Na pozvání Generálního štábu Armády ČR navštívili ve dnech 25. až 29. října 2001 naši republiku dva američtí astronauti, jejichž předci pocházejí z Čech a Slovenska - Eugene CERNAN a John BLAHA. Na půdě Akademie věd ČR je v pátek 26. října uvítala její předsedkyně doc. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., i s celým doprovodem, v němž nechyběl ani první československý kosmonaut Vladimír Remek a Oldřich Pelčák.
V sobotu 27. 10. astronauti navštívili Moravu, kde se setkali s veřejností na Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně.V neděli 28. 10. dopoledne pořádala Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy ve spolupráci s Astronomickým ústavem Akademie věd ČR a v součinnosti s Českou astronomickou společností veřejnou besedu a autogramiádu v pražském Planetáriu. Zároveň zde ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti Ing. Jana Tichá slavnostně předala osvědčení o pojmenování planetek, které byly objeveny na Kleti, jmény kosmonautů. Diplom čestného člena České astronomické společnosti Eugenu Cernanovi slavnostně předal dr. Jiří Grygar.
Další plánovaný program v neděli E. Cernanovi a jeho doprovodu zcela změnila odpolední havárie armádního vrtulníku. Netradičně a nečekaně se tak jako spolupacient setkal s prezidentem České republiky Václavem Havlem ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, kde byli shodou okolností, každý s jinou diagnózou, oba hospitalizováni.
John Elmer BLAHA
se narodil 26. 8. 1942 v San Antonio (Texas), jeho děd Antonín Blaha pocházel z Herálce u Humpolce. Otec i otcův bratr byli vynikající letci. John vystudoval Purdue University, na USAF Academy získal BS technických věd a pilotní výcvik ukončil r. 1967 na Williams AFB (Arizona). Dále absolvoval USAF Aerospace Research Pilot School, později Air Command and Staff College a další čtyři roky pracoval ve vyšších funkcích na velitelství USAF. V lednu 1980 se stal členem skupiny kosmonautů NASA, absolvoval výcvik jako pilot raketoplánu, aby v letech 1989 - 1997 podnikl pět výprav do vesmíru na palubě tří raketoplánů. Z NASA a z armády odešel v září 1997 jako jeden z nejzkušenějších kosmonautů. Českou republiku navštívil podruhé. Jménem Blaha byla pojmenována planetka č. 22442, objevená na Kleti.
Eugene Andrew "Gene" CERNAN
Narodil se 14. 3. 1934 v Bellwood (Chicago, Illinois). Jeho prarodiče z otcovy strany, Štefan a Anna Černanovi, pocházeli z Vysoké nad Kysucou (Slovensko), jeho prarodiče z matčiny strany, František a Rozálie Cihlářovi, z Bernartic u Tábora a Nuzic u Bechyně. Vystudoval elektrotechniku na Purdue University (BS), poté absolvoval US Navy Postgraduate School (MS leteckého inženýrství) a sloužil jako pilot vojenského námořnictva. Členem 3. skupiny kosmonautů NASA se stal v říjnu 1963. Na oběžnou dráhu poprvé vzlétl jako pilot Gemini 9A a stal se třetím člověkem, který vystoupil ve skafandru do volného prostoru. V Apollu 10 se zúčastnil letu k Měsíci, při němž pilotoval měsíční modul Snoopy až do výšky 16 km nad povrchem a provedl generální zkoušku na první přistání. Byl velitelem výpravy Apolla 17 a spolu s geologem H. Schmittem uskutečnil 6. přistání na Měsíci. Z oddílu NASA a z armády odešel v létě 1976, poté působil v soukromém sektoru. Patří mezi nejproslulejší kosmické veterány, je jedním ze tří mužů, kteří dostali příležitost vydat se k Měsíci dvakrát. Na povrchu Měsíce stanul jako 11. člověk a byl prozatím posledním pozemšťanem, který Měsíc opustil. Do vlasti svých předků přilétl již potřetí. Cernan se jmenuje planetka č. 12790, objevená na Kleti.
Osobnostmi, po nichž byly pojmenovány planetky, jsou také bývalí českoslovenští představitelé hvězdných poutníků, Vladimír Remek (spolu s Eugene Cernanem a posádkou další nedobrovolný účastník letecké havárie armádního vrtulníku) a Oldřich Pelčák, který sice absolvoval výcvik, ale přímo do kosmu se nepodíval.
Vladimír REMEK
se narodil 26. 9. 1948 v Českých Budějovicích, matka byla Češka, otec Slovák. Absolvoval letecké učiliště v Košicích a působil jako stíhací letec. Vystudoval Vojenskou leteckou akademii J. A. Gagarina, kterou ukončil r. 1976. Téhož roku byl zařazen do přípravy 1. skupiny interkosmonautů ve Hvězdném městečku u Moskvy. Do vesmíru startoval jako kosmonaut-výzkumník v lodi Sojuz 28 pod vedením A. A. Gubarjeva a téměř týden strávil na palubě orbitální stanice Saljut 6, kde mj. realizoval několik českých vědeckých experimentů (2. - 10. 3. 1978). Po návratu byl vedoucím pracovníkem vojenského výzkumného ústavu v Praze-Kbelích. Absolvoval Vojenskou školu GŠ SSSR. V letech 1990-95 pracoval ve Vojenském muzeu letectví a kosmonautiky, v červnu 1995 odešel z armády. Vladimír Remek se stal prvním účastníkem mezinárodního kosmického letu (mimo USA a SSSR). Je po něm pojmenována planetka č. 2552, objevená na Kleti.
Oldřich PELČÁK
se narodil 2. 11. 1943 ve Zlíně. Vystudoval Letecké učiliště v Košicích, jako poručík sloužil u stíhacích útvarů, kde získal kvalifikaci pilota 1. třídy. Roku 1972 byl vybrán ke studiu na vojenské letecké akademii J. A. Gagarina, jež ukončil r. 1976. Téhož roku na podzim prošel výběrovým řízením kandidátů kosmického letu (spolu s vojenskými piloty V. Remkem, L. Klímou a M. Vondrouškem) a od prosince 1976 absolvoval výcvik ve Středisku přípravy kosmonautů J. A. Gagarina ve Hvězdném městečku. Po návratu do vlasti působil dále ve velitelských funkcích a poté byl zkušebním pilotem Leteckého zkušebního odboru Vzdušných sil AČR v Praze-Kbelích. Nyní je v důchodu. Je po něm pojmenována planetka č. 6149, objevená na Kleti.
"Díky" letecké nehodě se stala návštěva astronautů celostátně sledovanou událostí. Morální kvality členů doprovodu i profesionální zvládnutí celé situace vyústily ve šťastný konec. Pánové Cernan s Remkem si "vyzkoušeli" nemocniční pyžama a proužkované župany. Setkání na nejvyšší úrovni s prezidentem České republiky Václavem Havlem se uskutečnilo v neformálním prostředí. A opět zde byla připomenuta slavná československá vlaječka, kterou s sebou vezl Eugen Cernan na Měsíc.
HaM