Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému.
Novinky
Akademie věd ocenila geomykologa Jana Borovičku
Zřejmě jediný český geomykolog a uznávaný expert na evropské halucinogenní lysohlávky Jan Borovička získal Prémii Otto Wichterleho a současně Cenu časopisu 21. století. Geologický ústav a Ústav jaderné fyziky Akademie věd, kde Borovička pracuje, vyzvedly u mladého geochemika především schopnost samostatně formulovat a zpracovávat vědecká témata. Wichterleho prémii mladým vědcům z Akademie věd předal její předseda Jiří Drahoš.
Vychází úvodní dvojčíslo odborného časopisu o archeologii Interdisciplinaria Archaeologica - Natural Sciences in Archaeology (IANSA)
Vychází úvodní dvojčíslo odborného časopisu o archeologii Interdisciplinaria Archaeologica - Natural Sciences in Archaeology (IANSA), na jehož vzniku se podílí také Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Úspěch stážistky z GLÚ v programu Otevřená věda
Stážistka Aneta Hušková, která vykonává odbornou stáž v programu Otevřená věda v Geologickém ústavu zvítězila v sekci chemie na 1. studentské vědecké konferenci konané 11.dubna v Brně. Sekci chemie, moderoval RNDr. Vlastimil Vyskočil, Ph.D., z katedry analytické chemie Univerzity Karlovy v Praze. Stážisté si připravili sedm prezentací z chemie a jednu z geologie.
Knižní cena Střediska společných činností AVČR za rok 2010
Pracovník Geologického ústavu AVČR Radek Mikuláš byl oceněn výroční knižní cenou Střediska společných činností AVČR za rok 2010. Cenu převzal za výtvarné provedení knihy Ledové Čechy.
FameLab: zábavná soutěž pro mladé vědce a vědkyně
FAMELAB
soutěž ve stylu „Hledá se superstar“, ale pro vědce!
Renomovaná porota, hodnotné ceny, letité zkušenosti z Velké Británie!
Bližší informace na webu British Council CR.
Neváhejte, popřemýšlejte, šiřte mezi známé!
Za partnera FameLabu, kterým je AVČR,
Radek Mikuláš (místopředseda Rady pro polularizaci)
Zajímavosti
Největší suchozemský savec všech dob a nejlépe zachovalá zkamenělina primáta
Ve dnech 16. – 19. 5. 2011 proběhla v Geologickém ústavu AV ČR, v. v. i., za spolupráce Přírodovědecké fakulty UK a Paleontologického oddělení Národního muzea, mezinárodní paleontologická konference. Uskutečnila se při příležitosti 80. narozenin prof. Oldřicha Fejfara, jedné z nejvýznamnějších osobností evropské paleontologie savců druhé poloviny 20. století., Tomu odpovídal i význam poznatků, které zde byly poprvé zveřejněny. Například prof. S.
Stromy nám radí, jak odolávat náhlým změnám klimatu
Pocta Zdeňku Burianovi
Společnost přátel pařížského muzea (Les Amis du Muséum National d’Histoire Naturelle) pořádá pravidelné konference. Poslední z nich byla věnována akademickému malíři Zdeňku Burianovi, proslulému zejména realizací paleontologických a paleoantropologických rekonstrukcí. Rozšířený abstrakt (ve francouzštině) si můžete prohlédnout na webu Les Muséum National d’Histoire Naturelle.
Krápníková výzdoba v solném krasu v Íránu
Michal Filippi
O ústavu
Geologický ústav AV ČR, v. v. i. je badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému a jeho geologické i biologické minulosti, bez níž není možné porozumět současnému životnímu prostředí. Zemský systém chápán jako výsledek interakce endogenních a exogenních geologických procesů, vývoje bioty a vlivů člověka. Ko-evoluce zemského systému znamená úzké propojení a nepřetržité vzájemné ovlivňování biotických a abiotických procesů vedoucích například ke změnám složení atmosféry, klimatickým změnám a tím rychlosti zvětrávání, tvorby reliéfu, vývoje sedimentárních pánví i některých typů ložise.