Z monitoringu tisku

Výstup z odborné diskuze k projektovému záměru IPn Efektivní systém hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací

Jeskyňáři našli v Javoříčku zcela neznámý rozlehlý podzemní systém

Vědci z observatoře Kleť dali jedné planetce jméno Feustel


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010  > prosinec  > Událost

Rozmanitost světa a života v něm

Těžko uvěřit, že letos na podzim je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky prezentuje výsledky vědeckých výzkumů prostřednictvím Týdne vědy a techniky. Z někdejších Dnů otevřených dveří, které v letech 1998–2000 přivedly na akademická pracoviště tisíce návštěvníků, se popularizační činnost naší největší výzkumné instituce rozrostla až do podoby jedinečné týdenní přehlídky zahrnující přednášky, akademické kavárny, semináře, workshopy, konference či poutavé expozice. Během deseti let se program TVT rozšířil do nejrůznějších částí Česka a kromě Prahy se jím mohli studenti a veřejnost těšit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci či Ostravě. Jubilejní ročník se konal ve dnech 1.–7. listopadu 2010 a nesl se v duchu Mezinárodního roku biodiverzity, když poukazoval na různorodost i nezastupitelnost všech vědních oborů a rozsáhlou škálu témat, jimiž se vědci v Akademii zabývají.

06_1.jpg
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Pozoruhodné výsledky svých výzkumů představili na výstavách v hlavní budově AV ČR například vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

K dlouholetému generálnímu partnerovi Týdne vědy a techniky, společnosti ČEZ, a. s., jež návštěvníkům TVT otevřela vodní elektrárny Želina u Kadaně a Střekov, se letos poprvé připojil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a společnost RSJ Algorithmic Trading, a. s., která přispěla sérií přednášek Nové cesty ve vědě. Prezentace zprostředkovala pohled na nové možnosti současné vědy a zároveň nabídla příležitost k me­zioborovému setkání a výměně informací v podání význačných odborníků, jako byli např. prof. Oldřich Vašíček, prof. Jaroslav Nešetřil, prof. Jiří Bártek či prof. Jan Kmenta. Cílem nově vzniklého fondu Karla Janečka je podpora projektů především základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny.

Ve výčtu spolupracujících institucí nechybějí tradiční souputníci TVT: Městská knihovna v Praze, British Council, AMVIS, Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Národní divadlo, Technická univerzita v Ostravě, společnost CESNET a další.

06_3.jpg
Mutanti nemusejí být jen zákeřné obludy! Vědcům mohou naopak pomáhat při výzkumu, jak ukázala výstava, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR.

Ani letos nezůstaly stranou zájmu oblíbené Dny otevřených dveří. Například ostravský Institut geologického inženýrství HGF VŠB-TU připravil pro studenty komentovanou prohlídku mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky a kolekce nerostných surovin. Historie sbírek, které jsou soustředěny v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného (jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie), sahá až do roku 1849; aktuálně expozice zahrnuje okolo 15 000 vystavených exponátů. Program doplnila také přednáška dr. Davida Uličného z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se studenty hovořil o změnách hladiny oceánů v historii Země, roli klimatu a pohybech zemské kůry. V Olomouci Ústav experimentální botaniky AV ČR připravil exkurze, na nichž se zájemci dozvěděli např. o mezinárodním projektu luštění dědičné informace pšenice, jak se hledají konkrétní úseky DNA na chromozomech metodou „svítícího“ (fluorescenčního) značení nebo jak se připravují mikroskopické preparáty. Jejich brněnští kolegové z Botanického ústavu AV ČR se vydali na výpravu za biodiverzitou sinic a řas a za pozoruhodným světem vody pod mikroskopem. Pražští archeologové pozvali veřejnost na podnětnou prohlídku lokalit, kde realizují dlouhodobé terénní výzkumy (hradiště Stará Boleslav, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla), a na návštěvu keramické laboratoře. Zájemci mohli poznat práci vědců celkem na 37 akademických pracovištích.

Bez jedné sto přednášek připravili organizátoři v české metropoli. Přednáškový maraton v hlavní budově AV ČR na Národní třídě zahájil prof. František Vyskočil na téma Mozek a jeho (s)mysl – kvantový a nekvantový přenos na synapsi. Věděli jste, že nervová soustava má okolo 100 miliard neuronů a že Mléčná dráha má podobný počet hvězd? Do Oválné studovny Knihovny AV ČR přilákala studenty možnost nahlédnout do světa kramářských písní – literárního žánru na pomezí lidové tvorby a umělecké poe-zie, jenž nám zprostředkovávají pohled do mysli většinou prostých čtenářů a posluchačů – v přednášce Jaká hrůza k poslouchání: pohromy a Boží znamení v kramářských tiscích Mgr. Ivy Bydžovské z Knihovny Národního muzea. Poznat jsme mohli také např. tajuplný svět rostlin v prezentaci dr. Jana Petráška z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který na fotografiích a videích ukázal, že rostliny žijí až překvapivě „akčním“ životem. Kaleidoskop přednášek, jichž se v Praze zúčastnilo téměř pět tisíc studentů, nemohl 5. listopadu skončit příjemněji, totiž výletem do renesanční Anglie v podání prof. Martina Hilského, který před zaplněnou posluchárnou četl a komentoval své překlady Shakespearových sonetů, zatímco klavírista Daniel Dobiáš je hudebně interpretoval formou výrazového šansonu. O den dříve se mohli příznivci charismatického překladatele pro změnu těšit v Brně a Olomouci z přednášky o Shakespearových šašcích v kontextu anglické a evropské renesance.

06_2.jpg
Komponovaný pořad Shakespearových sonetů v podání Martina Hilského a za klavírního doprovodu Daniela Dobiáše pozval posluchače do renesanční Anglie.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí vysvětloval prof. Václav Pačes studentům, jak se vyvinul člověk, kde spočívá podstata našeho lidství a čím se vlastně lišíme od lidoopů a od bakterií. Stranou nezůstalo ani aktuální téma znalosti lidského genomu a jejího vlivu na léčbu „šitou na míru“ jednotlivým pacientům. Na stejném místě se konala přednáška Různorodost zdrojů energie aneb Michaelův energetický koktejl, kterou připravil Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

Inspirativní přednášky a prezentace hostilo Muzeum Policie ČR. Studenti se zde dozvěděli např. o nových postupech forenzní mikroanalýzy, jak kriminalisté pracují v antropologické kriminalistické laboratoři nebo o moderních analytických technikách, jako je např. Ramanova spektroskopie.

Rozmanité přednášky nabídly prostory Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Na téma Pitná voda – znečištění zdrojů a technologie výroby zde např. hovořil dr. Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Že jsou rostlinné viry dobrým sluhou, ale špatným pánem, dokazoval dr. Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Samozřejmě se ale dostalo i na literární témata, konkrétně komiks v kontextu české literatury či na českou prózu po roce 1990.

06_5.jpg

Hojné účasti se těšila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, na níž pohovořili špičkoví odborníci v oboru. Úvodní přednášku studentům přednesl ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dr. Radan Huth, který zdůraznil, že „odborníci klima zkoumají bez jakékoli ideové či ideologické předpojatosti“. Podle jeho názoru existují ve společnosti dvě skupiny s odlišnými názory na klima: alarmisté (změna klimatu je největší současné nebezpečí, jemuž musí lidstvo čelit; je třeba omezit produkci skleníkových plynů) a skeptici (lidská činnost klima neovlivňuje, klima se nemění a současné období není ničím výjimečné). „Obě skupiny si bohužel od vědců berou, co se jim zrovna hodí do krámu,“ uvedl na závěr své prezentace. Ačkoli vědci potvrzují, že se klima mění pravděpodobně též lidskou činností, najdou se lidé, kteří tyto skutečnosti zpochybňují – ať již vytrháváním jednotlivostí z kontextu či překrucováním faktů. Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK prof. Bedřicha Moldana je nutná základní představa, jak se klima bude vyvíjet a jak významnou roli lidská činnost sehrává. „Pokud dospějeme k tomu, že má úlohu zásadní, musíme se přizpůsobit. Nemá ovšem smysl, abychom se zaměřili jen na adaptační opatření.“

Součástí letošního Týdne vědy a techniky se staly i filmové projekce – o životním prostředí (Čas hlupáků, Nepříjemná pravda), o klíčovém setkání světových myslitelů (Konference TED) či souboji šachisty Garry Kasparova se supervýkonným počítačem (Game Over: Kasparov and the Machine). O dějinách Slovanů od jejich příchodu na Moravu až do zániku v 10. století pojednával film Velká Morava. Přehled všech projekcí naleznete na www.tydenvedy.cz/.

06_4.jpg
Během deseti let se na Týdnu vědy a techniky vystřídaly tisíce studentů. Mnohé z nich bezpochyby inspiroval k dalšímu studiu.

Organizátoři TVT nově přichystali znalostní kvizy, jichž se zúčastnilo na 800 soutěžících; výherci získali knižní ceny od Nakladatelství Academia. Chcete-li si některé z kvizů vyzkoušet nanečisto, navštivte www.tydenvedy.cz/. V hlavní budově Akademie věd čekaly jako každoročně výstavy. Ve foyer se těšila zájmu expozice Akademické páry: dvojkariérní partnerství ve vědě, výzkumu a vysokých školách, která formou rozhovorů představila portréty patnácti dvojic, v nichž oba partneři působí ve vědě či jako pedagogové na vysokých školách. Výstava je jedním z vyústění projektu Národní kontaktní centrum – ženy a věda, připravil ji Sociologický ústav AV ČR. Rozhovory souběžně vycházejí v knize Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě. Mimořádně otevřené výpovědi dávají nahlédnout na akademické páry v různých životních obdobích: od doktorandů na prahu vědecké kariéry, přes etablované vědce, až po ty, jež svou vědeckou dráhu pozvolna ukončují. Jen o pár kroků dále – ve vstupní části Knihovny AV ČR – mohli náv­štěvníci zhlédnout výstavu 10 let od rekonstrukce dvorany Knihovny AV ČR, která připomněla jedinečnou proměnu bývalého několikapatrového skladiště knih na moderní rekonstruovaný historický prostor. Rekonstrukce trvala od října 1998 do listopadu 1999 a náklady přesáhly 47 milionů korun. Společně s výstavou připravila Knihovna také dvě exkurze: ve dvoraně Knihovny a v Digitalizačním centru v Jenštejně u Prahy.

06_7.jpg
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky.

První patro hlavní budovy AV ČR opanovala expozice Astronomického ústavu AV ČR Pohledy do nebe, která představila velkoformátové snímky pořízené na nejvýkonnější observatoři světa – Evropské jižní observatoři, dále výstava fotografií převážně anorganických materiálů, jež získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR za pomoci výkonných mikroskopů (Mikroskopy – oči do nanosvěta) či výstava s chytlavým názvem Mutanti!, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Nepleťme si však mutanty s hrůznými obludami. Jsou totiž všude mezi námi: někteří obývají laboratoře, kde pomáhají vědcům při výzkumu, na spoustu z nich ale narazíme i na vlastním talíři. Věděli jste například, že oblíbená nektarinka není ničím jiným nežli obyčejnou broskví? Za to, že je hladká, vděčí mutaci v jediném genu. Archeologický ústav AV ČR, Brno se pochlubil unikátními nálezy z výzkumů, které se zaměřily na duchovní život lidí ze dvou odlišných a časově vzdálených period na jižní Moravě (mladý paleolit a Velká Morava).

06_6.jpg

Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky. Díla výtvarníků majících blízko k vědeckému bádání doplnil exponát Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž představuje principy zkoumání chemických látek, které se ve formě léků uplatňují např. proti viru HIV. Obdobný exponát reprezentoval českou vědu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

LUDĚK SVOBODA

Aktuality

5.8.2011 AKTUALIZUJEME: S Andrew Feustelem po České republice v zápiscích Pavla Suchana

pavel_suchan.jpgPobyt amerického astronauta Andrew Feustela v České republice, jehož nabitý program tvoří veřejné besedy a autogramiády nejen v Praze, ale i v Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Pardubicích, Zlíně a Brně, zaznamenává ve svých reportážích Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

  4.8.2011 Komise pro životní prostředí nesouhlasí s kácením stromů v centrálních částech Národního parku Šumava

Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR se připojuje k diskusi o kácení stromů v centrálních částech Národního parku Šumava, s nímž zásadně nesouhlasí. Trvá na svém stanovisku, které zveřejnila již v roce 2010 a opětovně podpořila v květnu 2011: „...ponechání prvních zón v bezzásahovém režimu jasně ukazuje, že za posledních několik let dochází ke spontánní obnově lesa v místech odumřelých horských smrčin. Také výzkumy biodiverzity ukázaly, že v bezzásahových zónách je biodiverzita největší a nejkvalitnější a naopak na vytěžených holinách dochází k její totální degradaci.“

  3.8.2011 Dílo W. Shakespeara má vlastní webové stránky

Nakladatelství Academia spustilo webové stránky věnované nedávno vydané knize Dílo Williama Shakespeara. V českém prostředí unikátní vydavatelský počin předkládá v jednom svazku kompletní dílo W. Shakespeara, tj. všechny hry tragické, komediální, historické i tzv. romance spolu se Sonety, dalšími básnickými skladbami (např. Venuše a Adonis či Znásilnění Lukrécie) a díly spornými a apokryfními, a to vše v překladu významného českého anglisty a shakespearologa Martina Hilského. Kompletní dílo doplňuje úvodní studie; hry a básně uvozuje stručná charakteristika a technický popis. Celek uzavírá přehledný rejstřík shakespearovských postav.

  3.8.2011 Česko na prahu největšího vědeckého projektu v dějinách země

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo o financování projektu ELI Beamlines z prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Nejintenzivnější laser světa, který má být do roku 2015 postaven v Dolních Břežanech u Prahy, představuje dosud největší příležitost dostat českou vědu a výzkum ve velmi krátkém čase na světovou úroveň, v některých oblastech na samotnou špičku. Jeho vybudování má stát 6,9 mld. korun, přičemž 85 % z této částky hradí EU.

  2.8.2011 Nové publikace Sociologického ústavu AV ČR

Sociologický ústav AV ČR připravil dvě publikace, které se dotýkají aktuálních společenských témat. Monografie Finanční podpora rodin s dětmi v České republice v evropském kontextu od Evy Mitchell se zabývá analýzou systému peněžité podpory rodinám s dětmi v sedmnácti zemích Evropy v roce 2004 a snaží se zjistit, jak se nové socioekonomické a demografické výzvy odrazily v rodinné politice těchto zemí. Prioritním cílem autorky je odhalit, jak si v oblasti finanční podpory rodin s dětmi stojí v porovnání s ostatními evropskými zeměmi Česká republika a kterým z těchto zemí je v současné chvíli svým pojetím této podpory nejpodobnější. Druhá publikace Proměny rodinných a profesních startů, již editovala Jana Chaloupková, se věnuje problematice rodinného chování a zaměstnání mladých lidí. Kniha, která čerpá z kvantitativních výzkumů provedených v ČR i z mezinárodních srovnávacích projektů a z dat kvalitativních výzkumů a využívá sofistikovaných statistických metod, zasazuje situaci mladých lidí v České republice do evropského kontextu a přispívá k diskusi o de-standardizaci a růstu nestability životních drah.

  1.8.2011 Oceněný Andrew Feustel: Do vesmíru chci létat i nadále

feustel_drahos_perex.jpgAstronaut Andrew Feustel převzal 1. srpna 2011 od předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše nejvyšší ocenění AV ČR De scientia et humanitate optime meritis, jež se uděluje mimořádným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj vědeckého poznání, vzdělanosti, kultury a prosazování humanitních idejí. Stal se tak vedle Eugena A. Cernana a Johna Blahy třetím astronautem, který významné ocenění získal. A. Feustel naopak předsedovi Akademie předal pamětní panel, na kterém je fotomontáž snímků z poslední mise raketoplánu Endeavour s poděkováním Akademii věd a Astronomickému ústavu, znak posádky a hlavně česká vlajka, jež A. Feustela doprovázela do vesmíru.

  31.7.2011 Americký astronaut Andrew Feustel v ČR

feustel_perex.jpgNa pozvání Akademie věd ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze a Českou kosmickou kanceláří přiletěl na návštěvu České republiky americký astronaut Andrew Feustel, který se v květnu 2011 zúčastnil mise STS–134 raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici. Do vesmíru letěl už v roce 2009 jako účastník letu raketoplánu Atlantis STS–125 k poslední servisní misi u Hubbleova kosmického dalekohledu. (Více čtěte v rozhovoru Hlavně nerozbít teleskop, to byla naše mantra.) V obou případech si Andrew Feustel na palubu s sebou vzal vybrané symboly z České republiky, v roce 2009 Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku a v roce 2011 plyšovou postavičku Krtka Zdeňka Milera. Na programu jsou veřejné besedy a autogramiády. Doprovodí jej také jeho synové a manželka Indira Feustelová, jejíž maminka je Češka a otec Ind.

  30.7.2011 Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky

Fyzikální ústav AV ČR pořádal ve dnech od 25. do 30. července 2011 ve spolupráci se senátním Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice mezinárodní konferenci Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky 2011. Záštitu nad významným sympoziem převzali předseda Senátu Milan Štěch, předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

  29.7.2011 Příběh kapky doputoval do Jihlavy

Putovní výstava Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR již dva roky veřejnosti připomíná život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského, našeho jediného držitele Nobelovy ceny za chemii. Úspěšná expozice zavítala v druhé polovině července do Muzea Vysočiny Jihlava, kde bude přístupná až do 25. září 2011.

  21.7.2011 Memorandum o stálé spolupráci AV ČR a Senátu PČR

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a předseda Senátu PČR Milan Štěch podepsali Memorandum o stálé konferenci mezi Senátem PČR a AV ČR. Slavnostní akt se uskutečnil za účasti místopředsedů Senátu Aleny Gajdůškové a Petra Pitharta, místopředsedy AV ČR prof. Jaroslava Pánka a dalších významných hostů ve čtvrtek 21. července 2011 v sídle Senátu PČR.

  21.7.2011 Uzávěrka přihlášek AMVIS

Americké vědecké informační středisko, o.p.s., (AMVIS) vyzývá k podávání žádostí o podporu česko-americké vědecko-technické spolupráce – Program KONTAKT II (LH). Cílem tohoto programu je podpořit mezinárodní spolupráci institucí, jež se zabývají výzkumem a vývojem v oblasti základního a aplikovaného výzkumu České republiky s důrazem na spolupráci se státy, které nejsou členy Evropské unie. Uzávěrka přihlášek je 16. září 2011. Bližší informace naleznete na www.amvis.cz.

  21.7.2011 Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století

Pod názvem „Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století“ se ve středu 20. července konalo diskusní fórum v prostorách pražského Velkopřevorského mlýna. Akci zorganizovala společnost Fosfa, jejíž generální ředitel Ing. Ivan Baťka se společně s hlavním hostem mítinku, předsedou AV ČR prof. Jiřím Drahošem, ujal moderátorské role.
Smyslem setkání významných vědců, pedagogů i průmyslníků bylo upozornit na současné problémy v oblastech, kde profesně působí, a v názorové výměně nastínit možná východiska a řešení.

  20.7.2011 Astronomický pavilon na pražském Spořilově

Badatelé z Astronomického ústavu AV ČR se mohou těšit z nového pracoviště – Astronomického pavilonu, který 19. července 2011 otevřeli předseda AV ČR Jiří Drahoš a ředitel ASÚ AV ČR Petr Heinzel. Architektonicky pozoruhodná stavba, kterou ozvláštňuje kopule s astronomickým dalekohledem na střeše budovy, umožní rozvoj pražského pracoviště ASÚ, které sídlí v areálu Geofyzikálního ústavu AV ČR na pražském Spořilově.

  20.7.2011 Evropská konference o rozptylu neutronů – ECNS 2011

Vědecké špičky v oboru rozptylu neutronů se v těchto dnech setkaly v Praze, kde v rámci již páté evropské konference diskutují o nejnovějších výsledcích současného výzkumu, a to převážně o experimentálních metodách založených na interakci neutronů s hmotou. Evropská asociace pro rozptyl neutronů (ENSA) svěřila organizaci letošního ročníku českým vědcům z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze. Podle jednoho z organizátorů, Petra Lukáše z ÚJF AV ČR, pořadatelství reflektuje významné postavení, jemuž se česká neutronová komunita v celosvětovém kontextu těší.

  18.7.2011 Výběrové řízení

Rektor Univerzity Pardubice a ředitelem Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i., vypisují výběrové řízení na obsazení místa vedoucí Společné laboratoře chemie pevných látek Univerzity Pardubice a Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.

  18.7.2011 Letní Řecko – jedna velká učebna

Po celém Řecku se v létě konají stovky Letních škol; jen na Krétě jsou jich desítky. Jedním z pořadatelů tradičních školicích akcí v rámci 7. rámcového programu EU je Univerzita na Krétě spolu se vzdělávacím centrem Ellinogermaniki Agogi. Do konferenčního centra hotelu Candia Maris se ve dnech 3.–8. července 2011 sjelo ze všech zemí Evropské unie přes 60 středoškolských učitelů, kterým ve čtyřech paralelních kurzech zaměřených na specifické obory přednášely dvě desítky evropských i zámořských lektorů. (Podrobnosti např. http://www.ea.gr/ep/osr-summerschool).

  15.7.2011 SOKOL – Malé dějiny velké myšlenky

Se vznikem a dalšími osudy československého a českého státu těsně souvisí sokolské hnutí, které se stalo doslova fenoménem. S antickou myšlenkou kalokagathie coby programu rozvoje tělesné krásy spojené s čestností a poctivostí přišel ve druhé polovině 19. stol. prof. Miroslav Tyrš – český kritik, historik umění, estetik, profesor dějin na UK a na ČVUT v Praze. Na zrodu pozdějšího Sokola mají zásluhu přední představitelé české politiky a kultury, zejména bratři Eduard a Julius Grégrové, Josef Mánes, Jan Neruda, J. E. Purkyně, Karolína Světlá a další.

  12.7.2011 Vyšla kniha Ad honorem Eva Stehlíková

U příležitosti životního jubilea významné české teatroložky a emeritní profesorky Kabinetu pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR Evy Stehlíkové vyšel sborník studií pod názvem Ad honorem Eva Stehlíková. Knihu o 60 kapitolách připravili bývalí studenti a kolegové jubilantky. 

  11.7.2011 Opustil nás exilový archeolog Marek Zvelebil

V devětapadesáti letech zemřel významný český a světový archeolog, spolupracovník Archeologického ústavu AV ČR v Praze profesor Marek Zvelebil (9. 1. 1952 – 7. 7. 2011).

  7.7.2011 Nový mikroskop sleduje molekulární pochody v buňkách

Výzkumníci z Ústavu nanobiologie a strukturní biologie CVGZ AV ČR a z Jihočeské univerzity pod vedením hlavního autora Josefa Lazara, publikovali v prestižním vědeckém časopise Nature Methods článek věnovaný novému optickému mikroskopu, který umožní sledovat dosud nespatřené molekulární pochody v živých buňkách.

 

archiv aktualit