Z monitoringu tisku

Šéf Akademie věd: Mladí vědci se vrátit chtějí. Jenže je odrazují čeští politici.

Výstup z odborné diskuze k projektovému záměru IPn Efektivní systém hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010en  > 02

Aktuality

2.9.2011 ÚOCHB oslavil narozeniny prof. Holého otevřením nových laboratoří

K oslavám pětasedmdesátin prof. Antonína Holého, jehož léky přinesly naději lidem s nejzávažnějšími chorobami, jako jsou žloutenka typu B, virové opary či AIDS, otevřel Ústav organické chemie a biochemie AV ČR 1. září 2011 nově zrekonstruovanou budovu biochemie.

  1.9.2011 Letní slovanská studia

Neuvěřitelný 55. běh Letní školy slovanských studií zorganizoval letos Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty. Do kurzů českého jazyka se přihlásilo celkem 175 studentů z 39 zemí.

  1.9.2011 Zemřela rektorka Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Dne 31. srpna 2011 náhle zemřela rektorka Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích prof. Magdalena Hrabánková. Na Jihočeské univerzitě působila od roku 1996. V období před transformací Zemědělské fakulty JU stála do roku 2007 v jejím čele. Od 1. prosince 2007 byla zvolena děkankou Ekonomické fakulty JU. Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích jako rektorka vedla od 1. března 2011.

  31.8.2011 Science Café o detekci nebezpečných látek v potravinách

Hostem Science Café s názvem Past sklapne rychle aneb Optické senzory pro odhalení baktérií v potravinách bude 13. 9. od 19 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6) RNDr. Hana Vaisocherová, Ph.D. z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, jejíž projekt byl letos oceněn prestižním stipendiem L’Oréal pro ženy ve vědě.

  30.8.2011 Dny otevřených dveří na zámku Liblice

V rámci projektu Dny evropského kulturního dědictví (European Heritage Days), kdy se v září otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné, můžete ve dnech 10. a 11. září 2011 od 11:00 – 18:00 hod. navštívit zámek Liblice, kde je připraven bohatý kulturní program.

  30.8.2011 Partenogeneze u varanů v pražské ZOO prokázána

Vědeckému týmu doc. Daniela Frynty z Univerzity Karlovy se podařilo objasnit původ mláďat samice varana komodského v pražské ZOO. Genetické testy prokázaly, že mláďata ze čtvrté snůšky samice Aranky vznikla partenogenezí. Zoo Praha je v chovu varanů komodských světovou špičkou, nyní může přispět i světu vědy získáním mnoha dalších poznatků o biologii tohoto druhu.

  26.8.2011 Sabaloka a Šestý nilský katarakt v Súdánu: proměny v prostoru a čase

Výstavu pořádá Geologický ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Akademií věd České republiky, Střediskem společných činností AV ČR, v. v. i., a Českým egyptologickým ústavem FF UK v Praze. Fotografie budou k vidění od 30. 8. do 16. 9. 2011 v prostorách Akademie věd, Národní 3, Praha 1. Vernisáž se koná 30. 8. v 17:00 hodin, úvodní slovo pronese RNDr. Václav Cílek, CSc., ředitel Geologického ústavu AV ČR, v. v. i.

  23.8.2011 Grundtvig Day 2011 aneb na vzdělávání není nikdy pozdě!

Dům zahraničních služeb ve spolupráci s Asociací institucí vzdělávání dospělých ČR a Dánským velvyslanectvím pořádá 8. září 2011 v rámci Týdne vzdělávání dospělých akci Grundtvig Day 2011.

  18.8.2011 Před 13 lety nás opustil Otto Wichterle

Před třinácti lety, 18. srpna 1998, zemřel ve věku nedožitých 85 let Otto Wichterle, jedna z nejvýraznějších osobností české vědy dvacátého století. Otto Wichterle byl průkopníkem makromolekulární chemie, moderní chemické disciplíny, ve světovém měřítku a zakladatelem tohoto oboru u nás. Založil Ústav makromolekulární chemie Československé akademie věd, který je dodnes jedním z renomovaných center základního výzkumu v této oblasti.

  18.8.2011 Cena Z. P. Bažanta pro inženýrskou mechaniku

Česká společnost pro mechaniku se rozhodla každoročně udělovat Cenu Z. P. Bažanta pro inženýrskou mechaniku, která je spojena s finanční odměnou ve výši 1200 USD. Cena nese jméno po Zdeňku P. Bažantovi, který je profesorem McCormickova Institutu na Northwestern University, Evanston, dále je členem NAS, NAE, AAAS a emeritním profesorem na Českém vysokém učení technickém v Praze.

  17.8.2011 Univerzita Karlova drží pozici mezi 1,5% nejlepších světových univerzit

Univerzita Karlova v Praze patří mezi 1,5% nejlepších výzkumných univerzit na světě a opětovně potvrdila své postavení nejlepší české univerzity. Šanghajský žebříček srovnává každoročně 2 000 nejlepších světových univerzit z celkového počtu 17 000 vysokých škol, a to podle jejich výsledků ve vědě a výzkumu.

  15.8.2011 Kurzy Otevřené vědy inspirují středoškolské pedagogy

Stejně jako v loňském roce připravil na léto Odbor projektů a grantů SSČ AV ČR oblíbené praktické kurzy pro učitele biologie, fyziky a chemie. Smyslem týdenních kurzů, které hostí Zámecký hotel Třešť, je seznámit pedagogy s novinkami v oboru, umožnit jim setkání se zajímavými badateli a ukázat praktická cvičení či laboratorní pokusy, jimiž mohou studentům přiblížit předmět názorněji. Ve druhém srpnovém týdnu se do malebného městečka v srdci Českomoravské Vysočiny sjelo celkem 27 učitelů chemie; oproti předchozímu kurzu biologů, který opanovaly výhradně učitelky, nechyběli tentokrát ani učitelé.

  12.8.2011 Areál baziliky sv. Vavřince na Vyšehradě se připravuje na nové zpřístupnění

Již více než jedno století trvá archeologický výzkum Vyšehradu, jedné z našich nejvýznamnějších památek. Pozornost archeologů se soustředila především na církevní architekturu, postupně byla prozkoumána rotunda sv. Martina a areál baziliky sv. Vavřince. Od roku 1966 působí na Vyšehradě Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i., k jehož největším projektům patří výzkum baziliky sv. Petra a Pavla. Na konci 60. let 20. stol. se zájem archeologů obrátil znovu právě k bazilice sv. Vavřince, stavbě kladené do poslední třetiny 11. stol.

  11.8.2011 Využívání elektronických informačních zdrojů dostupných na Jihočeské univerzitě

V rámci výuky na vysoké škole, by měl každý student získat nejen odborné vzdělání v příslušném oboru, ale současně by měl být připraven na celoživotní učení, na orientaci ve stále narůstajícím množství informací, na jejich hodnocení a efektivní využívání. Absolventi univerzity by si měli osvojit celoživotní návyk pravidelného samostatného sledování odborné literatury, jejího využití při studiu, vědecké práci i správném psaní odborných textů. Takto vysoce odborně připravení a informačně gramotní absolventi se mohou stát členy vědeckých týmů na vysokých školách, v různých vědeckých institucích a jsou připraveni na kvalifikované řešení problémů v profesním i osobním životě.

  9.8.2011 AKTUALIZUJEME: S Andrew Feustelem po České republice v zápiscích Pavla Suchana

pavel_suchan.jpgPobyt amerického astronauta Andrew Feustela v České republice, jehož nabitý program tvoří veřejné besedy a autogramiády nejen v Praze, ale i v Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Pardubicích, Zlíně a Brně, zaznamenává ve svých reportážích Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

  4.8.2011 Komise pro životní prostředí nesouhlasí s kácením stromů v centrálních částech Národního parku Šumava

Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR se připojuje k diskusi o kácení stromů v centrálních částech Národního parku Šumava, s nímž zásadně nesouhlasí. Trvá na svém stanovisku, které zveřejnila již v roce 2010 a opětovně podpořila v květnu 2011: „...ponechání prvních zón v bezzásahovém režimu jasně ukazuje, že za posledních několik let dochází ke spontánní obnově lesa v místech odumřelých horských smrčin. Také výzkumy biodiverzity ukázaly, že v bezzásahových zónách je biodiverzita největší a nejkvalitnější a naopak na vytěžených holinách dochází k její totální degradaci.“

  3.8.2011 Dílo W. Shakespeara má vlastní webové stránky

Nakladatelství Academia spustilo webové stránky věnované nedávno vydané knize Dílo Williama Shakespeara. V českém prostředí unikátní vydavatelský počin předkládá v jednom svazku kompletní dílo W. Shakespeara, tj. všechny hry tragické, komediální, historické i tzv. romance spolu se Sonety, dalšími básnickými skladbami (např. Venuše a Adonis či Znásilnění Lukrécie) a díly spornými a apokryfními, a to vše v překladu významného českého anglisty a shakespearologa Martina Hilského. Kompletní dílo doplňuje úvodní studie; hry a básně uvozuje stručná charakteristika a technický popis. Celek uzavírá přehledný rejstřík shakespearovských postav.

  3.8.2011 Česko na prahu největšího vědeckého projektu v dějinách země

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo o financování projektu ELI Beamlines z prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Nejintenzivnější laser světa, který má být do roku 2015 postaven v Dolních Břežanech u Prahy, představuje dosud největší příležitost dostat českou vědu a výzkum ve velmi krátkém čase na světovou úroveň, v některých oblastech na samotnou špičku. Jeho vybudování má stát 6,9 mld. korun, přičemž 85 % z této částky hradí EU.

  2.8.2011 Nové publikace Sociologického ústavu AV ČR

Sociologický ústav AV ČR připravil dvě publikace, které se dotýkají aktuálních společenských témat. Monografie Finanční podpora rodin s dětmi v České republice v evropském kontextu od Evy Mitchell se zabývá analýzou systému peněžité podpory rodinám s dětmi v sedmnácti zemích Evropy v roce 2004 a snaží se zjistit, jak se nové socioekonomické a demografické výzvy odrazily v rodinné politice těchto zemí. Prioritním cílem autorky je odhalit, jak si v oblasti finanční podpory rodin s dětmi stojí v porovnání s ostatními evropskými zeměmi Česká republika a kterým z těchto zemí je v současné chvíli svým pojetím této podpory nejpodobnější. Druhá publikace Proměny rodinných a profesních startů, již editovala Jana Chaloupková, se věnuje problematice rodinného chování a zaměstnání mladých lidí. Kniha, která čerpá z kvantitativních výzkumů provedených v ČR i z mezinárodních srovnávacích projektů a z dat kvalitativních výzkumů a využívá sofistikovaných statistických metod, zasazuje situaci mladých lidí v České republice do evropského kontextu a přispívá k diskusi o de-standardizaci a růstu nestability životních drah.

  1.8.2011 Oceněný Andrew Feustel: Do vesmíru chci létat i nadále

feustel_drahos_perex.jpgAstronaut Andrew Feustel převzal 1. srpna 2011 od předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše nejvyšší ocenění AV ČR De scientia et humanitate optime meritis, jež se uděluje mimořádným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj vědeckého poznání, vzdělanosti, kultury a prosazování humanitních idejí. Stal se tak vedle Eugena A. Cernana a Johna Blahy třetím astronautem, který významné ocenění získal. A. Feustel naopak předsedovi Akademie předal pamětní panel, na kterém je fotomontáž snímků z poslední mise raketoplánu Endeavour s poděkováním Akademii věd a Astronomickému ústavu, znak posádky a hlavně česká vlajka, jež A. Feustela doprovázela do vesmíru.

 

archiv aktualit