vpašovala ho do sálu. Rodina astronauta pak celou dobu stála, protože si odmítla sednout, aby bylo více místa pro diváky. Opět se tu rozdávají diplomy za výtvarnou soutěž Do vesmíru s Krtkem. U večeře se astronaut Feustel setkává s bývalým hejtmanem Jihočeského kraje Janem Zahradníkem. Po náročném dni usínáme dřív, než uleháme.
 
Den pátý (2. 8. 2011)
 
Jedli jste někdy v zahradě amerického velvyslanectví mirabelky a rybíz? Dívali jste se na Prahu a Hradčany z Gloriety v zahradě velvyslanectví, na které vlaje americká vlajka, která je zdaleka vidět a byla symbolem svobody za minulého režimu? Asi ne. Astronaut Feustel s rodinou to dnes zažil. Následovala prohlídka Senátu a Poslanecké sněmovny – na profesionální úrovni a co je důležitější, za úžasně milé atmosféry. Za tu mohli paní poslankyně Jana Fischerová spolu s panem senátorem Milošem Vystrčilem. Oběd v Poslanecké sněmovně byl báječný, ale situace to nebyla jednoduchá. Organizátoři programu věděli, že za chvíli začíná on-line chat v redakci iDnes, a naštěstí když se dojídaly horké maliny se zmrzlinou, bylo to tak akorát. A teď si představte, že do toho se otevřou dveře z kuchyně a začnou nosit kávičku. Hlavou se vám v panice začne honit otázka „jak dlouho se pije káva“. A vy musíte (nemáte odvahu, sbíráte odvahu) říct vážené paní poslankyni a váženému panu senátorovi, že už prostě musíte s astronautem odejít. Ještě že to byli politici, které by nám opravdu mohli jinde závidět – milí a pohodoví lidé… Redakce iDnes péči o Feustelovi vzala velmi vážně a příjemně a připomínala veletrh českého piva, ani náš řidič některé druhy neznal. Odpovědět co nejvíce otázek, ochutnat české pivo a rychlostí větší než má raketoplán skrz ucpanou Prahu do vily Lanna, protože je třeba se převléct do maximálně společenského, protože se jede s předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem k ministrovi zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi. Na ministerstvu vládne pohoda a přitom naprostá profesionalita, však „za to“ také pan ministr od astronauta dostal pamětní desku na let Endeavouru. Nastává neuvěřitelná chvíle – máme dvě hodiny pausy v programu, což vyvede astronautovu rodinu z míry, protože za prvé by se chtělo spát (program je nabitý), za druhé je čas se podívat na věž vily Lanna, do toho přivezou pizzu a na to, nač byla pausa určena, tedy především na převlečení do České televize, zbývá najednou málo času. Odjíždíme na Kavčí hory, honem do maskérny, ale na návrh Ariho a Adena Feustelových ještě stihneme nafotit Krtka, jak mu v maskérně pudrují nos. Po hodinovém živém vysílání čekají ve vrátnici ČT fanoušci astronauta a zase a zase autogramy. Zbývá jen sdělit astronautu Feustelovi a jeho rodině, že se moc nevyspí, protože brzy ráno odjíždíme do Českých Budějovic a do Českého Krumlova, kde bude mít Andrew Feustel další setkání s veřejností. Když pozdě večer uléháme, zní nám všem jedna z nejčastěji používaných vět v průběhu těchto dní „Hlavně nezapomenout Krtka“.
 
Den čtvrtý (1. srpna 2011)
 
Zatímco v sobotu byli Feustelovi za svými příbuznými v Plzni a také navštívili Mariánské Lázně (o tom, jak ani americký astronaut nedokázal spravit čínský deštník za 39 korun, který se rozpadl při prvním dešti, napíšeme později) a v neděli pobyli s příbuznými v Praze, v pondělí 1. srpna 2011 začal nabitý program. Tisková konference začíná v deset, z historické a nádherné vily Lanna, kde jsou Feustelovi ubytováni, vyjíždíme podle plánu, ale mimo plán je od dnešního rána v Dejvicích nová uzavírka a v objížďce se nevejde autobus, ještě že to pak už „jen doplnila“ extrémní dopravní zácpa – nervy jak struny.
 
Na tiskové konferenci na Akademii věd v Praze udílí Akademie věd Andrew Feustelovi nejvyšší vyznamenání. Místnost je novináři narvaná k prasknutí. U oběda vyhrává svíčková na smetaně a Indira Feustelová si tak odškrtává další české jídlo. Maratón novinářů v odpoledním programu v nádherném prostředí vily Lanna vypadá téměř jako odpočinek v naprosto nabitém programu, protože vzápětí se už jede na první besedu pro veřejnost. I poučení organizátoři se zkušeností z návštěvy v roce 2009 jsou překvapeni zájmem veřejnosti. Do budovy Akademie věd v Praze přichází americký astronaut v pracovním modrém skafandru s americkou vlajkou na rameni a se znakem mise STS 134. Ani tři sály s televizním přenosem v budově Akademie věd nestačí. Jestli tedy v roce 2009 byl zájem obrovský, jaké slovo najít pro rok 2011? Andrew Feustel poprvé zveřejňuje fotografie ze života Krtečka na palubě raketoplánu, sál propuká ve smích a aplaus. Moderátor Jiří Grygar seznamuje posluchače i Andrew Feustela, jak má Krteček ve své přípravě na astronauta náskok (už v roce 1965 příběh Krtek a raketa). V sále je hodně dětí, a to i velmi malých a poslední otázka „A co Krteček a ostatní v raketoplánu jedí za dobroty?“ uzavírá úžasnou, naprosto výjimečnou atmosféru v celé budově. Další města, která Andrew Feustel navštíví, se mají opravdu na co těšit. Program najdete na http://www.asu.cas.cz/feustel2011.
 
Na neformální večeři ve vile Lanna na pozvání předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše se podává typické české jídlo – pečená kachna s červeným zelím a variací knedlíků. Andrew Feustel využívá této příležitosti, aby informoval ještě o jednom českém předmětu, který měl s sebou na palubě Endeavouru – kresbě českého chlapce – a předává zde certifikát NASA.
 
Den první (pátek 29. července 2011)
 
V pátek 29. července 2011 v 9:10 v Praze přistálo podle plánu letadlo s manželi Feustelovými a jejich dvěma syny. Trocha nervozity nikdy neuškodí, Feustelovi vycházejí z letadla až poslední a tak se předtím rozvíří obavy, zda jim to přeci jen v Atlantě neuletělo a zda bychom se to vůbec dozvěděli. Na letišti je přivítal předseda Akademie věd Jiří Drahoš a americký velvyslanec Norman Eisen. Přímo z letiště již novináři přenášejí informace do redakcí a už teď je jasné, že zájem o astronauta Feustela předčí rok 2009, kdy byl v České republice naposledy.
 
První změna plánu – v mikrobusu Astronomického ústavu AV ČR odjíždějí pouze kufry, kdežto manžele Feustelovy bere velvyslanec do své limuzíny a synové Ari a Aden dostávají nabídku do doprovodného policejního vozidla. Odjíždějí, máváme… otáčíme se k autu a – vidíme Ariho a Adena stát vedle nás, oni je zapomněli! Telefonuje se do auta pana velvyslance, auta ještě jednou objedou letiště a opět odjíždějí, tentokrát už se všemi. V autě řešíme dotazy novinářů „A oni mají Feustelovi ještě dceru?“, protože pan velvyslanec s sebou vzal na letiště do záběru kamer a fotoaparátů svojí dceru.
 
První cesta vede k otci českého Krtečka, k panu Zdeňku Milerovi. Občas se stane, že nad sanatoriem vlaje česká vlajka, dnes tu ale vlaje ještě vlajka americká a už při příjezdu vidíme, že plánovaná téměř soukromá návštěva vezme za své. Všude jsou lidi – personál, obyvatelé sanatoria, novináři, ředitel sanatoria, … Zkouška nervů novinářů, kteří mají své uzávěrky: návštěva astronauta Feustela u pana Milera se z plánovaných 20 minut protahuje na hodinu a půl. Proč? Protože pan Miler je ve svých devadesáti letech v kondici a nejen, že si prohlíží na notebooku astronauta fotografie z oběžné dráhy, ale dlouho spřádá plány na svojí novou knížku o Krtkovi na Marsu a pozor – konzultuje s astronautem. Polibek Indiry Feustelové na tvář Zdeňka Milera podtrhuje mimořádnost a dojemnost tohoto setkání.
 
Večer se přidává neplánovaná návštěva rezidence amerického velvyslance. Rodinu astronauta provádí po všech koutech své rezidence sám Norman Eisen. Vilu (vila?, velikost je jako deset vil) postavil Otto Petschek a stojí za to se na ní podívat, když už vás pan velvyslanec nepozve osobně, třeba zde: http://czech.prague.usembassy.gov/ambassadors_residence.html.
 
 

5 Aug 2011