Brněnská pobočka ÚSD

Hlavní stránka » Oddělení a centra » Brněnská pobočka ÚSD »

Brněnská pobočka ÚSD byla zřízena v roce 2003, slavnostní otevření se konalo 2. července. Pobočka je situována v širším centru Brna nedaleko od Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně i dalších poboček AV ČR. Hlavním důvodem zřízení pobočky bylo vedle snahy o zapojení mimopražských zejména mladých badatelů do výzkumných úkolů ústavu umožnit soustavný výzkum archivních pramenů k československým dějinám po roce 1948 uložených v moravských archivech. V současné době se pobočka soustředí na výzkum komunistického období československých dějin, na historii československého demokratického exilu po roce 1948, problematiku německých antifašistů a další témata.

Od jeho zřízení stojí v čele pracoviště Jiří Pernes. V současné době zde působí pět stálých zaměstnanců: kromě dr. Pernese Vladimír Březina, David Kovařík, Martina Miklová a Pavel Paleček. Většinou jde o posluchače postgraduálního doktorského studia na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Kolem pobočky se dále soustřeďují zájemci o problematiku soudobých dějin, zejména z řad studentů brněnských vysokých škol. Pracovníci brněnské pobočky již také absolvovali několik zahraničních studijních pobytů (Německo, Polsko, USA, Rusko, Srbsko, Velká Britanie). Pracovníci se podílejí jak na badatelských úkolech daných jejich zařazením v rámci ÚSD, tak také na vlastních či kolektivních grantových a programových projektech: mj. Komunistické Československo na přelomu 50. a 60. let, Československý demokratický exil a západní velmoci v letech 1948-1963, Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu. Pobočka spolupracuje s Americkým fondem pro pomoc Československu, představila se na světovém kongresu Společnosti pro vědy a umění v Olomouci a přispěla k realizaci některých výstav (např. výstava Za svobodu a demokracii – Pomoc amerických krajanů ČSR ve 20. století).

Brněnské pracoviště ústavu úzce spolupracuje s Historickým ústavem Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Univerzitou obrany v Brně, brněnskou pobočkou Historického ústavu Akademie věd, Centrem pro studium demokracie a kultury, Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, Mezinárodním politologickým ústavem i dalšími vědeckými a badatelskými pracovišti. Pracovníci brněnské pobočky se aktivně podíleli na několika mezinárodních konferencích, seminářích i dalších akcích: Sovětská okupace Československa a její oběti (2004), konferenci věnovanou 60. výročí konce 2. světové války (2005), konferenci o maďarském protikomunistickém povstání v roce 1956 (2006), In memoriam Johann Wolfgang Brügel (2006), Tomáš Baťa – doba a společnost (2006) a konferenci o dějinách československého exilu (2007).

Knihovna, archiv
Knihovna shromažďuje naši a zahraniční literaturu k soudobým dějinám, dále se v ní nalézá rozsáhlý soubor československé exilové literatury, publikace a edice vydávané ÚSD, encyklopedické příručky, noviny a další materiály. Do archivu pobočky se podařilo získat cenný soubor dokumentů, které mají vztah k historii československého demokratického exilu po roce 1948 (pozůstalosti významných exilových pracovníků, exilové tiskoviny atd.). Zejména se jedná o archiv exilového nakladatelství Index z Kolína na Rýnem, tento fond byl odborně utříděn a zinventarizován. Knihovna i archiv jsou po dohodě přístupné zájemcům o studium z odborné i laické veřejnosti.


 


X.sjezd českých historiků Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality




Mezinárodní konference "Liberal Democracy, Authoritarian Pasts, and the Legacy of 1989", 20-22. května 2011

více...