Z monitoringu tisku

Výstup z odborné diskuze k projektovému záměru IPn Efektivní systém hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací

Jeskyňáři našli v Javoříčku zcela neznámý rozlehlý podzemní systém

Vědci z observatoře Kleť dali jedné planetce jméno Feustel


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Setkání středoevropských odborníků v teoretické chemii

Oddělení teoretické chemie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR pořádalo ve dnech 28. 9.–1. 10. 2008 již sedmou z řady konferencí CESTC (Central European Symposium on Theoretical Chemistry). Hostitelem setkání bylo Mezinárodní centrum pro duchovní obnovu, které sídlí v klášterním komplexu v Hejnicích v severních Čechách.

Mezi účastníky konference patří tradičně odborníci z oboru teoretické chemie z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska. Program navrhuje mezinárodní výbor složený ze zástupů všech pěti zemí. Podle nepsané, avšak dodržované úmluvy byla většina přednášek věnována vědeckým juniorům, tj. mladým vědeckým pracovníkům, postdokům či PGS studentům a v menší míře zkušeným vědcům z oboru. Výbor tak sleduje dva cíle: chce poskytnout mladým pracovníkům průpravu pro přednášení na velkých mezinárodních konferencích a současně je seznámit s nejnovějšími výsledky převážně středoevropských odborníků. Díky dlouholeté tradici a vysoké úrovni teoretické chemie měla na letošním setkání pořádající Česká republika reprezentativní zastoupení v osobách profesorů Rudolfa Zahradníka, Josefa Palduse a Josefa Michla.
Petr Surjan z University E. Loránda v Budapešti
Diskuse u posterů jsou pro začínající mladé vědce neocenitelnou zkušeností. Na snímku Petr Surjan z University E. Loránda v Budapešti.
FOTO: Archiv ÚFCH JH


S velkým ohlasem se setkaly přednášky například dr. Petra Bouře a dr. Vladimíra Sychrovského z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a dr. Petra Slavíčka a Ing. Milana Ončáka z Vysoké školy chemicko--technologické v Praze. Pozornosti se těšily i příspěvky prezentované formou posterů. Cena za nejlepší studentský poster zůstala v pořadatelské zemi, protože byla udělena Kiranu Bhaskaranu Nairovi, PGS studentu PřF UK, který na své disertaci pracuje již čtvrtým rokem v ÚFCH JH. Podle vyjádření mnoha zahraničních účastníků byla letošní konference nejzdařilejší v celé historii konferencí CESTC. Více informací viz http://www.jh-inst.cas.cz/tchem/cestc/.

Petr Čársky a Květa Stejskalová,
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.