Z monitoringu tisku

Výstup z odborné diskuze k projektovému záměru IPn Efektivní systém hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací

Jeskyňáři našli v Javoříčku zcela neznámý rozlehlý podzemní systém

Vědci z observatoře Kleť dali jedné planetce jméno Feustel


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010  > únor  > Obálka

Nesnadná cesta za svobodou

NESNADNÁ CESTA ZA SVOBODOU

K oslavám pádu komunismu v bývalém Československu připravilo Národní muzeum ve své nové budově – dřívějším sídle Federálního shromáždění, později Rádia Svobodná Evropa – výstavu Za svobodu! Be Free!


NESNADNÁ CESTA ZA SVOBODOU

Expozice, která je přístupná až do 6. července 2010, představuje totalitní dobu jak z pohledu oficiální komunistické propagandy, tak z perspektivy těch, kteří režimu vzdorovali. Nechybějí videoukázky politických procesů 50. let (tragédii této doby přibližuje mj. také dřevěná ohrádka, před níž stála Milada Horáková), plakáty s kampaní proti „americkému brouku“ mandelince bramborové či přehlídka dobových uniforem. Tísnivou a šedivou atmosféru poslední dekády komunismu navozuje panelákový obývák s typickou sedačkou a nábytkovou stěnou, kde z televizní obrazovky agituje Jaroslav Moučka alias soudruh Pláteník ze seriálu Okres na severu. Šíření necenzurovaných informací do Československa, počátky Svobodné Evropy a rozvoj samizdatu v 70. letech pro změnu dokumentuje šablona dutiny kufru automobilu, v němž se k nám provážely tiskoviny, nebo přístroje pro výrobu knih, novin a časopisů. Dvě chronologicky uspořádané části výstavy propojuje zasedací sál bývalé Sněmovny lidu.

NESNADNÁ CESTA ZA SVOBODOU

NESNADNÁ CESTA ZA SVOBODOU
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Výstavu doplňují v předsálí plakáty Ohlasy Pražského jara a Charty 77 v Lotyšsku, které ve spolupráci s Lotyšským velvyslanectvím a Státním archivem Lotyšska připravila Akademie věd ČR.

lsd