Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. (ÚEB) vznikl v roce 1962 a je jedním z dnešních 53 ústavů Akademie věd České republiky. ÚEB má sedmnáct laboratoří, které se nacházejí na několika pracovištích v Praze a v Olomouci.
Vybavení laboratoří je na velmi dobré úrovni, najdete v nich řadu špičkových moderních přístrojů a také zajímavé pokusné rostliny. Naši badatelé publikují své objevy v renomovaných odborných časopisech, včetně těch nejprestižnějších – Nature a Science.
Na mnoha projektech spolupracujeme s dalšími výzkumnými ústavy a také s vysokými školami. Vědci z ÚEB přednášejí na některých vysokých školách (například Univerzita Karlova v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci) a jejich studenti u nás vypracovávají diplomové a doktorské práce.
Zabýváme se experimentálním výzkumem v oboru rostlinné biologie. Obrazně řečeno, snažíme se zjistit, „jak rostliny fungují“ – jaké děje probíhají uvnitř jejich orgánů a buněk. Jednotlivé laboratoře se tedy věnují především molekulární biologii, buněčné biologii, biochemii, fyziologii a genetice rostlin.
Hlavním posláním ÚEB je základní výzkum, který rozšiřuje lidské poznání. Jeho výsledky mohou být později také prakticky využity. Některé naše projekty však mají k praxi velmi blízko i nyní: vyvíjíme například potenciální léčiva na bázi rostlinných hormonů nebo poživatelné vakcíny produkované rostlinami, šlechtíme odrůdy jabloní odolné proti chorobám, navrhujeme a testujeme postupy čištění zamořené půdy a vody pomocí rostlin.
Zajímá vás, co se děje v ÚEB a na čem naši vědci pracují? Pokud se chcete rychle zorientovat, přečtěte si nejdříve informační leták. Sledujte také tento web, kde najdete informace pro odborníky i pro laiky. V sekci Pro veřejnost a novináře přinášíme čerstvé zprávy napsané tak, že jim porozumí úplně každý – nejen biologové-specialisté.
Kromě internetu se s námi můžete seznámit i osobně, během každoročních Dnů otevřených dveří.