Z podnětu Česko-německého diskusního fóra se v roce 1999 zrodil mezinárodní komparativní projekt, který měl za úkol zmapovat legislativní normy, jimiž se exilové vlády, vedení domácích odbojových struktur a posléze osvobozené státy vyrovnávaly s následky nacistické okupace
a s kolaborací domácích – zejména německých – menšin s Třetí říší a jejími spojenci.
Projekt 21. února 2007 uzavřel seminář Německé menšiny v právních normách 1938–1948, který uspořádal Ústav pro soudobé dějiny AV ČR ve spolupráci s Česko-německým diskusním fórem.
V roce 2006 byl soubor studií spolu s edicí vybraných právních norem publikován v české i německé verzi: J. Pešek, O. Tůma, M. Kittel, H. Mőller (eds.), Německé menšiny v právních normách 1938–1948, Praha 2006; M. Kittel, H. Mőller, J. Pešek, O. Tůma (eds.), Deutschsprachige Minderheiten 1945, München 2006.
Součástí publikací měl být i společný text českých a německých historiků, který by shrnul a interpretoval tematiku poválečných právních norem v jednotlivých zemích. V roce 2004, kdy již byly k dispozici dílčí studie v hrubé podobě, se však ukázalo, že se "pražská" a "mnichovská" interpretace výsledků projektu natolik liší, že společné zhodnocení nebude možné. Neuskutečnil se ani návrh Česko-německého diskusního fóra uvést studie dvěma různými texty. Kolegové z Mnichova dali najevo, že "pražský" úvod do německé verze sborníku odmítají zahrnout.
Česká i německá verze sborníku tak nakonec vyšly jen se stručným "technickým" úvodem. Mnichovští kolegové pak publikovali svůj úvod ve Vierteljahreshefte für Zeitgeschichte, český text vyjde v německé verzi v nejbližším čísle časopisu Bohemia, který vydává mnichovské Collegium Carolinum. Prof. Möller a prof. Kittel na nabídku otisknout svou studii v českém překladu v Soudobých dějinách nereflektovali, jejich text uveřejní časopis Střední Evropa.
Projekt tak jako součást česko-německého dialogu prokázal, že nemůže být zaměňován s povinností ke konsenzu. Potvrdil to i průběh jinak hojně navštíveného semináře a panelové diskuse, jíž se zúčastnila jak převážná většina autorů studií, tak odborníci z dalších zahraničních a domácích historických pracovišť. K perspektivám problematiky se vyslovili také velvyslanec SRN v ČR Helmut Elfenkämper a jeho předchůdce v úřadu Michael Libal.
Dovětek: těsně před odevzdáním článku do tisku se ukázalo, že v nejnovějším svazku Bohemie se "český úvod" – aniž by o tom byli autoři předem informováni – neobjevil.
Oldřich Tůma,
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR