Kalendář akcí

Dnes < 2011 >  < září > 
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

section-box-04-bg.jpg

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Superlaser ELI

ELI.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Profesor Holý oslavil 75. narozeniny v nových laboratořích

2.9.2011

Ve čtvrtek 1. září 2011 v 10.00 hodin byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná budova biochemie Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, věnovaná prof. Antonínu Holému, který ten den slavil narozeniny. Otevření špičkových laboratoří se jubilant osobně zúčastnil i přes vážné onemocnění. Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš popřál prof. Holému zejména hodně zdraví a zdůraznil, že: „kromě základních podmínek, jako je genialita, intuice a štěstí, jsou výjimečné výsledky vědecké práce vždy založeny na systematickém a dlouhodobém základním výzkumu“.

 

více zde

Chemické chránění DNA před enzymatickým štěpením

1.9.2011

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AVČR (tým doc. Michala Hocka) vyvinuli novou metodiku, jak lze chemickou cestou regulovat stříhání řetězců DNA selektivními enzymovými nůžkami. Štěpení DNA tzv. restrikčními endonukleázami je základním postupem při klonování DNA, bez kterého si nelze představit moderní molekulární biologii a genomiku.Tato metodika by mohla usnadnit řadu aplikací v molekulární biologii vyžadující štěpení velkých úseků DNA.

více zde

Srpnovou astrofotografií je "Jupiter a Ganymed" Jana Klečky

2.9.2011

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_srpen2011_Jupiter_a_Ganymed_Klecka.jpg

Při pohledu na půlnoční oblohu nás v těchto měsících zaujme jasná „hvězda“ nad východním obzorem. Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, která by snadno pohltila 1321 Zemí, vyvolával vždy značný zájem lidstva. První písemný záznam o jeho sledování pochází patrně z roku 364 př. n. l., kdy čínský astronom Gan De pozoroval pouhým okem nejen planetu samu, ale údajně i některý z jejích měsíců, patrně Ganymeda.

více zde

Bezlopatková odvalovací turbína – vynález vědců z Akademie věd

16.8.2011

Precesní kapalinová turbína je novým patentovaným vynálezem Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR (ÚT AV ČR). Představuje významné zdokonalení tzv. odvalovacího tekutinového stroje, v praxi rozšířeného pod názvem mikroturbína Setur. Na jeho vzniku se podíleli prof. František Maršík, DrSc., z ÚT AV ČR, Ing. Miroslav Sedláček, CSc., ze Stavební fakulty ČVUT v Praze a jejich slovenský kolega doc. Stanislav Hostina, Ph.D.

více zde

Jak na alergie, naznačil výzkum ÚMG AV ČR

15.8.2011

K dalším možnostem v boji s alergiemi a jinými nebezpečnými zánětlivými stavy přispěl výzkum badatelů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, jenž ukazuje na nové zásahové místo pro léčbu těchto onemocnění. Vědcům se podařilo prokázat, že aktivace tzv. žírných buněk vede k tvorbě doposud nepopsaných mikrotubulárních výběžků, a na molekulární úrovni objasnit, jak vznikají. Klíčovou roli mají výrazné změny ve vnitrobuněčné koncentraci vápenatých iontů.

 

více zde

"Temná mlhovina v Lištičce" červencovou astrofotografií

12.8.2011

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_cervenec2011_Richter.jpg

Autor vítězného snímku „LBN 134 – temná mlhovina v Lištičce“ Libor Richter, jenž nejvíce oslovil porotu červencového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce, namířil svůj dalekohled do míst oblohy, kde kromě éterického závoje Mléčné dráhy téměř nic není. Tedy – z hvězd jasnějších čtvrté hvězdné velikosti zde nenalezneme žádnou. I ta nejjasnější, nesoucí jméno Anser, dosahuje hodnoty pouze čtyři celé a čtyřicet čtyři setin.

 

více zde

Astronaut Andrew Feustel v České republice

10.8.2011

Americký astronaut Andrew Feustel, jenž byl dvakrát na oběžné dráze Země a který vzal na poslední misi raketoplánu Endeavour postavu Krtečka, převzal 1. srpna 2011 z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše nejvyšší ocenění AV ČR De scientia et humanitate optime meritis. Andrew Feustel je v Česku na pozvání AV ČR, ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v ČR a Českou kosmickou kanceláří.

 

Reportáž z návštěvy A. Feustela

Záznam besedy s A. Feustelem v AV ČR

více zde

Jak čtou buňky informace v DNA?

5.8.2011

Nové poznatky vědců z AV ČR přispívají k léčbě závažných onemocnění

 

Návod, jak postavit lidské tělo, je uložen v dlouhých vláknitých „molekulách dědičnosti“, v DNA. Tak, jako je složité naše tělo, je i složitý tento návod. Způsob, jakým ho buňky čtou, není dosud zcela objasněn. Jeden z krůčků k porozumění této velmi složité záhady udělali nedávno vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

 

více zde

Léčebná metoda českých vědců slavila úspěch v Americe

3.8.2011

Novou terapeutickou metodou u syndromu diabetické nohy je léčba pomocí autologních kmenových buněk. Vyvinuta byla ve spolupráci dvou institucí – Centra diabetologie pražského IKEMu a Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) AV ČR. Čeští vědci získali prestižní cenu za výsledky studie léčby ischemické choroby dolních končetin a syndromu diabetické nohy buněčnou terapií na mezinárodním kongresu diabetologů, jenž se konal letos v červnu v americkém San Diegu.

více zde

Vědci sestavili podrobnou mapu genů ječmene

28.7.2011

Výsledky dosud nejrozsáhlejší genetické analýzy ječmene zveřejnil mezinárodní tým biologů. Vědci vytvořili detailní „genovou mapu“ všech chromozomů této obilniny, obsahující informace o poloze téměř 22 000 genů. Nové poznatky urychlí čtení kompletní dědičné informace ječmene, a tak usnadní jeho šlechtění. Na projektu se významně podíleli čeští odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

 

více zde

Memorandum o stálé spolupráci AV ČR a Senátu PČR

21.7.2011

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a předseda Senátu PČR Milan Štěch podepsali Memorandum o stálé konferenci mezi Senátem PČR a AV ČR. Slavnostní akt se uskutečnil za účasti místopředsedů Senátu Aleny Gajdůškové a Petra Pitharta, místopředsedy AV ČR prof. Jaroslava Pánka a dalších významných hostů ve čtvrtek 21. července 2011 v sídle Senátu PČR.

více zde

Diskusní fórum Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století

20.7.2011

Pod názvem „Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století“ se ve středu 20. července konalo diskusní fórum v prostorách pražského Velkopřevorského mlýna. Akci zorganizovala společnost Fosfa, jejíž generální ředitel Ing. Ivan Baťka se společně s hlavním hostem mítinku, předsedou AV ČR prof. Jiřím Drahošem, ujal moderátorské role.

více zde

Biologické čištění půdy a vody

4.7.2011

Čištění chemicky kontaminované vody a zejména půdy je velmi nákladné. Hledají se proto technologie, které by tento proces zlevnily. Jednou z nadějných cest dekontaminace je použití mikroorganismů a rostlin. Takovými možnostmi se nyní zabývají vědci z Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) AV ČR, v. v. i.

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast