Otevřená věda

Nabízíme možnost dvouroční stáže středoškolských studentů v rámci projektu

Otevřená věda-2

Termíny:
září 2009 – květen 2010
září 2010 – únor 2011

Úvazek:3 hodiny týdně, stáž je částečně honorována
Podmínky pro uchazeče:Bydliště a škola uchazeče mimo hl. m. Prahu.
Pracoviště: Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i., Rozvojová 135, 165 02 Praha 6 –Suchdol
Informace: kaluzaaticpf [dot] cas [dot] cz

Témata projektů a školitelé

Mgr. Luděk Kaluža, Ph.D.:
Syntéza odsiřovacích katalyzátorů

Dr. Ing. Vladimír Církva:
Sluníčko v mikrovlnné troubě

Popis jednotlivých projektů

Syntéza odsiřovacích katalyzátorů

Mgr. Luděk Kaluža, Ph.D.
Oddělení katalýzy a reakčního inženýrství ÚCHP AVČR

Ve skupině katalýzy na sulfidech se zabýváme aktuálním problémem odsiřovaní kapalných paliv na nosičových katalyzátorech. Odsiřovací katalyzátory se tradičně připravují impregnací nosiče roztokem soli přechodového kovu (Mo, W, Co apod.).Ve skupině byla vyvinuta nová původní metoda syntézy těchto katalyzátorů nazvaná suspenzní impregnace, při které reaguje vodná suspenze oxidů a hydroxidů přechodových kovů s nosičem. Student bude s touto metodou seznámen a připraví své vzorky katalyzátorů nanesením například oxidu molybdenového a hydroxidkarbonátu kobaltnatého na extrudované nosiče aktivního uhlí a aluminy. Důležitým parametrem nosičových katalyzátorů je jejich specifický povrch. Student proto naměří specifický povrch nosičů a připravených katalyzátorů jednoduchou průtokovou metodou fyzisorpce dusíku. Zhodnotí, jak se změnil povrch (případně i další texturní vlastnosti) původního nosiče nanesením sloučeniny přechodového kovu. Na spolupracujících pracovištích se student seznámí se základy dalších technik užívaných při studiu odsiřovacích katalyzátorů jako jsou rentgenová difrakční analýza či elektronová mikroskopie. Práce je vhodná pro zájemce o pestrou experimentální práci v laboratoři.

Sluníčko v mikrovlnné troubě

Dr. Ing. Vladimír Církva
Laboratoř procesů ochrany prostředí ÚCHP AVČR

Základní ideou tohoto tématu je propojit dva vědecké obory: tradiční fotochemii a nedávno vzniklou mikrovlnnou chemii. Vytváří se tak nová oblast vědy, která otevírá široké možnosti využití poznatků z chemie a fyziky. Konkrétně se jedná o studium společného vlivu ultrafialového (UV) a mikrovlnného záření na průběh fotochemických reakcí.

Hlavním úkolem bude návrh nových bezelektrodových UV lamp, jejich výroba, měření emisních spekter vyrobených lamp, popřípadě jejich aplikace na modelové fotoreakce. Získané výsledky budou mít značný význam nejen pro rozšíření vědeckého poznání, ale rovněž naleznou uplatnění i v průmyslových fotochemických procesech či v metodách degradace nežádoucích polutantů životního prostředí.

Student se zájmem o toto téma by měl disponovat základními znalostmi z chemie a fyziky, měl by být manuálně zručný, schopný samostatné práce a ochotný naslouchat dobře míněným radám.