Academia 

Video pro média

Get the Flash Player to see this player.
 

Předávání ocenění Akademická prémie 2011

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

Superlaser ELI

ELI.jpg

 

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

section-box-04-bg.jpg

Superlaser ELI

ELI.jpg

 

Akademický bulletin
Akademický bulletin

Časopis AV ČR, vycházející jedenáctkrát ročně přináší informace ze zákulisí Akademie věd, vědeckých objevech a významných událostech v ČR i zahraničí.

Pro ženy ve vědě
Pro ženy ve vědě

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy
5. ročník společného stipendijního programu

Otevřená věda II
Otevřená věda II

Studenti středních škol se mohou zapojit do vědeckého výzkumu.

Projekt BioCeV
Projekt BioCeV

Projekt BIOCEV se úspěšně zapojil do evropského výzkumného prostoru.

Bezlopatková odvalovací turbína – vynález vědců z Akademie věd

16.8.2011

Precesní kapalinová turbína je novým patentovaným vynálezem Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR (ÚT AV ČR). Představuje významné zdokonalení tzv. odvalovacího tekutinového stroje, v praxi rozšířeného pod názvem mikroturbína Setur. Na jeho vzniku se podíleli prof. František Maršík, DrSc., z ÚT AV ČR, Ing. Miroslav Sedláček, CSc., ze Stavební fakulty ČVUT v Praze a jejich slovenský kolega doc. Stanislav Hostina, Ph.D.

Jednání o přípravách cyrilometodějského jubilea

/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/110811-Jednani-o-pripravach-cyrilometodejskeho-jubilea.JPG

11.8.2011

Blížící se 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje do našich zemí bylo hlavním bodem jednání předsedy České biskupské konference (ČBK), arcibiskupa pražského Dominika Duky, předsedy Konference biskupů Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského a arcibiskupa olomouckého Jana Graubnera. Ten je zároveň předsedou národní komise pro přípravu cyrilometodějského jubilea v roce 2013.


Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR nesouhlasí s kácením stromů v centrálních částech Národního parku Šumava

9.8.2011

Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR se připojuje k diskusi o kácení stromů v centrálních částech Národního parku Šumava, s nímž zásadně nesouhlasí.

 


Jak čtou buňky informace v DNA?

5.8.2011

Nové poznatky vědců z AV ČR přispívají k léčbě závažných onemocnění

 

Návod, jak postavit lidské tělo, je uložen v dlouhých vláknitých „molekulách dědičnosti“, v DNA. Tak, jako je složité naše tělo, je i složitý tento návod. Způsob, jakým ho buňky čtou, není dosud zcela objasněn. Jeden z krůčků k porozumění této velmi složité záhady udělali nedávno vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

 


Zvýšení daňové slevy rodinám s dětmi téměř kompenzuje sjednocení DPH, nepomůže ale nejchudším rodinám

26.7.2011

Praha, 26. července 2011 - Think-tank IDEA, vedený Janem Švejnarem, dnes vydal studii vyhodnocující dopady vládního návrhu kompenzovat sjednocení DPH na 17.5% rodinám s dětmi slevou na dani ve výši 150 Kč měsíčně. Autoři Petr Janský a Klára Kalíšková spočítali, že tento kompenzační návrh vlády by snížil podíl domácností negativně zasažených sjednocením DPH z 80% na 65%. Domácnosti s dětmi by  tak po zvýšení daňové slevy v průměru ztratily již jen 35 Kč měsíčně.

 


Čeští vědci v mezinárodním konsorciu EUCAARI zkoumali vliv aerosolů v ovzduší na globální oteplování

4.7.2011

V prosinci 2010 byl ukončen zatím nejvýznamnější evropský projekt EUCAARI o aerosolech, který přinesl nové poznatky o vlivu aerosolů a stopových plynů na oblaka a klima. V konsorciu 48 výzkumných institucí z 25 zemí se na něm podíleli i čeští badatelé z Laboratoře chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů AV ČR. Výsledky tohoto výzkumu, který se zabýval vlivem aerosolových částic na globální oteplování, byly nyní zveřejněny v přehledném článku v Atmospheric Chemistry and Physics Discussions.


Prohlášení Akademie věd České republiky ke "Stanovisku předsednictva České konference rektorů k dopisu předsedy AV ČR členům vlády ČR

20.6.2011

Akademie věd ČR se seznámila s výše uvedeným Stanoviskem předsednictva České konference rektorů poukazujícím na údajně "vážné vady argumentace", uváděné předsedou AV ČR v jeho dopise členům vlády ČR v souvislosti s přípravou Návrhu výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2012 s výhledem na léta 2013 a 2014 (dále jen "Návrh SR VaVal").


Podepsána dohoda mezi Českou republikou a ESO na českém podílu na E-ELT

7.6.2011

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, z pověření ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Josefa Dobeše, zastoupené ředitelem odboru mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji Ing. Janem Markem, CSc. a Evropská organizace pro astronomický výzkum na jižní polokouli (ESO) zastoupená jejím generálním ředitelem profesorem Timem de Zeeuw podepsaly dohodu ohledně splátkového kalendáře České republiky na Evropský extrémně velký dalekohled (E-ELT), a to v Praze dne 3. června 2011.

 


Světový kongres o ochraně orchidejí v Česku

26.5.2011

Orchideje jsou druhově nejbohatší čeledí rostlinné říše. Vzhledem ke specifickým nárokům je však dnes většina jejich druhů ohrožena vyhynutím. V tropech je to obvykle způsobeno zánikem jejich stanovišť – především tropických deštných lesů, zatímco v našich podmínkách jde často navíc o nadměrné hnojení a obecně příliš intenzivní zemědělskou výrobu, které způsobují, že z naší krajiny původní druhově bohaté orchidejové louky nenávratně mizí.

 


Superlaser ELI dostal zelenou

/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/091125_343_FINAL_cam01.jpg

26.4.2011

Unikátní projekt supervýkonného laseru Extreme Light Infrastructure (ELI) ve středočeských Dolních Břežanech definitivně schválila ve středu 20. 4. Evropská komise. Jde o první z tzv. velkých projektů v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Součástí ELI je i vybudování špičkového výzkumného komplexu za téměř sedm miliard korun. Centrum by mělo zahájit provoz začátkem roku 2016.

 

 


Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast